fbpx

Меновазан

Як позбутися болю при сколіозі: вправи для ефективної реабілітації

14.04.2025

Як позбутися болю при сколіозі: вправи для ефективної реабілітації- Фото 1

Сколіоз представляє собою захворювання, за якого відбувається викривлення хребетного стовпа відносно своєї осі. Прогресуючи, хвороба може призвести до деформації грудної клітки, таза, недуга супроводжується зміною функціонування внутрішніх органів, включно з серцем, легенями та органами таза. Захворювання діагностується тільки на підставі проведення рентгена та огляду фахівця. Викривлення хребта відбувається в бічних площинах, а далі хребці можуть скручуватися, внаслідок чого посилюються фізіологічні вигини. 

Зміст:

  1. Що таке сколіоз, і чому виникає біль
  2. Як фізичні вправи допомагають у разі сколіозу
  3. Основні принципи реабілітації при сколіозі
  4. Комплекс вправ для позбавлення від болю при сколіозі
  5. Важливість консультації з фахівцем
  6. Рекомендації дій у повсякденному житті для поліпшення результатів
  7. Висновки

Сколіоз у більшості випадків починає розвиватися в період росту, приблизно в 5-15 років, коли здійснюється активне формування опорно-рухового апарату. Вже виникла патологія поступово посилюється. Лікування захворювання проводять комплексно, фахівці призначають спеціальні вправи, терапевтичні процедури, а також оперативне втручання в разі потреби.

Сколіоз може бути вродженим або набутим. Це захворювання є найпоширенішим типом деформації скелета. На ранніх етапах формування хвороби виявити патологію можна за допомогою рентгенографії, проте захворювання може також супроводжуватися зовнішніми ознаками. Викривлення хребетного стовпа може супроводжуватися порушенням дихання, хворобливими відчуттями в області грудей і спини. Перші стадії сколіозу не мають явних ознак. У міру погіршення ситуації у пацієнта може спостерігатися несиметрична форма талії, помітне викривлення хребетного стовпа під час згинання спини, різна довжина рук під час витягування кінцівок, зміна форми шиї, западання ребер, біль у грудях, шиї та спині. Симптоми можуть змінюватися залежно від ступеня захворювання та області деформації хребетного стовпа.

Що таке сколіоз, і чому виникає біль

Сколіоз – це поширене захворювання, деформація скелета може бути в правий або лівий бік. За недуги навіть виконання простих дій може призвести до скручування хребетного стовпа, оскільки навантаження нерівномірно розподіляється через зміну фізіологічних вигинів. Причини виникнення хвороби можуть бути різними, найчастіше недуга проявляється внаслідок:

  • генетичних мутацій. Зміна ділянок ДНК, мутація гена СНD7 може бути причетною до формування цієї патології;
  • вроджених вад розвитку кісток. Найчастіше зміни виникають у перші шість тижнів розвитку плода в утробі матері;
  • патології м’язової системи. Скелетна мускулатура здатна правильно підтримувати розвиток хребетного стовпа, тому будь-які недуги цієї системи можуть стати причиною деформації кісток;
  • вроджених станів. Дуже часто розвиток сколіозу може бути пов’язаний з діафрагмальною грижею, порушенням розвитку сполучних тканин, синдромом Лойса-Дітца, перенесеними травмами, а також іншими патологіями;
  • перенесених захворювань. Найчастіше розвиток цієї недуги може бути причиною перенесеного вірусного захворювання – поліомієліту.

Більшість форм сколіозу вважаються спадковими, тому важливо оцінювати стан хребта дитини за наявності несприятливого спадкового анамнезу. Також спровокувати хворобу можуть шкідливі звички, внаслідок чого погіршується обмін речовин, і в кісткову тканину надходить недостатня кількість поживних речовин. Дефіцит корисних компонентів може стати одним із чинників для розвитку сколіозу. Факторами ризику появи хвороби, крім спадковості, може бути ожиріння, нераціональне харчування, нерівномірне навантаження на хребет, малоактивний спосіб життя.

Як фізичні вправи допомагають у разі сколіозу

Як фізичні вправи допомагають у разі сколіозу

Сколіоз – це поширена недуга, яка зустрічається в кожної шостої людини. Хвороба пов’язана з малорухомим способом життя, адже діти та студенти сидять у школах і університетах за партами, співробітники банків, різних компаній, супермаркетів практично весь свій робочий час перебувають у сидячому положенні, тому за перших ознак захворювання варто звернутися за допомогою до фахівця. Своєчасно проведена діагностика і правильно підібрана терапія зможуть дати великі шанси на одужання.

Насамперед фахівці призначають лікувальну фізкультуру (ЛФК), яка дає змогу впоратися зі сколіозом. ЛФК є ефективним способом лікування, який використовує фізичні вправи, як основний засіб відновлення здоров’я. ЛФК – це невід’ємна частина реабілітації багатьох захворювань, включно зі сколіозом. Головною метою лікувальної фізкультури є:

  • корекція постави;
  • зміцнення м’язів живота і спини;
  • поліпшення рухливості хребетного стовпа;
  • стабілізація хребта;
  • зменшення больового синдрому;
  • поліпшення функції дихання і загального стану пацієнта.

Лікувальну фізкультуру призначає фахівець в індивідуальному порядку, програма вправ розробляється для кожного пацієнта з урахуванням ступеня і типу хвороби, фізичного стану і наявності супутніх захворювань. Для досягнення необхідних результатів заняття мають проводитися регулярно. Принципом ЛФК є поступове збільшення навантаження в міру зміцнення м’язів. При сколіозі використовують симетричні, асиметричні, а також дихальні вправи, спрямовані на корекцію викривлення хребта.

Основні принципи реабілітації при сколіозі

В основу реабілітації сколіозу покладений спеціальний комплекс вправ, до складу яких входять заняття, спрямовані на формування правильного м’язового корсета, дихальний цикл, механотерапія. Програма включає:

  • індивідуальні заняття для корекції різних стадій і типів розвитку захворювання хребта;
  • групові заняття загальнозміцнювальною гімнастикою;
  • лікувальні масажі спини.

План реабілітації розробляє фахівець після проведення огляду, проведення рентгенографії та збору інформації про пацієнта. Основним завданням є правильне розвантаження хребта, щоб полегшити вплив на деформовані зони. Більшість вправ пацієнт виконує під контролем досвідченого реабілітолога, що дає змогу контролювати ступінь викривлення і формувати здорові звички пацієнта щодо підтримки постави. ЛФК діє комплексно, впливаючи на різні аспекти хвороби. Лікувальна фізкультура зміцнює м’язовий корсет, корегує поставу, покращує гнучкість хребта, зменшує больовий синдром, покращує дихальну функцію і загальний стан здоров’я пацієнта.

Комплекс вправ для позбавлення від болю при сколіозі

Комплекс вправ для позбавлення від болю при сколіозі

Комплекс лікувальної фізкультури підбирають для кожного пацієнта індивідуально з урахуванням ступеня і типу сколіозу, віку та фізичного стану людини. Приклади вправ докладно описані в таблиці.

Приклади вправ для лікування сколіозу Опис вправ
Вправи для зміцнення м’язів спини Фахівець призначає такі вправи, які допоможуть зміцнити м’язи спини:

  • піднімання голови та плечей, лежачи на животі;
  • піднімання прямих ніг, лежачи на животі;
  • вправа «Човник» – піднімання рук і ніг, лежачи на животі.
Вправи для зміцнення м’язів живота Для того щоб зміцнити м’язи живота, пацієнту призначають вправи у вигляді:

  • піднімання тулуба, лежачи на спині;
  • піднімання ніг із положення лежачи на спині;
  • вправа «Велосипед»;
  • вправа «Планка».
Вправи для розтягування м’язів Щоб м’язи стали гнучкими й еластичними, найчастіше фахівець пропонує:

  • нахили тулуба вперед, назад і в сторони;
  • обертальні рухи тулубом;
  • вправи на розтягування м’язів грудей, стегон і плечового пояса.
Вправи для корекції постави Для корекції постави реабілітолог використовує:

  • вправи біля стіни у вигляді притискання спиною до стіни;
  • вправи з утриманням правильної постави;
  • вправи з використанням гімнастичної палиці.
Дихальні вправи Для підбору правильних дихальних вправ призначають глибоке діафрагмальне дихання, а також заняття із затримкою дихання.
Вправи на баланс і координацію У цьому випадку використовують стійку на одній нозі, вправи на нестабільних поверхнях, наприклад, використовуючи спеціальні платформи.

Усі вправи виконуються повільно, плавно, без різких рухів. Реабілітолог стежить за точністю і правильністю виконання всіх вправ, щоб не погіршити ситуацію і домогтися гарних результатів. Навантаження на м’язи спини і живота збільшується поступово. У разі виникнення болю заняття припиняють і підбирають інший комплекс вправ. Для корекції викривлення хребта всі вправи виконуються симетрично й асиметрично. Крім лікувальної фізкультури, фахівець може призначити лікувальний масаж, фізіотерапію, корсетотерапію, плавання.

Важливість консультації з фахівцем

Крім зовнішніх змін, сколіоз може згубно впливати на дихальну, нервову, травну та кровоносну системи, вражати внутрішні органи, включно з серцем, печінкою, шлунком, нирками, стравоходом, селезінкою та іншими органами, саме тому важливо вчасно звернутися до лікаря для діагностування захворювання, щоб провести лікування хвороби. При виявленні перших ознак сколіозу важливо звернутися до ортопеда для отримання консультації та комплексного лікування. Діагностика може включати:

  • первинний огляд. Лікар оглядає пацієнта, визначає стадію прогресування хвороби, а також підбирає лікування. Під час огляду лікар звертає увагу на форму хребта, висоту плечей, розташування таза та інші анатомічні особливості;
  • проведення рентгенографії. Ортопед призначає рентген, щоб оцінити стан хребта в цілому. За допомогою спеціального обладнання лікар отримує знімки хребетного стовпа у двох проекціях, на яких видно всі особливості будови кісток і суглобів. Завдяки даним зображенням можна встановити ступінь сколіозу;
  • комп’ютерну томографію. Це більш точний вид діагностики. На знімках можна детальніше розглянути стан кісток, хрящів, сполучної тканини, м’язів, що дає змогу точніше встановити діагноз.

Сколіоз зачіпає кілька систем, що може призвести до деформації грудної клітки, таза, зміни функціонування внутрішніх органів. Саме тому необхідно вчасно діагностувати хворобу і почати комплексну терапію під наглядом фахівця.

Рекомендації дій у повсякденному житті для поліпшення результатів

Крім призначеного лікування, пацієнт має дотримуватися простих правил профілактики сколіозу. Фахівці рекомендують:

  • підтримувати правильну поставу. Для цього важливо стежити за своєю поставою під час сидіння і стояння. Також для поліпшення постави виконують регулярні вправи для зміцнення м’язів спини та живота;
  • фізичну активність. Регулярні заняття спортом, фізичними навантаженнями дадуть змогу зміцнити м’язи та підтримати здоров’я пацієнта;
  • уникати тривалого перебування в одній позі;
  • використовувати ортопедичний матрац і подушку;
  • проводити регулярні огляди у фахівця.

Сколіоз може суттєво вплинути на якість життя людини, проте своєчасна діагностика та правильно підібране лікування зможуть впоратися з цією недугою та запобігти її прогресуванню.

Висновки

Сколіоз – це хвороба опорно-рухового апарату, яка передбачає бічне викривлення хребетного стовпа. Ця недуга за відсутності комплексного лікування може передбачати патологічні зміни в кістковій, сполучній і нервово-м’язовій тканинах. Сучасна медицина визначає чотири стадії перебігу захворювання, кожна з яких визначає ступінь відхилення хребта під певним кутом, що може призвести до згубних наслідків. Тому важливо вчасно діагностувати недугу і підібрати якісне лікування. Поставити діагноз може фахівець на підставі візуального огляду і проведення додаткового дослідження у вигляді рентгенографії, комп’ютерної томографії або МРТ.

Поділитися статтею: