Люгс
Ангіна: міфи та правда
20.01.2025
Ангіна – гостре захворювання, яке має інфекційну природу. Гострий тонзиліт характеризується запаленням мигдаликів, яке супроводжується яскраво вираженим синдромом інтоксикації. Захворювання виникає раптово, що призводить до істотного зниження якості життя пацієнта, а за відсутності якісної та правильної терапії хвороба може призвести до розвитку серйозних ускладнень.
Зміст:
- Причини виникнення ангіни
- Загальна симптоматика ангіни
- Різновиди ангіни
- Як відрізнити вірусну ангіну від бактеріальної
- Як виконується діагностика ангіни
- Лікування тонзиліту
- Препарат Люгс у лікуванні ангіни
- Міфи та правда про ангіну
Ангіна – розповсюджена хвороба серед дітей, також вона діагностується в дорослих. Джерелом більшості випадків патології вважається носій стрептокока або пацієнт, який страждає на скарлатину чи тонзиліт. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, розмови, чхання, також іноді захворювання передається аліментарним або контактним шляхом. Пік захворюваності припадає найчастіше на осінньо-весняний період.
Після потрапляння збудника в організм імунна система людини починає боротися із захворюванням, перегріванням. Головними факторами, за яких підвищується ризик захворювання, вважаються переохолодження, перегрів, травми мигдаликів, нераціональне харчування, дефіцит вітамінів і поживних речовин, стреси, перевтома, хронічний отит і синусит.
Причини виникнення ангіни
Ангіна або тонзиліт – це поширене інфекційне захворювання. У 80% випадків збудником хвороби є гемолітичний стрептокок. Потрапляючи на слизову оболонку мигдаликів, стрептокок фіксується на них і починає розмножуватися, а продукти його життєдіяльності потрапляють у кров, що призводить до розвитку інтоксикації організму та можливих ускладнень. Також збудниками хвороби можуть бути:
- гриби;
- віруси, герпесвіруси, ентеровіруси;
- бактерії у вигляді пневмококів, золотистого стафілокока, коринебактерій.
Розвитку захворювання можуть сприяти запиленість приміщення, переохолодження організму, алергічні реакції, стресові стани, загальна перевтома, знижений імунітет, аутоімунні хвороби, захворювання крові та інші вогнища інфекції.
Загальна симптоматика ангіни
Симптоми тонзиліту можуть змінюватися залежно від типу та форми перебігу хвороби, проте існують загальні ознаки, що допомагають ідентифікувати хворобу. Ангіна найчастіше проявляється:
- болем у горлі. Це найпоширеніший симптом хвороби. Біль може мати гостру, ріжучу або пекучу природу, він може посилюватися під час ковтання;
- запаленими і збільшеними мигдаликами. Мигдалики можуть набрякнути, почервоніти та вкритися жовто-білим нальотом;
- високою температурою. Гостра форма хвороби супроводжується підвищенням температури тіла, яка може сягати позначки 40 градусів;
- збільшеними шийними лімфовузлами;
- головним болем. Цей симптом може бути пов’язаний із загальною інтоксикацією організму;
- дискомфортом під час ковтання;
- охриплістю голосу;
- загальною слабкістю і втратою апетиту;
- неприємним запахом із рота, що може бути пов’язане з наявністю патогенних мікроорганізмів у глотці.
Також до загальної симптоматики відносять ознаки застуди, особливо якщо ангіна має вірусну природу. У такому разі захворювання може супроводжуватися кашлем, нежитю та чханням. За появи перших симптомів хвороби важливо проконсультуватися з лікарем для встановлення правильного діагнозу та методики лікування.
Різновиди ангіни
Ангіна буває двох типів: типовою та атиповою. Перший тип розвивається у вигляді окремої патології, в основі якої лежить бета-гемолітичний стрептокок. Атипова ангіна є проявом інших захворювань вірусної, бактеріальної або неінфекційної природи. За характером зміни слизової мигдаликів захворювання можна розділити на кілька видів.
Види ангіни | Особливості захворювання |
Катаральна ангіна | У цьому випадку вражаються піднебінні мигдалики. Розвивається хвороба протягом кількох годин, іноді днів. Першими ознаками ангіни є сухість у глотці, першіння та біль, який може переходити у вушний. Також до симптоматики відносять головний біль, підвищену температуру тіла, озноб, дискомфорт у суглобах і м’язах, біль у лімфатичних вузлах. |
Фолікулярна ангіна | Такий перебіг хвороби вражає фолікулярний апарат мигдаликів. До симптомів відносять різкий озноб, високу температуру тіла, сильний біль у горлі. Під час появи перших симптомів з’являється біль у лімфатичних вузлах, також може виникнути слабкість, головний біль, інтоксикація організму. Піднебінні мигдалики набрякають і на них видно фолікули, що нагноїлися. |
Лакунарна ангіна | За лакунарної ангіни біло-жовтий наліт не виходить за межі мигдаликів. У пацієнта різко підвищується температура тіла, з’являється озноб, біль у горлі, в серці, суглобах, іноді хвороба може супроводжуватися блювотою і збільшенням лімфатичних вузлів. Триватиме ангіна до 9 днів. |
Також фахівці виділяють герпетичну, гангренозну, фібринозну, інтратонзилярну ангіну. Іноді у пацієнта може виникнути змішаний тип захворювання, що вимагає термінового лікування.
Як відрізнити вірусну ангіну від бактеріальної
Ангіна – це запалення мигдаликів, які захищають організм людини від усіляких мікроорганізмів, виробляючи антитіла. Мигдалики формуються в дитячому віці, саме тому діти найчастіше хворіють на тонзиліт. Захворювання може бути двох форм, які викликаються різними мікробами. Ангіна буває:
- вірусною. Це найпоширеніший тип захворювання, збудником якої є вірус, що передається під час кашлю, чхання, розмови, а також через іграшки, особисті речі хворого. Цей вид перебігу хвороби не лікують антибіотиками, для терапії застосовують рясне пиття і часті полоскання горла, а біль знімають за допомогою анальгетиків;
- бактеріальною. Цей вид перебігу хвороби викликається стрептококом. У дорослих такий вид хвороби зустрічається рідко, найчастіше захворювання спостерігається у дітей. Терапія ангіни проводиться за допомогою антибіотиків.
До загальних ознак бактеріальної та вірусної ангіни можна зарахувати високу температуру тіла, утруднення ковтання, сильний біль у горлі, збільшені мигдалики з білим нальотом, також хвороба може супроводжуватися болем у животі та діареєю. Між собою ці форми розрізняються тим, що вірусний перебіг хвороби супроводжується сухим кашлем і втратою голосу, а при бактеріальній формі можуть збільшуватися лімфатичні вузли на шиї, що є явною ознакою цієї хвороби.
Як виконується діагностика ангіни
Початок запального процесу в мигдаликах є серйозним приводом для консультації з фахівцем. Тільки лікар зможе визначити форму і тип захворювання, щоб підібрати правильне лікування. Спеціаліст проводить опитування, збирає анамнез, дізнаючись у пацієнта симптоматику перебігу хвороби. Після цього лікар проводить огляд, на якому визначає форму захворювання. Щоб отримати більш детальну картину недуги, можуть знадобитися різні аналізи у вигляді посіву із зіву для проведення подальшого бактеріологічного дослідження і загального аналізу крові. Завдяки сучасним методикам діагностики можна точно визначити наявність і тип мікроорганізмів, що викликали хворобу.
Диференціювати бактеріальний і вірусний тонзиліт у дорослих лікарю допоможе детальне опитування симптоматики пацієнта. Якщо перебіг хвороби має вірусне походження, то він найчастіше супроводжується кашлем, закладеністю носа, запаленням і рихлістю мигдаликів, а також біло-жовтим нальотом. Ознаками бактеріальної форми захворювання вважається поява болю і збільшення шийних лімфовузлів. Іноді це інфекційне захворювання може протікати без температури.
Лікування тонзиліту
В основу терапії звичайної бактеріальної ангіни у дорослих і дітей входять антибіотики. Після ретельної діагностики та отримання аналізів посіву лікар підбирає препарат широкого спектра дії, який впливає на різні види мікроорганізмів. Також у процесі лікування фахівець може замінити препарат на інший засіб із найбільшою чутливістю до конкретного мікроорганізму. Призначається антибіотик згідно з інструкцією виробника терміном на 7-14 днів залежно від протікання захворювання. Також терапія ангіни може включати:
- інфузійну дезінтоксикаційну терапію. Цей вид лікування призначається у важких випадках і представляє собою внутрішньовенне крапельне введення препаратів, які нормалізують водно-сольовий баланс і зменшують інтоксикацію організму;
- препарати, що знижують температуру тіла;
- знеболювальні засоби;
- вітаміни, що підвищують захисні функції організму;
- антигістамінні препарати, що допомагають усунути алергічний компонент, який може з’явитися в процесі лікування;
- антисептичні засоби та анальгетики місцевої дії, що допомагають позбавити пацієнта від болю в горлі;
- інгаляції;
- промивання мигдаликів.
Також фахівець може призначити фізіотерапію у вигляді фонофорезу, світлолікування та електротерапії. Не варто забувати, що різні типи ангіни потребують різного лікування, тому за появи перших ознак захворювання необхідно терміново звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням.
Препарат Люгс у лікуванні ангіни
У лікуванні ангіни ефективно допомагає сучасний препарат Люгс, створений на основі йоду, калію йодиду, гліцерину, настоянки евкаліпта. Засіб випускається у вигляді спрею, який швидко позбавляє від болю в горлі, першіння і дискомфорту під час ковтання. Діючою речовиною виступає йод, який має антимікробну дію, допомагаючи позбавити організм від стрептококів, стафілококів, кишкової палички.
Призначають спрей Люгс у складі комплексної терапії інфекційних захворювань глотки і горла, включаючи тонзиліт, фарингіт, ангіну різних типів, глосит, афтозний стоматит. Препарат має унікальне поєднання компонентів, які забезпечують протизапальну, антибактеріальну, дезінфікуючу дію, забезпечуючи пацієнту швидке одужання і гарне самопочуття. Спрей Люгс має безпечний склад, широкий спектр дії, він швидко справляється з вірусними захворюваннями та збудниками інфекційних хвороб горла.
Міфи і правда про ангіну
Ангіна вважається найпоширенішим інфекційним захворюванням, на яке хворіють як дорослі, так і діти. З цією недугою пов’язана безліч міфів, найпопулярнішими є наступні:
- якщо болить горло, значить це ангіна. Це не зовсім так. Біль у горлі може стати причиною безлічі захворювань. Ангіна є запаленням саме мигдаликів, які розташовані в глотці людини;
- заразитися ангіною можна, якщо тісно контактувати з хворим. Цей міф також не є правдою. Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом, тому заразитися нею можна, навіть не наближаючись до інфікованої людини;
- тонзиліт – це не привід сидіти вдома. Більшість людей ставиться до цього захворювання несерйозно і даремно, адже хвороба може спричинити різноманітні ускладнення, тому під час лікування потрібно дотримуватися постільного режиму;
- ангіну можна вилікувати самостійно. Хвороба може мати вірусну та бактеріальну природу, тому й лікування хвороби здійснюється по-різному. Поставити правильний діагноз може тільки фахівець, тому не варто займатися самолікуванням.
Також багато хто вважає, щоб не було ангіни, потрібно видалити мигдалики. Цей міф не є правдою, щоб запобігти хворобі достатньо виконувати прості правила профілактики, стежити за своїм здоров’ям, займатися спортом і збалансовано харчуватися.
Поділитися статтею: