fbpx

Пікосен Капсули

Закрепи та здуття живота: як вправи можуть допомогти відновити нормальну роботу кишечника

14.04.2025

Закрепи та здуття живота: як вправи можуть допомогти відновити нормальну роботу кишечника- Фото 1

Закреп і здуття живота є поширеними проблемами, з якими стикається безліч людей. Ці стани спричиняють дискомфорт, погіршують якість життя, призводять до відчуття важкості, болю в животі та постійного відчуття неповного випорожнення кишківника. Нерегулярні випорожнення, велике скупчення газів супроводжують людину, посилюючи дискомфорт і проблему. За статистичними даними, від цієї проблеми страждає кожен п’ятий дорослий, який відчував здуття живота і дискомфорт у травній системі.

 

Зміст:

  1. Причини виникнення закрепу і здуття живота
  2. Симптоми закрепу
  3. Діагностика закрепів: чому важливо звернутися до лікаря
  4. Як фізичні вправи можуть допомогти в разі закрепу
  5. Комплекс вправ у разі закрепу та здуття живота
  6. Профілактика закрепів
  7. Висновки

Закреп представляє собою патологічний стан, який характеризується порушенням спорожнення кишечника. Лікуванням захворювання займаються проктологи і гастроентерологи. Закреп – це короткочасне або постійне порушення дефекації. Закреп може бути ситуаційним, така недуга спричиняється стресами або побічними ефектами внаслідок приймання лікарських препаратів. Така патологія вважається нормальним процесом, який характеризується відсутністю випорожнень протягом 48-72 годин. У пацієнта спостерігаються сильні позиви до дефекації, біль у животі та нездужання. До можливих ускладнень відноситься поява анальних тріщин, інтоксикація організму та утворення гемороїдальних вузлів.

Закреп належить до найпоширеніших захворювань ШКТ. Багато фахівців називають хворобу симптомом, проте міжнародна класифікація говорить, що це самостійна патологія. Найчастіше хвороба спостерігається у літніх людей. Лікування недуги зокрема спрямоване на поліпшення харчування.

Причини виникнення закрепу та здуття живота

Робота шлунково-кишкового тракту залежить від способу життя людини. Для формування нормального випорожнення кишечнику потрібна достатня кількість клітковини. Ця речовина міститься в багатьох продуктах харчування, зокрема в овочах і фруктах. Вживання в їжу одноманітних продуктів може призвести до утворення закрепів. Крім того, в зоні ризику перебувають люди, які піддаються хронічному стресу, порушують режим сну, харчування та водного балансу. Причинами виникнення недуги є:

  • синдром подразненого кишечника;
  • непрохідність кишківника під час росту пухлин, проникнення сторонніх тіл, інфекцій та інших патологічних станів;
  • порушення моторики кишківника;  
  • хвороби нервової системи;
  • несприятливий психічний стан пацієнта, який супроводжується стресом і тривогою;
  • гормональні порушення.

Також факторами ризику є цукровий діабет, пухлини черевної порожнини, геморой та анальні тріщини. Ефективність лікування хвороби безпосередньо залежить від успішної постановки діагнозу. Іноді закреп і здуття живота є результатом прийому лікарських засобів. На закрепи також страждають вагітні жінки, що пов’язано зі змінами в організмі.

Симптоми закрепу

Симптоматика закрепу залежить від причин цього стану. Відсутність випорожнень може спостерігатися протягом кількох днів або виникати періодами. У товстому кишечнику накопичуються калові маси, цей процес супроводжується посиленим всмоктуванням рідини, затвердінням випорожнень і проникненням токсинів у кровотік. Внаслідок цього може статися пошкодження слизової оболонки кишечника, а шкідливі речовини негативно вплинуть на загальне самопочуття людини. До ознак закрепу можна віднести:

  • відчуття важкості в животі;
  • дефекація у вигляді твердих кульок темного кольору;
  • больові відчуття в животі нападоподібного типу;
  • сильні пориви до дефекації;
  • постійне напруження для спорожнення кишечника;
  • виділення великої кількості слизу;
  • здуття живота;
  • відсутність апетиту;
  • постійна відрижка;
  • загальна слабкість і втома;
  • порушення сну.

Затримка випорожнень негативно впливає на кишкову мікрофлору, саме тому в пацієнта спостерігається підвищене газоутворення. Ознакою ушкодження слизової оболонки кишківника є тверді випорожнення та виділення крові разом із каловими масами, що завдає болю та дискомфорту.

Діагностика закрепів: чому важливо звернутися до лікаря

Діагностика закрепів: чому важливо звернутися до лікаря

За перших ознак закрепу необхідно негайно звернутися до фахівця. Лікар проведе консультацію, розпитає пацієнта про симптоми та скарги. Спеціаліст має з’ясувати частоту виникнення закрепу та його причину. Для уточнення діагнозу фахівець може призначити різні дослідження, які описані в таблиці.

Тип дослідження Опис
Ірригоскопія Цей метод дає змогу визначити зміну форми кишківника та розтяжність його стінок. Дослідження проводиться шляхом рентгенівського обстеження товстої кишки. Для цього лікар робить клізму, вводячи в кишечник контрастний розчин. Знімки робляться в різних положеннях, завдяки чому можна визначити причину закрепів.
Колоноскопія Ендоскопічне дослідження товстого кишківника здійснюється за допомогою введення в пряму кишку гнучкої трубки з камерою і ліхтариком. Цей метод дає змогу вивчити особливості вмісту кишківника і стан слизової оболонки. Процедура проводиться під наркозом.
Аноректальна манометрія Метод оцінює тонус м’язів кишечника і силу скорочення сфінктерів прямої кишки. Манометрія дає змогу визначити патологію м’язів органу.

До додаткових методів діагностики відносять магнітно-резонансну томографію, а також лабораторні аналізи крові. На підставі отриманих відомостей фахівець встановлює діагноз і призначає лікування.

Як фізичні вправи можуть допомогти в разі закрепу

Закреп представляє собою розлад здоров’я, який знижує якість життя людини. Саме тому терапія хвороби надзвичайно важлива.  Фахівці призначають багаторівневу терапію у вигляді вживання великої кількості клітковини, рідини, фізичних вправ. Гімнастика в разі закрепів виконується на регулярній основі, з кожним днем навантаження та інтенсивність занять збільшуються. Вправи робляться вранці, на голодний шлунок. Виконують комплекс у тандемі з правильним диханням, без різких рухів. Гімнастика в разі закрепів допомагає:

  • підвищити моторику кишечника;
  • поліпшити загальний тонус організму;
  • зміцнити м’язи черевної стінки;
  • зняти емоційне перенапруження;
  • усунути біль у животі.

Гімнастика впливає на причину закрепів, а не просто усуває симптоматику. За регулярних занять кишечник починає працювати природним чином, вправи не викликають звикання і побічних ефектів на відміну від лікарських засобів. При правильному виконанні гімнастика дає змогу зміцнити кишківник, а також весь організм, покращуючи поставу, обмін речовин і кровообіг. Важливо пам’ятати, що користь принесуть тільки регулярні заняття.

Комплекс вправ у разі закрепу та здуття живота

Комплекс вправ у разі закрепу та здуття живота

Щоб досягти максимального ефекту і запобігти можливим ускладненням, пацієнт повинен дотримуватися рекомендацій фахівця і техніки безпеки. Обов’язковою умовою безпечного заняття вважається виконання всіх вправ плавно і без ривків, важливо стежити за диханням, зберігати природне положення хребетного стовпа, не варто допускати появи болю. Спеціаліст призначає комплекс вправ, які допоможуть у лікуванні закрепів. Найпопулярніші вправи описані в таблиці.

Вид вправ Опис
Вправи в положенні лежачи Починати тренування краще з вправ у положенні лежачи. Вони допомагають активізувати роботу кишечника і підготувати м’язи до інтенсивних навантажень. Прийнявши положення лежачи на спині, варто виконати:

  • класичну вправу «велосипед»;
  • підтягування колін до живота;
  • згинання ніг, відриваючи таз від підлоги з опорою на лопатки і стопи.
Вправи в положенні стоячи на колінах Після розминки необхідно перейти в положення стоячи на колінах з упором на руки і виконати:

  • почерговий підйом зігнутих у колінах ніг;
  • прогинання спини. На вдиху потрібно прогнути поперек вниз, розслабляючи живіт, а на видиху округлити спину, втягуючи живіт.
Вправи в положенні лежачи на животі У положенні лежачи на животі необхідно:

  • покласти кисті рук під плечі, не відриваючи рук, встати на карачки й перекотитися на ступні, повернувшись у вихідне положення;
  • виконати почергові махи ногами;
  • на вдиху випнути живіт і на видиху втягнути.
Вправи в положенні стоячи Це завершальна частина тренування. Для цього необхідно виконати:

  • дихальні вправи, на вдиху випинаючи живіт, а на видиху втягуючи, злегка натискаючи на нього руками;
  • ходьбу на місці з високим підніманням колін.

Правильне виконання вправ відіграє важливу роль в ефективності гімнастики. Оптимальним часом для проведення занять вважається ранковий час, відразу після пробудження. Займатися краще натщесерце або через дві години після прийому їжі, приділяти гімнастиці варто до 20 хвилин щодня, заняття починають із 5-7 повторень, поступово збільшуючи кількість підходів.

Профілактика закрепів

Щоб поліпшити роботу кишківника, варто звернути увагу на регулярне та збалансоване харчування. У раціон потрібно додати овочі, фрукти, цільнозернові продукти, які підтримують нормальну перистальтику і запобігають закрепам. Фахівці рекомендують додатково включити кефір і йогурт, ці продукти насичують кишечник корисними бактеріями, покращуючи травлення. Віддавати перевагу потрібно вареній, запеченій і тушкованій їжі, оскільки смажена і жирна їжа може викликати здуття живота. Також варто включити в раціон продукти, що містять магній, це горіхи, зелені листові овочі, насіння, вони розслаблюють мускулатуру кишківника, покращуючи його роботу. Профілактика закрепів включає:

  • регулярну фізичну активність у вигляді прогулянок, плавання, йоги, бігу підтюпцем, які дають змогу підтримувати нормальну моторику кишечнику, зміцнюючи м’язи черевної стінки;
  • дотримання режиму сну і відпочинку. Повноцінний сон і правильний розпорядок дня допоможуть знизити стрес, який може негативно впливати на травний процес;
  • використання технік розслаблення. Багато фахівців рекомендує використовувати техніку медитації, глибокого дихання та інших способів релаксації, які знижують напругу і покращують загальне самопочуття;
  • уникнення придушення природних позивів до дефекації.

Здоровий спосіб життя допоможе пацієнту уникнути закрепів та інших порушень роботи кишечника. Якщо правильно виконувати всі рекомендації фахівців, вести здоровий спосіб життя, стежити за харчуванням, застосовувати спеціальну гімнастику, то пацієнт може позбутися такої проблеми, як закреп і здуття живота.

Висновки

Закрепом називають затримку випорожнення кишківника протягом 48-72 годин, що супроводжується утрудненим актом дефекації, відчуттям неповного випорожненого кишківника, відходженням твердого калу. Проблема частих закрепів – це дуже делікатна тема, яка потребує допомоги фахівців. Лікування такої проблеми має бути комплексним. Закреп може розвиватися в дітей і дорослих різного віку. Найчастіше страждають люди похилого віку.

У разі відсутності належного лікування в пацієнта може спостерігатися підвищений тиск у кишечнику, абсорбція токсинів, посилення симптомів інших хвороб, формування каменів, порушення мікрофлори, що може призвести до негативних наслідків та ускладнень. Саме тому не варто займатися самолікуванням, потрібно звернутися за допомогою до фахівця, який призначить медикаментозне лікування, а також спеціальні фізичні вправи.

Поділитися статтею: