fbpx

Йодадін мазь

Перша допомога при порізах: які мазі допоможуть швидше загоїти рану

12.03.2025

Перша допомога при порізах: які мазі допоможуть швидше загоїти рану- Фото 1

Порізи можна назвати найпоширенішим типом ушкодження організму. Вони можуть бути різного ступеня інтенсивності та розмірів. Зіткнувшись із подібною проблемою, необхідно створити всі умови для швидкого загоєння отриманих пошкоджень. Це дозволить уникнути не лише інфікування, а й таких неприємних наслідків, як рубці, сепсис, правець.

Зміст:

  1. Особливості та види порізів
  2. Перша допомога при порізах
  3. Чому важливо правильно надати першу допомогу при порізах
  4. Мазі при порізах: види та особливості застосування
  5. Мазь Йодадін при лікуванні порізів
  6. Недотримання правил першої допомоги при порізах – чим загрожують помилки
  7. Від чого залежить швидкість загоєння ран

Поріз є пошкодженням тканин, яке може зачіпати різні шари шкіри. При цьому спостерігається наявність чітких країв. Іноді у подібній ситуації ушкоджується не лише шкіра, а й підшкірна клітковина. Переважна більшість порізів наноситься лезами ножів під час приготування їжі, розбитим склом. Пошкодження можуть з’являтися після контакту з краєм паперу тощо. Важливо подбати про правильну та своєчасну обробку пошкодженої ділянки. Це дозволить звести до мінімуму негативні наслідки та ризик виникнення ускладнень.

Особливості та види порізів

Механічне пошкодження шкірного покриву може спричинити не тільки дискомфорт. Глибокі порізи болючі і супроводжуються кровотечею. Основною відмінністю порізів є вид країв рани – вони завжди рівні і мають чітку структуру. Найчастіше порізи бувають дрібними і ушкоджують такі шари шкіри:

  • епідерміс – складається з кількох шарів клітин та представляє собою захисний шар;
  • дерма – усередині цього шару знаходяться кровоносні судини, фолікули, сальні залози, нервові волокна.

Подібні травми наносяться нігтями, гострими гілками дерев, шматком металу тощо. У більш серйозних випадках йдеться про глибокі порізи. Така рана може йти вглиб тканин, аж до артерій та вен. Якщо розмір такого пошкодження не дозволяє зупинитися кровотечі або займає велику площу поверхні, варто звернутися до фахівців для накладання швів.

Крім поверхневих та глибоких, розрізняють такі види порізів:

  • рвані – наносяться гострими предметами з наступним розривом тканин чи зубами (кігтями) тварин;
  • проникаючі – виникають у результаті контакту з гострими предметами, ножами;
  • інфіковані – порізи, в які потрапили бруд, бактерії чи іржа.

Усі відкриті рани вважаються умовно інфікованими і потребують своєчасної та правильної обробки.

Перша допомога при порізах

Перша допомога при порізах

Необхідність отримання допомоги виникає відразу після появи порізу. Чим сильніша його глибина, тим більший ризик пошкодження судин. Визначити наявність подібних травм можна за тривалістю кровотечі, кольором крові та інтенсивністю. У процесі надання першої допомоги слід виконати такі дії:

  • очистити рану для подальшого огляду за допомогою стерильної марлі;
  • визначити ступінь ушкодження;
  • зупинити кров – у деяких випадках достатньо притиснути до пошкодженої поверхні стерильну пов’язку або бинт для досягнення необхідного ефекту, але якщо кров пульсує та не зупиняється, варто звернутися до лікарні або викликати швидку допомогу;
  • промити рану – виконати очищення допоможе стерильна марля або матеріал, що не містить волокон, змочені у фізрозчині, чистій проточній воді з милом (можна застосовувати перекис водню, розчин хлоргексидину або Мірамістін);
  • нанести антисептик на шкіру навколо рани;
  • накрити травмовану ділянку стерильною пов’язкою;
  • ретельно підтримувати чистоту рани та контролювати її стан.

Заміна пов’язки має виконуватися кожні 12 годин. Якщо рана намокає, марлю необхідно замінити до закінчення цього часу.

 

Детальніше про препарат

 

Чому важливо правильно надати першу допомогу при порізах

Не варто недооцінювати два важливі фактори, які сприяють підвищенню шансів на благополучне відновлення – правильне надання першої допомоги та виконання цього завдання у певний проміжок часу. Своєчасний огляд та обробка рани дозволяють:

  • запобігти інфікуванню;
  • зупинити кров;
  • прискорити загоєння пошкоджених тканин;
  • мінімізувати ускладнення;
  • зменшити болючі відчуття.

Тільки правильно надана перша допомога допоможе рані пройти основні етапи загоєння. Усього їх чотири та всі вони сприяють відновленню пошкодженої ділянки. На початку в місце поранення переходить рідина, і активується фаза ексудації. На наступному етапі відбувається резорбція, та рідина всмоктується назад. У процесі фази проліферації можна спостерігати активацію утворення нової тканини (відновлюються судини, формуються колагенові волокна), яка завершується повним відновленням рани (етап регенерації). Якщо надати допомогу не вчасно або зробити це неправильно, може статися інфікування або виникнуть ускладнення.

Мазі при порізах: види та особливості застосування

У процесі лікування порізів часто виникає потреба в застосуванні мазей. Це спеціальні медичні препарати, які мають кремопоподібну чи гелеподібну структуру та містять у своєму складі різні активні речовини.

Тип мазі Назва мазі Дія препарату
Антисептичні Йодадін, Мірамістін, Левомеколь. Використовуються для обробки тканин навколо рани та безпосередньо пошкоджених ділянок. Попереджають інфікування рани. Наносяться відразу після промивання.
Регенеруючі Актовегін, Бепантен, Солкосерил. Наносяться після візиту до лікарні та обробки рани. Поліпшують кровообіг та живлення тканин. Стимулюють оновлення клітин.
Антибактеріальні Левомеколь, Тетрациклінова мазь. Застосовуються, коли рана інфікується і потребує серйозного лікування.
Протизапальні Декспантенол, Іхтіолова мазь. Наносяться при подразненні тканин та набряках. Дозволяють знизити температуру у травмованій ділянці.
Знеболювальні Емла, Лідокаїнова мазь. Застосовуються для знеболювання поверхневих ран. Знімають біль та діють на верхні шари шкіри.
Протирубцеві Контрактубекс, Дерматікс, Куріозін, Хелпер Помічник. Знижують ризик виникнення рубців. Наносяться на стадії загоєння на рану.

При невеликих травмах буде достатньо класичної антисептичної мазі. Коли рана підсохне, можна приступати до нанесення препарату, що допомагає прискорити загоєння. Якщо первинна допомога надана некоректно, і відбулося зараження, варто звернутися до фахівця та використовувати одну з призначених антибактеріальних мазей.

Мазь Йодадін при лікуванні порізів

Мазь Йодадін є сучасним ефективним засобом для протимікробної обробки тканин. Основною речовиною препарату є елементарний йод. Він пов’язаний полімерною основою (полівінілпіролідон), яка утримує молекули йоду в собі протягом тривалого часу. Вивільнення основної речовини відбувається відразу після нанесення препарату на шкіру або травмовану ділянку тіла. Відстежувати його роботу не складно – з коричневого склад поступово стає безбарвним. Мазь ефективно взаємодіє із широким спектром простих мікроорганізмів, вірусів, грибків та їхніх спор, грампозитивних та грамнегативних бактерій.

Застосування мазі Йодадін дає низку переваг:

  • ефективність доведена практично – до 99.9% патогенів, із якими контактує препарат, швидко знищуються;
  • дія делікатна та безпечна – мазь добре сприймається не тільки шкірою або слизовими, але й відкритими ранами і при цьому не викликає біль;
  • розширений функціонал – препарат не тільки дезінфікує, але також додатково пом’якшує шкіру та сприяє загоєнню рани.

Мазь Йодадін не викликає подразнення, не пересушує шкіру та не провокує появу опіку. Це безпечний антисептик із широким спектром застосування. Він може застосовуватися з першого року життя та має мало протипоказань. Процес нанесення препарату не викликає складнощів. Рекомендується використовувати мазь двічі на день. Якщо рана глибока, варто додатково закрити оброблену поверхню стерильною пов’язкою. Мазь підійде для лікування усієї родини. Засіб легко розчиняється у воді і швидко змивається. Розводити перед застосуванням продукт не потрібно.

Недотримання правил першої допомоги при порізах – чим загрожують помилки

Якщо в процесі надання першої допомоги при отриманні порізу було допущено помилки, ситуація може швидко погіршитися. Також із подібною проблемою стикаються, коли допомога надана правильно, але невчасно. Оптимальний період обробки рани – перші кілька годин.

  1. Найбільш поширеною помилкою під час обробки порізу є неправильно підібраний препарат. Якщо під час дезінфекції застосувати засіб, який не має необхідного спектру впливу на мікроорганізми та бактерії, можна зіткнутися з розвитком інфекції. Підбираючи препарат, варто орієнтуватися на засоби, які мають бактерицидну, фунгіцидну, спорицидну, віруліцидну та протозойну дію.
  2. Неправильне визначення виду кровотечі та некоректні спроби її зупинити можуть значно погіршити ситуацію. Постраждалий може швидко втратити багато крові, а також утворюються гематоми. Переконавшись, що у рані відсутні сторонні предмети, варто покрити її стерильною серветкою та притиснути. Якщо кровотеча не зупиняється, потрібно підняти руку вище за рівень серця. У серйозніших випадках, якщо кров пульсує і яскраво-червона, варто терміново звернутися до фахівців або викликати швидку допомогу.
  3. Недостатня обробка рани від бруду може з часом призвести до її інфікування. Також у таких випадках зазвичай утворюються грубіші рубці. Якщо в рану потрапив бруд, не варто використовувати тампони, оскільки їхні волокна часто залишаються всередині рани та поступово провокують запалення. Для обробки застосовуються стерильні безворсові матеріали та чиста вода. Видаляти забруднення та сторонні предмети з неглибокої рани також можна за допомогою пінцету. Важливою є правильна обробка антисептиком.
  4. Сильні ушкодження виникають від неправильного застосування препаратів під час дезінфекції. Не можна наносити на рану агресивні речовини на кшталт спирту, йоду. Вони провокують опіки тканин, перешкоджають регенерації, викликають болючі відчуття. Їх варто наносити лише на шкіру навколо рани. Безпосередньо на травмовані тканини потрібно накладати Йодадін, Мірамістін, перекис водню, хлоргексидин.
  5. Надмірно туга або занадто слабка пов’язка також може зашкодити швидкому одужанню. У першому випадку надмірно стискаються тканини, і в них уповільнюється кровообіг. Пов’язка, що бовтається, не закриває рану від потрапляння бруду або пилу. Пов’язка має щільно прилягати до поверхні, але не здавлювати її.

Ще однією проблемою, з якою стикаються після отримання рани, є зневага першими симптомами інфікування. Не варто ігнорувати появу набряку, почервоніння або дискомфорт, що з часом посилюється. На погіршення ситуації вказують симптоми інтоксикації, збільшення лімфовузлів та виділення рідини. Варто відразу ж звернутися до фахівця для встановлення діагнозу та подальшого лікування.

Від чого залежить швидкість загоєння ран

Від чого залежить швидкість загоєння ран

На швидкість загоєння ран впливає багато чинників. До основних з них можна віднести: тип і глибину ушкодження, ефективність надання першої допомоги, вік постраждалого і стан його імунної системи. Також на швидкість відновлення тканин впливає наявність хронічних захворювань, клімат, у якому живе постраждалий, та якість харчування.

Для підвищення швидкості регенерації тканин варто додати до раціону яйця, рибу, печінку, моркву. Вони наситять організм вітамінами та нададуть необхідну кількість білка для відновлення травми. Позитивно впливають на процес одужання заняття легкими фізичними вправами, прогулянки на свіжому повітрі та дотримання розпорядку дня.

Вас також може зацікавити

Поділитися статтею: