Лабіум Адванс
Герпес на губах: лікування в домашніх умовах
11.11.2024
Поява герпесу на губах є наслідком зараження людини вірусом простого герпесу першого типу. Хвороба представляє собою інфекцію, яка, потрапляючи в організм, вражає нервові клітини і залишається там назавжди. Придушення захворювання здійснюється імунною системою, але коли імунітет падає, вірус звільняється, що супроводжується появою на губах і шкірі навколо рота болючих виразок. Цей тип герпесу зустрічається у 90% жителів земної кулі. Терапія інфекції підбирається індивідуально для кожного пацієнта.
Зміст:
- Стадії перебігу герпесу
- Як проявляється герпес на губах
- Діагностика герпесу першого типу
- Як проводиться лікування герпесу в домашніх умовах
- Чого не можна робити при герпесі
- Що буде, якщо не займатися лікуванням герпесу
- Харчування при герпесі
- Профілактика герпетичної інфекції 1 типу
Причиною появи герпетичної інфекції першого типу є інфікування людини вірусом Herpes, який належить до сімейства Herpesviridae. Вірус, потрапляючи в організм, залишається до кінця життя людини, більшу частину життя він пригнічується імунною системою. Причинами появи герпетичної інфекції є низка чинників, які сприяють зниженню імунітету. До них можна віднести переохолодження, постійні стреси, порушення сну, численні фізичні навантаження, розумову перевтому, дефіцит вітамінів і мінералів, різні супутні захворювання, спадкову схильність, різні форми імунодефіцитних станів, тривале перебування на сонці.
За даними всесвітньої статистики, 90% населення планети заражені герпесом першого типу, але активно проявляється захворювання у 20% жителів земної кулі внаслідок стресів, перевтоми, переохолодження та інших причин.
Стадії перебігу герпесу
Оральний герпес або герпетична інфекція першого типу має кілька стадій розвитку. Виділяють п’ять основних етапів:
- інкубаційний період. Це початкова форма захворювання, коли вірус проникає в організм людини, починає розмножуватися і закінчується першими проявами симптомів хвороби. Цей період триває в середньому від 2 до 12 днів;
- стадія первинної інфекції. На цьому етапі хвороба починає проявлятися шляхом появи перших ознак, включно із запаленням, свербінням, печінням, підвищенням температури тіла, утворенням болісних пухирців;
- руйнування виразок. На цій стадії пухирці починають лопатися і покриватися скоринкою;
- загоєння виразок. Запалені вогнища через кілька днів після появи поступово зникають, а ранки загоюються;
- латентна інфекція. Після активного прояву вірус переходить у стадію «сну», він переміщається нервовими клітинами ділянки голови, залишаючись у неактивному стані до перших ознак зниження імунітету.
Більшість людей переживає рецидиви, це фаза, коли вірус із сонного стану переходить в активну стадію. Таке трапляється в тому разі, коли імунна система людини починає слабшати.
Як проявляється герпес на губах
Симптоматика цього захворювання відома практично кожній людині. Для швидкого запобігання розвитку недуги необхідно знати стадії її розвитку:
- на губах, навколо рота починає виникати печіння, свербіж, поколювання, а в підсумку на шкірі починають з’являтися запальні процеси;
- у цій зоні з’являються бульбашки з прозорою рідиною всередині та виразкові запалення;
- після досягнення певних розмірів бульбашки починають лопатися, а вміст – розтікатися. На цьому етапі важливо дотримуватися правил гігієни, оскільки інфекція заразна і може потрапити на інші ділянки шкіри та слизові оболонки;
- після прориву виразки починають покриватися скоринкою. Головне – не пошкодити скоринку, щоб рана змогла швидко зажити.
Щоб швидко позбутися симптомів герпесу, необхідно починати терапію на перших стадіях перебігу захворювання. Частота рецидиву в кожної людини може бути різною, у середньому хвороба може проявлятися кілька разів на рік.
Діагностика герпесу першого типу
За перших появів запальних процесів, виразок і пухирців навколо рота необхідно звернутися до терапевта, дерматолога, венеролога, гінеколога, імунолога або інших фахівців. Діагностика складається з декількох стадій:
- збір інформації. Лікар проводить опитування пацієнта, виявляючи всі скарги та причини перебігу захворювання. Під час консультації фахівець дізнається про можливі контакти з інфікованими людьми, частоту прояву спалахів захворювання;
- фізичний огляд. Спеціаліст візуально оглядає рани і виразки, перевіряє шкірні покриви і слизові оболонки;
- проведення біопсії. Ця процедура представляє собою забір уражених тканин. Спеціаліст може направити пацієнта на біопсію в тому разі, якщо візуальний огляд не може підтвердити діагноз або у випадку, якщо лікарська терапія не дає результатів.
Також пацієнту можуть призначити загальний і біохімічний аналіз крові, ПЛР або ІФА для виявлення активного вірусу герпесу першого типу або антитіл інфекції.
Як проводиться лікування герпесу в домашніх умовах
Серед усіх типів герпетичної інфекції ВПГ-1 вважається найлегшим. Лікування виразок і пухирців на губах і в зоні навколо рота проводиться на основі поставленого діагнозу і рекомендацій фахівця. Терапія герпесу проводиться двома способами:
- медикаментозне лікування. Цей спосіб передбачає приймання противірусних препаратів, а також засобів місцевої дії. Одним із найефективніших методів боротьби з герпесом на губах є крем Лабіум Адванс на основі діючої речовини пенцикловіру, який активно рятує від герпесу та прискорює заживлення. Наносять засіб на уражені ділянки шкіри губ і навколо рота протягом кількох днів, що сприяє швидкому відновленню шкірних покривів;
- інноваційне лікування. Терапія герпетичної інфекції може проводитися за допомогою вакцинації стовбуровими клітинами. Це інноваційний метод боротьби із захворюванням, який ефективно захищає організм і чинить імуностимулюючу дію. Вакцинація є чудовим рішенням для тих, у кого вірус герпесу часто рецидивує.
Якщо хвороба почала розвиватися в той момент, коли під рукою не опинилося лікарських препаратів, полегшити дискомфорт можна за допомогою ромашкової або лавандової олії, прикладання льоду, примочок із ромашкового чаю або алое. Не варто забувати, що вірус активізується в організмі людини внаслідок падіння імунітету, тому пацієнт має вживати вітаміни С, В і Е, стежити за своїм здоров’ям і не займатися самолікуванням.
Чого не можна робити під час герпесу
Існує низка правил, яких необхідно дотримуватися, якщо пацієнт хоче швидко позбутися симптомів герпетичної інфекції. Фахівці рекомендують:
- не чіпати виразки, що з’являються, крім тих випадків, коли наноситься мазь або крем;
- лікарські засоби краще наносити ватною паличкою, не втираючи їх у шкіру;
- не можна припікати вогнища спиртовмісними засобами, оскільки вони можуть пошкодити шкіру;
- у жодному разі не слід здирати виразки, адже інфекція може поширитися на інші ділянки шкіри, а процес загоєння стане тривалим;
- на уражені ділянки не варто наносити косметичні засоби, оскільки вірус може потрапити на косметику, і потім її потрібно буде викинути;
- під час контакту з ураженими вогнищами потім не слід торкатися слизових, очей.
Під час активізації інфекції фахівці рекомендують відмовитися від вживання солоної, кислої їжі, родзинок, горіхів, шоколаду та бобових. Якщо вірус не минає протягом 10 днів, необхідно звернутися за допомогою до фахівця.
Що буде, якщо не займатися лікуванням герпесу
У разі неправильного або несвоєчасного лікування герпетичної інфекції підвищується ризик розвитку несприятливих наслідків, оскільки вірус поширюватиметься на здорові шкірні покриви і навіть внутрішні органи. Ускладнення інфекції досить серйозні й можуть призвести до:
- панарицію (гнійних запалень);
- очної інфекції;
- набряку головного мозку;
- погіршення або втрати слуху;
- запалення внутрішніх органів.
Ускладнення вірусу герпесу в дітей може призвести до енцефаліту, гепатиту, пневмоніту, апное, гіпотонії, респіраторного дистрес-синдрому, судомних нападів. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, герпетична інфекція втричі перевищує ризик інфікування ВІЛ через швидке ослаблення імунітету.
Харчування при герпесі
Фахівці рекомендують своєчасно лікувати герпетичну інфекцію, а також стежити за своїм харчуванням. Раціон пацієнта має бути збалансованим, містити корисні речовини, вітаміни, білки, жири для підтримки роботи організму людини.
Харчування при герпесі | |
Риба | У раціон потрібно додати красну рибу, морепродукти, скумбрію. |
М’ясо | Для підняття імунітету варто вживати в їжу курятину, індичку, кролика, телятину. |
Овочі | Не варто забувати про вітаміни, які містять овочі, тому в раціон слід додати моркву, буряк, болгарський перець, капусту, броколі, баклажани, гарбуз. |
Фрукти | Під час активізації герпесу необхідно вживати цитрусові, папайю, манго, полуницю. |
Крупи | Як гарнір необхідно придивитися до пшениці, вівса, гречки, булгуру. |
Горіхи та насіння | Доповнити раціон можна насінням чіа, льону, мигдалем, волоськими горіхами, кунжутом. |
При герпетичній інфекції першого типу краще відмовитися від гострої, кислої, гіркої та жирної їжі, щоб уникнути подразнення уражених ділянок шкіри. Їжу краще вживати у теплому вигляді, її краще варити чи готувати на пару. За потреби продукти харчування варто подрібнити у блендері.
Профілактика герпетичної інфекції 1 типу
Щоб убезпечити себе від герпетичної інфекції 1 типу та появи хворобливих висипань на губах, варто дотримуватись існуючих правил профілактики. Фахівці рекомендують:
- дотримуватися правил гігієни, оскільки в момент появи болючих вогнищ інфекція може жити на поверхні шкіри до 4 годин;
- додати до свого раціону харчування продукти, що містять лізин: м’ясні, молочні продукти, картоплю, яйця та інші;
- необхідно доповнити харчування натуральними вітамінами, які містяться у меді, лимоні, імбирі, горіхах, різних фруктах;
- під час прояву захворювання не варто дотримуватися жорстких дієт, які виключають із раціону багато груп продуктів;
- варто дотримуватися режиму сну, уникати стресів, фізичної та розумової перевтоми;
- необхідно захищати губи та уражені ділянки шкіри від сонячного світла;
- стежити за стійкістю свого психоемоційного стану;
- для підтримки імунітету необхідно використовувати вітамінні комплекси.
Профілактика герпесу першого типу включає комплекс заходів, спрямованих на зниження ризику зараження інфекцією і зниження частоти рецидивів. Важливо стежити за станом імунітету, а регулярні фізичні навантаження, повноцінне харчування, якісний сон сприяють зміцненню імунної системи. За можливих рецидивів варто застосовувати профілактичні заходи, використовувати противірусні препарати та ефективний крем Лабіум Адванс. Профілактика герпесу першого типу вимагає комплексного підходу та дотримання простих, але ефективних заходів.
Поділитися статтею: