Побутові опіки – алгоритм дій для швидкого загоєння
28.02.2025
Проблема побутових опіків є актуальною, бо через подібні пошкодження страждає велика кількість людей. Опіки можна назвати найбільш поширеним типом побутових травм, які часто сприймаються без належної уваги і можуть призвести до серйозніших проблем з організмом. Виправити подібну ситуацію дозволить розуміння основних принципів першої допомоги при побутових опіках та своєчасне звернення до компетентних фахівців.
Зміст:
- Основна інформація про побутові опіки та ступінь їхнього прояву
- Особливості оцінки тяжкості пошкоджених тканин
- Принципи першої допомоги при побутових опіках
- Діагностика опіків
- Лікування побутових опіків
- Мазь Йодадін у лікуванні опіків
- Відновлення після побутових опіків
- Що може зашкодити при лікуванні опіків
Важко знайти людину, яка хоча б раз не отримувала опіку шкіри. У більшості випадків вони трохи пошкоджували шкірний покрив і ефективно піддавалися лікуванню. Зіткнувшись із серйознішим опіком, не варто займатися самолікуванням. Визначити ступінь пошкодження та призначити оптимальний комплекс заходів щодо відновлення допоможе медичний працівник. Варто вивчити інформацію, присвячену побутовим опікам, щоб у разі їхньої появи знати, які дії потрібно робити, щоб не зашкодити та допомогти постраждалому.
Основна інформація про побутові опіки та ступінь їхнього прояву
Побутові опіки – це особлива група ушкоджень тканин організму. Залежно від етіології вони можуть бути тепловими, хімічними, електричними, сонячними тощо. У більшості випадків процес регенерації дозволяє ефективно усувати подібні травми, але в серйозніших ситуаціях без допомоги фахівців не обійтися. Найбільш ефективним способом визначення тяжкості ситуації можна назвати поділ побутових опіків відповідно до ступеня ушкодження.
Ступінь | Прояви ушкодження |
Перша | Належить до найлегшого виду опіку, бо зачіпає лише верхні шари епідермісу. Провляється у вигляді локального почервоніння пошкодженої ділянки шкіри та хворобливих відчуттів. Спостерігається наявність набряку та зневоднення, але пухир не утворюється. Температура тіла підвищується локально. Дискомфорт проходить відносно швидко. Повне відновлення тканин настає через один-два тижні. |
Друга | Поверхневий опік, що зачіпає сосочковий шар дерми. При цьому частина пошкодженої поверхні може мати симптоми першого ступеня. Основна частина опіку характеризується наявністю пухирів. Усередині в них знаходиться рідина прозорого типу. Вона може витікати, якщо цілісність міхура порушується. Також відзначається поява струпів, колір яких безпосередньо залежить від характеру відмирання тканин та етіології ушкодження. Відтінок може бути сірим, світло-жовтим та світло-коричневим. Якщо не провести правильне лікування, то ушкодження посиляться ускладненнями, і некроз посилиться. Погіршення можуть наступити також за великої площі опіків. |
Третя | Глибокий опік дерми, що досягає підшкірної жирової клітковини. Спостерігається сильний набряк, набухання ушкоджених ділянок. Біль відсутній, бо нервові закінчення повністю ушкоджені. Колір тканин може бути багряним з ділянками мармурового типу. Є відкриті рани через відшарування епідермісу, а також велику кількість пухирів з прозорою рідиною, які швидко лопаються. У подібних ділянках завжди порушений кровообіг та відзначається кисневе голодування тканин. Також можуть бути ділянки з опіками другого та першого ступеня. |
Четверта | Найбільш інтенсивним ступенем є четвертий. За нього спостерігається не тільки некроз тканини та підшкірної жирової клітковини, а й обвуглювання. Уражаються не тільки м’які тканини, а й сухожилля, суглоби та кістки. Рана впала. Можуть оголюватися внутрішні органи. Місце опіку оточене болючими ділянками з набряками. У цьому випадку ступінь дискомфорту залежить від збереження нервових закінчень. Можливий тромбоз судин. |
Ушкодження шкіри найчастіше спричинені високими температурами, гарячою рідиною, парою, а також хімічними речовинами. У деяких випадках опіки провокуються сонячним світлом.
Особливості оцінки тяжкості пошкоджених тканин
Визначаючи ступінь серйозності ситуації, варто враховувати як інтенсивність ушкодження, так і площу, яку вона займає. Для цього тіло умовно ділиться на кілька частин:
- голова разом із шиєю займає 9% від загальної поверхні тіла;
- фронтальний або тильний корпус тіла – це 18%;
- одна нога – 18%;
- одна рука – 9%;
- статеві органи – 1%
Розраховуючи відсоток ушкодження у дитячому віці, слід змінити принцип розрахунку, бо у них й дорослих різне співвідношення голови та тіла. Ще один спосіб розрахунку заснований на обліку співвідношення розміру долоні разом із пальцями – проводиться візуальний огляд площі пошкодження та враховується, скільки «долонь» на ній можна розмістити. Одна долоня – це 1% поверхні тіла.
- До легких опіків відносяться пошкодження різного ступеня інтенсивності. Якщо травми першого ступеня, вони повинні покривати не більше половини тіла. Також до легких ушкоджень відносяться ураження другого ступеня (не більше 15% тіла) та третього або четвертого ступеня, що покривають до 2% шкіри.
- Опіки середнього ступеня – це ушкодження першого ступеня в межах від 50% до 75% всього тіла, другого – від 15% до 30%, третього та четвертого – до 10% загальної площі.
- Найбільш складними та важкими вважаються травми, які перевищують за площею перераховані раніше ступені опіків. У цьому випадку присутні більше 75% опіків першого ступеня, більше 30% другого, більше 10% третього та четвертого.
Важливо також зважати на стан здоров’я потерпілого. Більш складною ситуація буде у дитячому та похилому віці, а також якщо людина має хронічні захворювання. Значно посилюють складність ситуації проблеми із серцем, печінкою, нирками та порушення вуглеводного обміну. На особливу увагу заслуговують хворі після хіміотерапії, а також із хворобами імунної системи.
Принципи першої допомоги при побутових опіках
Основним чинником успішного відновлення при побутових опіках можна назвати своєчасне надання першої допомоги. Це правило є актуальним незалежно від ступеня пошкодження, тому варто ретельно підійти до вивчення принципів першої допомоги постраждалим від опіків.
При термічному опіку важливо оцінити ступінь та площу ушкодження. Якщо це легкий опік, справитися з наслідками можна в домашніх умовах. У більш серйозних ситуаціях необхідно викликати швидку та розпочати надання першої допомоги:
- якщо пошкодження несильне, варто зняти одяг та прикраси, що знаходяться в зоні ураження та поряд (у тому числі й підгузки);
- постраждалі ділянки слід охолоджувати проточною водою (температура близько 20ºС) або накладати компреси, періодично охолоджуючи їх у воді;
- звести до мінімуму ймовірність появи набряку дозволить підняття потерпілої кінцівки відносно положення тіла;
- напоїти людину чистою водою;
- коли постраждале місце охолоне, його необхідно накрити стерильною пов’язкою, перед цим обробивши антисептиком.
У випадку, коли одяг прилип до рани, не варто його прибирати, щоб не погіршити ступінь пошкодження. Для зниження больових відчуттів можна дати потерпілому ібупрофен, парацетамол чи інші НПЗЗ. Підтримка ураженої зони у зволоженому стані дозволить зберегти цілісність шкіри та знизить дискомфорт. Тривалість охолодження під проточною водою не повинна бути менше 20 хвилин. З метою зниження ризику переохолодження можна вкрити людину ковдрою або одягом.
Якщо побутовий опік спровокований хімічними речовинами, варто відразу викликати швидку допомогу і з’ясувати, який саме засіб застосовувався. Себе варто захистити рукавичками та захисним одягом. Потерпілого необхідно роздягнути та видалити хімічну речовину зі шкіри. Для цього потрібно використовувати проточну воду.
Діагностика опіків
У процесі діагностики медичні працівники оцінюють стан потерпілого не лише за допомогою візуального огляду та загального стану на момент надходження, а й інших більш поглиблених методів. Найбільш поширеними можна назвати такі:
- оцінка життєвих показників – АТ, частота дихання та серцевих скорочень;
- КТ, МРТ, ІЧ термографія, доплерівський сканер або рентген – застосовуються, якщо у фахівця виникає питання щодо пошкодження м’яких тканин та внутрішніх органів;
- аналізи крові та бактеріальний посів – дозволяють виявити та своєчасно усунути інфекцію, а також оптимізувати стан організму.
Яка саме діагностика проводитиметься у кожному конкретному випадку, залежить від ступеня ушкоджень, хронічних захворювань, віку та інших факторів.
Лікування побутових опіків
Протокол лікування побутових опіків призначається, виходячи зі стану постраждалого, ступеня опіку та загальної площі ураження. Коли пошкодження незначні, досить використання прохолодних компресів, болезаспокійливих та спеціальних мазей для опіків. Ушкодження другого ступеня вимагають більшої уваги та обробляються в умовах амбулаторії. Виконується обов’язкова обробка травмованих ділянок, перев’язка та використанням мазей для прискорення регенерації тканин та запобігання інфекції.
При більш серйозних ушкодженнях (третього та четвертого ступеня) проводиться госпіталізація. Крім знеболюючих, постраждалі отримують регулярний догляд за ранами. У найбільш серйозних ситуаціях потрібна пересадка шкіри або ампутація. Часто необхідна реабілітація для відновлення рухливості кінцівок.
Мазь Йодадін для профілактики інфекцій при опіках
У процесі лікування опіків основним чинником успішного відновлення шкірних покривів можна назвати правильно підібрану антисептичну та дезінфікуючу мазь. Це пояснюється тим, що пошкоджена шкіра втрачає здатність до ефективного захисту та може легко інфікуватися. Мазь Йодадін розроблена для виконання кількох важливих завдань: профілактика інфекційних захворювань та лікування інфекцій шкіри після отримання опіків. Засіб складається з двох основних компонентів – активного йоду та полімеру полівінілпіролідону. Полімер утворює своєрідне депо для йоду та дозволяє активній речовині поступово вивільнятися у процесі роботи.
Застосування мазі Йодадин дозволено з першого року життя і необхідне для зниження ризику інфікування ран при отриманні опіків. Дія препарату починається протягом хвилини після нанесення на пошкоджені тканини. Спочатку вона коричневого відтінку, але інтенсивність її фарбування поступово знижується, і мазь стає прозорою. Бактерицидний та антисептичний ефект проявляється щодо простих мікроорганізмів, грибків та їхніх спор, грампозитивних та грамнегативних бактерій й вірусів. Тривалість використання не перевищує 14 днів. Резистентність до мазі Йодадін не формується.
Відновлення після побутових опіків
Не менш важливим періодом є відновлення після опіку. Чим серйознішими були отримані пошкодження, тим складніше проходитиме відновлення потерпілого. Правильний догляд за раною дозволить уникнути інфікування та прискорить регенерацію тканин. Накладати мазі та спеціальні засоби необхідно відповідно до інструкції на попередньо підготовлену шкіру. Після загоєння можуть залишатися рубці. Зменшити дискомфорт допоможуть спеціальні силіконові серветки, мазі, компресійний одяг. Реабілітація необхідна, коли внаслідок отриманих травм з’явилися обмеження фізичних можливостей або складності з переміщенням. Допоможуть масажі, фізіотерапія тощо.
Що може зашкодити при лікуванні опіків
У перші хвилини після отримання опіку важливо не лише полегшити стан постраждалого, а й не нашкодити йому. Негативно впливає на обпалену шкіру застосування:
- дуже холодної або крижаної води та льоду;
- агресивних антисептичних препаратів;
- уринотерапії;
- перекису водню;
- спиртовмісних засобів;
- олій.
Не рекомендується на відкриті рани відразу після опіку наносити засоби від опіків. Їх починають застосовувати лише після обробки ушкодження. Заборонено проколювати бульбашки, бо через це підвищується ризик занесення інфекції та формування рубців.
Поділитися статтею: