Лабіум
Пенцикловір – молекула нового покоління для ефективного подолання герпесу
26.08.2024
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 67% населення планети у віці до 50 років, а це майже 3,7 мільярда осіб, інфіковані вірусом простого герпесу першого типу (ВПГ-1). Саме він проявляються як «застуда на губах». А понад 490 мільйонів осіб у віці від 15 до 49 років (близько 13% населення планети) є носіями вірусу 2 типу (ВПГ-2), який є основною причиною генітального герпесу.
У багатьох випадках інфекція ВПГ жодним чином не проявляється. В інших – з’являються типові для захворювання симптоми у вигляді болючих пухирців чи виразок. І хоч пацієнти часто недооцінюють герпес, фахівці у сфері охорони здоров’я та фармакології, розуміючи всі небезпеки, які несе із собою вірус, постійно працюють над удосконаленням ліків від ВПГ – досліджують ефективність різних речовин, створюють нові препарати з інноваційним складом. Один із найновіших засобів, який останнім часом лікарі все частіше рекомендують пацієнтам із герпесом – пенцикловір. Тож далі про те, що це за речовина, чим вона особлива, в яких препаратах міститься, і чому важливо правильно лікувати герпес.
Зміст:
- Що таке герпес і звідки він береться?
- Чому не слід ігнорувати герпес?
- Як лікують герпес?
- Креми від герпесу – в чому їхні переваги?
- Чи можна назавжди вилікувати герпес?
- Що таке пенцикловір?
- Чим пенцикловір відрізняється від інших популярних протигерпетичних ліків?
- Препарати на основі пенцикловіру
- Кому пенцикловір протипоказаний?
- Як запобігти інфікуванню герпесом?
Що таке герпес і звідки він береться?
Герпес – заразне вірусне захворювання, що проявляється у вигляді висипу на шкірі та слизових оболонках тіла. В організм людини може проникнути в будь-який час і роками не проявляти себе. Зовнішні ознаки інфікування зазвичай з’являються в умовах зниженого імунітету.
Крім знайомої багатьом «застуди на губах», герпес може проявлятися й іншими симптомами. Загалом розрізняють 8 видів герпесвірусних інфекцій, які можуть завдавати шкоди людині. Деякі із них навіть мають самостійні назви, як от вірус Епштейна-Барра чи цитомегаловірус. Найбільш поширеними є 3 із них – віруси простого герпесу 1 та 2 типів (HSV-1 і HSV-2), а також герпесвірусна інфекція, що спричиняє вітрянку та оперізуючий лишай (HHV-3/VZV).
Вірус простого герпесу буває оральний (проявляється висипанням на губах, 1 тип) та генітальний (2 тип). За способом інфікування ВПГ може бути вродженим, коли передається від матері до дитини, чи набутим. За фазами розвитку буває первинний і вторинний. У першому випадку запальна реакція на шкірі чи слизових оболонках виникає у результаті проникнення вірусу в організм. У другому симптоми хвороби з’являються при реактивації вірусу, який вже живе в організмі людини.
Чому не слід ігнорувати герпес?
Застуда на губах (а саме цей різновид герпесу турбує більшість носіїв вірусу) – це не просто косметологічна проблема, як багато хто вважає. Лікарі закликають не ігнорувати симптом, оскільки без правильного лікування та профілактики герпес може спричиняти ускладнення, деякі з них вкрай небезпечні для здоров’я та життя.
В осіб зі зниженим імунітетом ВПГ може призводити до тяжких наслідків, серед яких:
- генералізована форма герпетичної інфекції – пухирці та виразки можуть виникати не тільки на шкірі та слизових оболонках, а й вражати внутрішні органи, зокрема печінку, підшлункову, нирки, легені. Така форма захворювання протікає зазвичай вкрай тяжко. Найчастіше таке ускладнення виникає в осіб з дуже ослабленим імунітетом, при онкологічних захворюваннях, ВІЛ/СНІД, у новонароджених;
- ураження центральної нервової системи – інфекція може локалізуватися в нервових вузлах, головному чи спинному мозку і, як результат, спричиняти генералізовану форму хвороби;
- ураження органів зору – офтальмогерпес, при якому висипання можуть з’являтися на передньому сегменті ока, найчастіше виникає при реактивації інфекції, таке ускладнення здатне призводити до сліпоти;
- герпетична екзема – найчастіше спостерігається в дітей у віці від 6 місяців до 2 років, проявляється масовим ураженням шкіри, яке супроводжується лихоманкою, симптомами загальної інтоксикації, болем у ділянках лімфовузлів, у 10-30 випадках зі 100 закінчується летально.
Однак уникнути більшості ускладнень герпетичної інфекції, полегшити протікання гострої фази хвороби та максимально продовжити період ремісії можна, якщо пройти правильне лікування й дотримуватися профілактичних заходів.
Як лікують герпес?
Лікуванням герпесу займаються дерматологи та дерматовенерологи. Терапія вірусної інфекції зазвичай відбувається у декілька етапів із застосуванням комплексу препаратів із різних фармакотерапевтичних груп.
Вид ліків | Для чого призначають |
Противірусні засоби (ацикловір, фамцикловір, валацикловір, пенцикловір) | Пригнічують активність вірусу й тим самим полегшують перебіг і скорочують тривалість гострого періоду хвороби. |
Анестетики, нестероїдні протизапальні препарати (лідокаїн, бензокаїн, ібупрофен, ацетамінофен, напроксен) | Полегшують біль і запалення в місці герпетичного висипання чи виразок. |
Імуномодулятори, вітамінно-мінеральні комплекси | Зміцнюють імунну систему, підвищують опірність організму до впливу вірусу. |
Залежно від стадії і тяжкості перебігу захворювання спеціальні протигерпетичні противірусні препарати можуть застосовуватися в різних формах випуску. В особливо важких станах застосовують розчини для ін’єкцій та інфузій. Якщо осередків запалення декілька й потрібен системний вплив діючої речовини, тоді лікар може порадити засоби у формі таблеток. Проте найпопулярніший варіант – препарати для місцевого зовнішнього застосування в мазях і кремах, як, наприклад, Лабіум від фармацевтичної компанії Vishpha.
Креми від герпесу – в чому їхні переваги?
Такі засоби можуть застосовуватися як самостійно (особливо, якщо хвороба протікає легко) чи в поєднанні з ліками в інших формах випуску (для комплексного впливу на осередок інфекції).
Головні переваги протигерпетичних кремів – максимальна безпечність і мінімум побічних ефектів. Як і всі засоби для зовнішнього нанесення, вони не мають вираженого системного впливу на організм. Діюча речовина не проникає у кровоток, а отже, ризик побічних реакцій чи негативного впливу на внутрішні органи практично відсутній. Завдяки цьому протигерпетичні креми в своїй більшості дозволені до застосування навіть дітям і вагітним, а в аптеках продаються без рецепта.
Ще одна перевага ліків для зовнішнього застосування – вплив безпосередньо на осередок запалення. Креми та мазі наносять на уражену ділянку. В результаті діюча речовина практично миттєво впливає на вірус, пригнічуючи його активність і зупиняючи розповсюдження зовнішніх проявів хвороби.
Чи можна назавжди вилікувати герпес?
Проникнувши одного разу в організм людини, вірус герпесу залишається в ньому назавжди. Наразі не існує ліків, здатних повністю знищити герпетичну інфекцію. Однак науковці всього світу працюють над створенням нових, більш ефективних препаратів для боротьби з цією хворобою.
Ліки нового покоління від методів і препаратів, що застосовувалися раніше, відрізняються більш високим рівнем ефективності та безпечності для людського організму. Терапевтична дія новітніх препаратів проявляється швидше, ремісія триває довше, а небажаних побічних ефектів у таких засобів мінімум. У складі протигерпетичних препаратів нового покоління можуть застосовуватися різні діючі речовини. Одна із них – пенцикловір.
Що таке пенцикловір?
Пенцикловір – це речовина із противірусними властивостями. Численні дослідження підтвердили ефективність пенцикловіру проти вірусів простого герпесу 1 та 2 типів, а також проти збудника вітряної віспи (вірус герпесу 3 типу), цитомегаловірусу, вірусу Епштейна-Барра.
Механізм дії речовини полягає в тому, що в біологічно активну форму (пенцикловіру трифосфат) вона перетворюється після того, як проникає в інфіковану вірусом клітину. В такій формі речовина може залишатися в інфікованій клітині понад 12 годин. Упродовж цього часу пенцикловір діє на вірусну ДНК, пригнічуючи її реплікацію (створення дочірніх молекул ДНК). При цьому речовина не впливає на життєдіяльність здорових клітин, не уражених вірусом.
Структурно і за механізмом дії пенцикловір нагадує іншу речовину, яка доволі давно застосовується у вірусології й зокрема лікуванні герпесу – ацикловір. Проте на сьогодні розвинулося багато штамів ВПГ, не чутливих до дії ацикловіру. Тому в деяких випадках лікування герпетичної інфекції із застосуванням цього препарату не дає очікуваного результату. Спектр дії пенцикловіру ширший. Речовина ефективна проти штамів, стійких до ацикловіру.
Чим пенцикловір відрізняється від інших популярних протигерпетичних ліків?
Крім пенцикловіру, для лікування герпесу застосовують препарати з іншими діючими речовинами. Найчастіше це ацикловір, валацикловір, фамцикловір. Проте популярність пенцикловіру, в порівнянні з іншими медикаментами, зростає, що пояснюється відмінностями між речовинами.
Порівняння популярних речовин, що застосовуються в протигерпетичній терапії:
Діюча речовина | Особливості |
Ацикловір | Може застосовуватися як «перша лінія» в боротьбі з герпетичною інфекцією. Механізм дії полягає у пригніченні реплікації вірусу на рівні ДНК. Найчастіше застосовується у формі таблеток чи крему для зовнішнього нанесення. Має досить низьку біодоступність – близько 15-20%. |
Валацикловір | Проникаючи в людський організм, метаболізується в ацикловір і валін. Діє за таким самим принципом, як і ацикловір. Випускається у таблетках. |
Фамцикловір | Належить до класу так званих проліків. Проникаючи в людський організм, під дією ферментів печінки та кишечника трнасформується у діючу речовину пенцикловір. У зв’язку з цією особливістю випускається лише у формі препаратів для перорального застосування, які можуть мати негативний вплив на органи травлення. |
Пенцикловір | Механізм і спектр противірусної активності схожий з ацикловіром, проте має більш високий рівень біодоступності. Речовина впливає на вірусну ДНК, зупиняючи її реплікацію (розмноження). Випускається у формі крему. |
Популярність засобів на основі пенцикловіру в лікуванні простого герпесу (застуди на губах) пояснюється їхніми перевагами.
Пенцикловір – речовина з високою противірусною ефективністю. Вплив на рівні ДНК дозволяє швидко зупинити розмноження збудника хвороби й запобігти подальшому поширенню неприємних симптомів.
Крім того, ця сполука характеризується низькою токсичністю. Для пенцикловіру властива висока селективність дії. Тобто речовина впливає виключно на інфіковані вірусом клітини й не руйнує здорові.
Препарати на основі пенцикловіру
Оскільки при пероральному застосуванні пенцикловір має досить низьку біодоступність (безпосередньо до місця запалення доходить незначна кількість речовини), більш популярними є ліки для зовнішнього застосування. Традиційно препарати пенцикловіру випускають у формі кремів із різною концентрацією діючої речовини. Є такий засіб і в асортименті фармацевтичної компанії Vishpha. Це крем Лабіум, який терапевти й дерматологи рекомендують застосовувати для лікування герпесу та застуди на губах у дорослих і дітей віком від 12 років.
Кому пенцикловір протипоказаний?
Засоби на основі пенцикловіру в формі крему практично не мають протипоказань і дуже рідко спричиняють побічні ефекти. Скажімо, крем Лабіум не радять застосовувати лише у випадку підвищеної чутливості до його складників.
Щодо побічних ефектів пенцикловіру при зовнішньому нанесенні, то в осіб з підвищеною чутливістю до речовини може виникнути кропив’янка, відчуття поколювання в місці контакту ліків зі шкірою.
Передозування із застосуванням Лабіум також малоймовірне, оскільки пенцикловір при зовнішньому нанесенні не чинить системного впливу й майже не проникає в кровотік.
Як запобігти інфікуванню герпесом?
Специфічної профілактики герпесу у вигляді вакцин чи інших лікарських засобів немає. Єдиний спосіб захиститися від інфікування – дотримуватися певної моделі поведінки.
Перш за все, слід пам’ятати, що найвищий ризик заразитися при тісному контакті з людиною, у якої присутні герпетичні висипання. Однак навіть якщо видимих симптомів захворювання немає, а людина є носієм вірусу, то ймовірність інфікуватися також доволі висока.
Найкраща профілактика зараження вірусом простого герпесу 1 типу – це:
- утриматися від поцілунків та інших тісних контактів з інфікованою людиною;
- не користуватися спільним посудом, косметикою та гігієнічними засобами з інфікованою людиною;
- не займатися оральним сексом.
Щоб унеможливити інфікування вірусом простого герпесу 2 типу, необхідно:
- виключити будь-які статеві контакти, зокрема без проникнення, з особою, в якої герпес в активній фазі;
- не доторкатися до ділянок шкіри з герпетичною висипкою чи виразками.
Користування презервативами знижує ризик інфікування, проте не виключає його повністю. Натомість заразитися ВПГ через предмети, зокрема й сидіння унітазу, малоймовірно.
Ну а якщо так трапилося, що інфікування відбулося, й з’явилися перші симптоми хвороби, місце висипки слід якнайшвидше обробити спеціальним противірусним засобом, щоб зупинити подальше поширення пухирців і виразок. І препарати пенцикловіру, як-от крем Лабіум, для цього годяться чи не найкраще.
Поділитися статтею: