fbpx

Пікосен ректа

Швидке вирішення проблеми запору – ефективність клізми для очищення кишківника перед обстеженням та операцією

19.06.2024

Швидке вирішення проблеми запору – ефективність клізми для очищення кишківника перед обстеженням та операцією- Фото 1

 

Клізма – це медична процедура для очищення кишківника від калових мас шляхом введення рідини в пряму кишку через анальний отвір. Маніпуляція може застосовуватися перед діагностичними процедурами, хірургічними втручаннями, а також для лікування запорів. Очищення кишківника може здійснюватися за допомогою кружки Есмарха, спринцівки або ж із застосуванням мікроклізми.

Зміст:

 1. Види клізм
 2. Показання для застосування клізми
 3. Клізма при запорах
 4. Переваги клізм
 5. Клізма перед медичними процедурами
 6. Що таке мікроклізма?
 7. Переваги мікроклізм
 8. Як зробити клізму в домашніх умовах?
 9. Протипоказання до клізми

 

Види клізм

Залежно від мети процедури розрізняють такі види клізм:

 • Очисні.

Застосовуються для розрідження та видалення вмісту нижніх відділів товстої кишки. Використовується рідина з певним складом для механічного, хімічного та термічного впливу на кишківник з метою посилення його перистальтики. Така комплексна дія сприяє швидкому очищенню кишкового тракту.

 • Сифонні.

Суть процедури полягає у багаторазовому промиванні товстої кишки. Застосовується у випадках, коли стандартні очисні клізми не дають необхідного результату.

 • Лікувальні.

Застосовуються для ректального введення лікарських засобів. У такому разі попередньо роблять очисну клізму.

 • Поживні.

Є одним із методів штучного харчування хворих. Таким методом вводять розчини, багаті на білки, вітаміни, глюкозу, амінокислоти. В такому випадку поживні речовини всмоктуються стінками товстої кишки.

 • Діагностичні.

Застосовуються з метою обстеження. До цієї групи клізм відносять контрастні розчини, які застосовують під час рентгенологічних обстежень кишківника.

Для різних типів процедур можуть використовуватися сольові або масляні розчини, трав’яні відвари, медикаменти.

Показання для застосування клізми

очищення кишківника перед обстеженням та операцією

Очищення кишківника за допомогою клізми може застовуватися у різних випадках. Традиційні показання до процедури:

 • тривалі запори;
 • очищення організму від токсинів при отруєнні або в рамках детокс-програми;
 • підготовка до деяких діагностичних процедур;
 • очищення товстої кишки перед пологами;
 • підготовка до хірургічної операції

До процедури нерідко вдаються в післяопераційний період, а також при деяких захворюваннях, коли необхідно допомогти кишківнику відновити нормальну роботу. Клізма може застосовуватися і як один із методів відновлення водного балансу в організмі при сильній дегідратації або після отруєння.

Оскільки клізма є одним із видів лікувальних процедур, до того ж має деякі протипоказання, зловживати нею або застосовувати без попередньої консультації лікаря не варто.

Клізма при запорах

Швидке вирішення проблеми запору

Запори – епізодичні та хронічні – дуже поширена проблема. Порушення дефекації бувають у людей похилого віку, осіб із низькою руховою активністю, особливо у лежачих хворих. Розлади в роботі травної системи бувають на тлі суворої дієти, різкої зміни раціону харчування, при порушеннях мікрофлори ШКТ, деяких захворюваннях органів травлення. Хронічні запори можуть розвиватися як результат неправильного харчування, зокрема коли в раціоні недостатньо клітковини та рідини. Затримки та утруднення дефекації можуть розвиватися через порушення метаболізму, запалення, аутоімунні процеси, деякі фізіологічні чи хірургічні патології кишківника.

Симптоми запору можуть мати різний характер і проявлятися як:

 • утруднена дефекація, яка потребує більше зусиль для спорожнення кишківника;
 • рідкісні та малопродуктивні випорожнення;
 • дискомфорт та біль під час дефекації.

При хронічних запорах зазвичай погіршується робота всієї системи травлення. А в результаті недостатнього спорожнення кишківника та застою калових мас можливі інтоксикація, відчуття здуття живота та його наповненості, нудота, метеоризм, гіркота у роті.

У таких ситуаціях ефективним засобом самодопомоги може стати клізма. Але, вдаючись до цього методу очищення кишківника, важливо розуміти, що він не дозволяє усунути першопричину запору, а лише допомагає позбутися її наслідків. Зловживання примусовим очищенням може призвести до посилення запорів, порушення мікрофлори та атонії (зниження тонусу та порушення перистальтики) кишківника. Але як метод швидкого й результативного очищення кишківника з метою запобігання сильній інтоксикації або перед медичними процедурами клізма залишається найбільш ефективною.

Переваги клізм

У порівнянні з проносними препаратами для перорального застосування клізма дає більш швидкий та передбачуваний результат. До того ж такий метод відрізняється вищою ефективністю.

Час дефекації після клізми легко спрогнозувати. Результат від пероральних проносних може виявлятися від 1 до 24 годин – залежно від діючої речовини, дозування, індивідуальних особливостей організму. Ефект від клізми настає від кількох годин до кілька хвилин.

Крім того, процедура сприяє не тільки швидкій дефекації, але й очищенню стінок кишківника від шлаків, допомагає боротися з метеоризмом. Деякі розчини мають протизапальні властивості і зменшують хронічні запалення.

Клізма перед медичними процедурами

Існує ряд медичних процедур – діагностичних та лікувальних, які необхідно проводити при порожньому кишківнику. Природна дефекація перед обстеженням чи операцією не завжди можлива. До того ж, вона не завжди забезпечує достатній рівень очищення. У таких випадках вдаються до очищення за допомогою клізми.

Зокрема, така процедура є обов’язковою перед відвідуванням проктолога. Адже тільки при очищеному кишківнику лікар зможе провести якісний огляд прямої кишки на предмет патології методом аноскопії чи ректоромаоскопії. Очищення також є обов’язковим перед колоноскопією, а також КТ чи рентгенологічним дослідженням кишківника. Нерідко перед УЗД органів малого тазу, зокрема сечового міхура, лікар також може порадити попередньо зробити очисну клізму. Крім того, примусове очищення кишківника є обов’язковим етапом підготовки до деяких хірургічних операцій.

Що таке мікроклізма?

Крім звичайних клізм, для очищення кишківника можуть застосовуватися і мікроклізми. Їхня головна відмінність – невеликий обсяг. Наприклад, Пікосен Ректа містить лише 120 мл готового до застосування розчину.

Механізм дії таких засобів криється у їхньому особливому складі. У розчині містяться речовини, які під час контакту з кишківником посилюють його перистальтику. Крім того, у складі можуть бути компоненти, що притягують у нижній відділ кишківника рідину. А це, у свою чергу, сприяє розм’якшенню та легшому виведенню калових мас.

Переваги мікроклізм

Мікроклізми як засіб для лікування запорів і для очищення кишківника перед деякими медичними процедурами набули популярності з кількох причин:

 • невеликий обсяг – обсяг мікроклізм може змінюватись, залежно від складу дозування діючої речовини, але зазвичай не перевищує 100-150 мл, завдяки цьому процедура спричиняє менше дискомфорту;
 • зручна форма – ці засоби випускаються в однодозних флаконах і тюбиках, а розчини вже готові до застосування, що зручно для самостійного виконання процедури в домашніх умовах;
 • швидка дія – більшість таких засобів спричиняють очікуваний ефект впродовж 10-30 хвилин після застосування, а якщо це Пікосен Ректа, то результат узагалі настає через 2-5 хвилин;
 • мінімум побічних ефектів – клізми нового покоління є безболісними і не викликають сильних спазмів кишківника, гарантують м’яке очищення без неприємних побічних дій.
Стандартна клізма та мікроклізма: порівняння
Клізма Мікроклізма
Об’єм Великий (до кількох літрів) Невеликий (10-150 мл)
Мета застосування Очищення кишківника із застосуванням великої кількості рідини Введення лікарських препаратів із мінімальною кількістю рідини
Склад розчину Може містити різні медичні розчини, трав’яні відвари, олії, сольові розчини Лікарська речовина із проносними властивостями
Дія Очищення, стимуляція перистальтики кишківника Проносний ефект, стимуляція перистальтики кишківника, розм’якшення калових мас
Специфіка постановки Може проводитися в стаціонарі та в домашніх умовах. Максимально просте та більш комфортне використання, зручно застосовувати самостійно в домашніх умовах.
Застосування В силу побічних ефектів та ризику порушення природної мікрофлори кишківника можна застосовувати переважно за призначенням лікаря. Широке застосування, у тому числі в домашніх умовах для лікування періодичних епізодів запору або з метою очищення кишківника перед діагностикою чи операцією.
Як зробити клізму в домашніх умовах?

Очищення кишківника з метою усунення запору або перед медичними маніпуляціями (обстеження, операція) виконують за стандартною схемою.

Для процедури можна використовувати чисту воду або спеціальний розчин, рекомендований лікарем. Температура рідини має бути близька до температури тіла. Об’єм рідини вибирають індивідуально, залежно від потреб. Якщо використовувати мікроклізму, то для однієї процедури вистачає одного флакона засобу.

Рідину вводять у пряму кишку повільно без різких рухів. У деяких випадках рекомендується утримувати розчин у кишківнику впродовж певного часу. Дочекавшись позивів у туалет, кишківник випорожнюють. Після введення однієї дози розчину дефекація можлива кілька разів. Коли скорочення кишківника припиняються, і більше немає позивів у туалет, процедура очищення вважається закінченою.

Протипоказання до клізми

Незважаючи на всю простоту процедури та ефективність у плані швидкого та якісного очищення кишківника, у деяких випадках застосування клізми може бути протипоказане. Зокрема, її не слід використовувати при:

 • гострих запальних процесах у товстій кишці чи ділянці заднього проходу;
 • шлунково-кишкових кровотечах;
 • випаданні прямої кишки;
 • геморої, що кровоточить;
 • пухлинах товстої кишки;
 • тріщинах та ранках на анусі.

Процедура не рекомендується особам із тяжкою серцевою, нирковою або печінковою недостатністю. Протипоказанням також є деякі гострі захворювання черевної порожнини. Клізму не застосовують для налагодження випорожнень у перші дні після важких хірургічних операцій. Не слід робити клізми за наявності болю в животі, причина якого не встановлена. З особливою обережністю та лише після попередньої консультації лікаря клізми застосовують під час вагітності.

Вважається, що очищення кишківника з лікувальною метою застосовували ще у Давньому Єгипті. І хоч у наш час фармакологія та медицина стрімко розвиваються, з’являються нові препарати та способи лікування, але клізма досі вважається одним з найефективніших способів, коли необхідно швидко й ефективно очистити кишківник.

Поділитися статтею: