Важливість швидкої антисептичної обробки ран та подряпин для уникнення інфекцій
28.02.2025
Отримати рану чи подряпину можна будь-якої миті. Процес може бути болючим, і в результаті на поверхні шкіри залишається садно або відкрита рана. Не варто недооцінювати небезпеку таких травм, бо у цьому місці шкіра перестає виконувати свої захисні функції. Якщо ігнорувати принципи ефективної обробки рани, можна заразитися серйозним захворюванням.
Зміст:
- Найбільш поширені види ран та їхні особливості
- Механізм розвитку інфекції у відкритих ранах чи саднах
- Причини виникнення ускладнень ран після неправильно проведеної обробки
- Необхідність своєчасної антисептичної обробки ран
- Як працюють антисептики
- Мазь Йодадін в обробці ран і саден
- Що не варто робити при обробці ран та саден
Порушення цілісності шкірного покриву може виникати у різних ситуаціях. Незалежно від глибини травми, необхідно використовувати диференційований підхід для її лікування. Це дозволить не лише прискорити процес одужання, а й звести до мінімуму ризик нагноєння, зараження та ускладнень.
Найбільш поширені види ран та їхні особливості
Під раною розуміють ушкодження структури шкірних покривів, а також і більш глибших ділянок м’яких тканин. Основною ознакою її появи можна назвати кровотечу. Виникнення ран супроводжується болем, інтенсивність якого прямо пропорційна глибині та розміру травмованої ділянки. Класифікація ушкоджень досить проста – вони поділяються на три види: подряпини, садна та рани.
- Подряпини не торкаються тканини глибше верхнього шару епідермісу. Вони з’являються після контакту з тонким та гострим предметом. Подряпини можуть бути дрібними та глибокими. Швидкість відновлення в цьому випадку залежить від глибини пошкодження та може досягати десяти днів.
- Садна є результатом контакту з шорсткими предметами, які не мають гострих фрагментів. У момент контакту удар проходить по дотичній, здираючи верхній шар епітелію та дерми. Рана утворюється широка, з нерівномірними краями. Бувають великі та вузькі садна. У них рожево-червоний колір і є невеликий набряк.
- Рани з’являються після механічного впливу і можуть зачіпати всі шари шкіри та м’які тканини. Залежно від способу нанесення вони бувають колотими, рваними, різаними, забитими, вогнепальними. Також рани виникають у результаті укусів чи агресивного механічного впливу твердими предметами. Гострі рани – це свіжі ушкодження, а хронічні – ті, що не загоюються через чотири тижні й більше.
Крім болю та кровотечі, наявність подібних пошкоджень може супроводжуватися набряком, а також підвищенням температури у травмованій ділянці. Шкіра є природним бар’єром. Коли вона пошкоджується, відкривається доступ мікробів, бактерій та вірусів. Вони можуть проникати в м’які тканини та провокувати серйозні захворювання, ускладнення, у тому числі сепсис.
Механізм розвитку інфекції у відкритих ранах чи саднах
Дізнатися про те, що у рані чи садні почався запальний процес, нескладно, бо з’являється низка характерних симптомів. Основними з них можна назвати: активне почервоніння шкірних покривів із підвищенням температури та утворенням набряку, формування нальоту, підвищення дискомфорту та погіршення загального самопочуття. Пошкоджене місце починає сильно мокнути, а краї рани піднімаються. У найсерйозніших ситуаціях збільшуються найближчі лімфатичні вузли.
Найбільш поширеними причинами інфікування відкритих ран чи саден можна назвати:
- контакт із пилом, ґрунтом або брудом;
- неправильно надану обробку антисептиком;
- наявність хронічних захворювань, які провокують ускладнення таких травм;
- недотримання основних правил особистої гігієни та обробки рук перед наданням допомоги потерпілому;
- запальний процес в організмі на момент одержання рани.
Також високий ризик розвитку інфекції у постраждалих, які страждають на авітаміноз та імунодефіцитні стани.
Причини виникнення ускладнень ран після неправильно проведеної обробки
Правильно оброблена рана гоїться швидше і не формує неакуратний рубець. Якщо обробка або подальше відновлення відбувається неправильно, ситуація може погіршитися. Ускладнення відкритих ран, саден або подряпин можуть початися практично відразу після неправильної обробки травмованої ділянки.
Ускладнення | Як проявляється | Чим небезпечно |
Серома | В інфікованій рані починає накопичуватися велика кількість рідини. Поступово кількість шкідливих мікроорганізмів збільшується та підвищуються ознаки інтоксикації. | З часом переходить у гнійну рану. |
Гематоми | Спровоковані некоректною зупинкою кровотечі відкритої рани. Кров потрапляє у тканини. | При підвищенні тиску всередині м’яких тканин може почати розвиватися ішемія. |
Розходження країв рани | Виникає, якщо в процесі відновлення пошкодилися шви. | Можливе зараження. Загоєння утруднене. Може сформуватись глибокий нерівний рубець. |
Сепсис | Переміщення інфекції з рани по організму. | Виникає системна запальна реакція. Це небезпечний стан, який може завершитися смертю, якщо не приступити до своєчасного лікування. |
Ще одним негативним фактором, який може спричинити ускладнення, є наявність стороннього тіла в рані. Так відбувається, коли на етапі промивання та обробки його не помітили та не витягли. Розвиток інфекції та подальших ускладнень у процесі відновлення часто пов’язаний з наявністю порушення вуглеводного обміну, серцево-судинних захворювань. У цьому випадку займатися самолікуванням небезпечно – варто звернутися до фахівців.
Необхідність своєчасної антисептичної обробки ран
Незалежно від способу нанесення та інтенсивності наявного пошкодження, необхідно правильно виконати первинну обробку травми, щоб унеможливити настання зараження. Зробити це вдасться, якщо зважити на важливий принцип – рана завжди вважається первинно зараженою.
Оптимальним періодом проведення первинної обробки є перші сім годин із моменту отримання травми. Процедура складається з кількох етапів:
- вимити руки та ретельно обробити їх для дезінфекції, перш ніж приступити до обробки рани;
- визначити тип пошкодження та ступінь його інтенсивності;
- виконати маніпуляції для зупинки кровотечі;
- використовувати водний розчин хлоргексидину або перекис водню, щоб провести обробку травмованої ділянки;
- по можливості прибрати надлишки вологи;
- усі шкірні покриви навколо рани чи садна ретельно обробити антисептиком;
- використовувати стерильну марлеву пов’язку, щоб закрити травмовану ділянку.
Обробку рук варто проводити будь-яким спиртовмісним препаратом, серветками або санітайзером. Своєчасно надана допомога дозволить прискорити процес загоєння, очистити поверхню та знизити запалення. Після правильної обробки тканин настає регенерація, яка починається з першого дня і триває до місяця. Якщо рана отримана в результаті контакту з іржавим предметом, кров не зупиняється або пульсує, варто звернутися до фахівців.
Як працюють антисептики
Під антисептиками розуміють спеціальні препарати, які включають до свого складу речовини, що дозволяють знищувати мікроорганізми. Подібні засоби ефективно виявляють себе не тільки на поверхні оброблюваної тканини, але і всередині її. Вони мають широкий спектр дії, тому правильно і своєчасно застосувавши антисептик, вдасться нівелювати негативний вплив грибів, бактерій, найпростіших, вірусів та інших шкідливих мікроорганізмів. До подібних препаратів належать спирт, йодовмісні речовини, перекис, бісфенони, сполуки срібла тощо.
Основна частина антисептиків може використовуватися лише для обробки цілісних покривів шкіри. До засобів, які застосовуються для обробки відкритих ран, насамперед відносять:
- перекис водню – відрізняється високою ефективністю, широким спектром дії та використовується лише на гострих ранах (не прискорює процес загоєння, але й не сприяє йому, тому що може ушкоджувати молоді клітини);
- водний розчин хлоргексидину – суттєво знижує вплив шкідливих мікроорганізмів та не здійснює негативного впливу на активацію процесу регенерації;
- сполуки йоду (активний йод та полівінілпіролідон) – виявляють ефективність у різних ситуаціях, бо дозволяють зводити до мінімуму ризик інфікування ран та саден і сприяють прискоренню регенерації.
Також для обробки відкритих ран можуть використовуватися з’єднання срібла. Вони виявляють відмінні антисептичні характеристики, але також застосовуються лише на початковій стадії, щоб не уповільнювати процес епіталізації.
Мазь Йодадін в обробці ран і саден
На сьогоднішній день одним із найбільш затребуваних препаратів при екстремальній антисептичній обробці ран, саден та подряпин можна назвати мазь Йодадін. Вона відноситься до антисептичних і дезінфікуючих засобів і має масу переваг. До основних з них можна віднести наступні:
- сприяє швидкому загоєнню ран та інших ушкоджень шкіри;
- не викликає подразнення навіть на чутливій шкірі;
- унікальний принцип впливу дозволяє значно подовжити період захисту тканин від інфекції;
- зручне нанесення підвищує ефективність обробки.
Мазь Йодадін – це потужний антисептичний засіб, який складається з діючої речовини «елементарного йоду» та полімеру полівінілпірролідону. Активна речовина виконує також бактерицидні, віруліцидні, фунгіцидні та спорицидні функції. Завдяки цьому препарат можна назвати універсальним засобом для обробки тканин, ран та інших травм. Також він добре зарекомендував себе при обробці укусів, подряпин, інфікованих порізів.
Механізм дії простий. Полімер зв’язує йод та утримує до моменту контакту зі шкірою. Як тільки мазь нанесена на рану, відбувається вивільнення йоду, який швидко руйнує структурні білки шкідливих мікроорганізмів. Не менш ефективно препарат діє на гриби та їхні спори, грампозитивні та грамнегативні бактерії, віруси.
Мазь Йодадін має коричневий відтінок, але після нанесення колір речовини змінюється. У міру вивільнення активної діючої речовини мазь стає світлішою та поступово повністю знебарвлюється. Використання мазі відповідно до інструкції дозволяє досягти позитивних результатів. Вона перешкоджає інфікуванню та нагноєнню, а також сприяє швидкому відновленню шкірних покривів. При цьому засіб не пересушує шкіру і не викликає дискомфорту. Мазь підходить для регулярного застосування, бо не викликає резистентності. Змивається чистою проточною водою.
Що не варто робити при обробці ран та саден
Зіткнувшись із необхідністю надання допомоги при обробці рани чи садна, можна зробити низку помилок, які надалі призведуть до погіршення ситуації. Найчастіше проблема починається ще до початку обробки рани, коли забувають ретельно вимити та продезінфікувати руки. Якщо кровотеча інтенсивна, промивати рану варто з максимальною обережністю. Вода має бути обов’язково чистою, питною – не рекомендується використовувати воду з річки чи озера.
Ще одна помилка пов’язана з особливістю застосування антисептиків. Не можна використовувати на зяючих ділянках будь-які спиртовмісні розчини. Зеленка, спирт, горілка, йод тощо можуть погіршити ситуацію, викликавши опік пошкодженої поверхні. Також не варто застосовувати для знезараження відкритої рани антибактеріальні порошки. Вони можуть перешкоджати формуванню колагенових волокон, і краї рани не зможуть стягнутися.
Невеликі рани чи подряпини не варто закривати пластиром. Вони постійно травмуватимуться прилиплим матеріалом і зриватимуть корку під час перев’язки. Якщо в рані є дрібні сторонні предмети, їх можна акуратно видалити за допомогою пінцету. Якщо вони пішли глибоко під шкіру, то не варто їх самостійно витягувати – необхідно звернутися до фахівця.
Поділитися статтею: