fbpx

Меновазан ПРО

Грижа поперекового відділу: ефективні вправи для зняття болю

14.04.2025

Грижа поперекового відділу: ефективні вправи для зняття болю- Фото 1

Грижа поперекового відділу хребта – це поширене захворювання, що є небезпечним ускладненням остеохондрозу. Грижа представляє собою випинання міжхребцевого диска за межі кісткових тканин. Головною ознакою хвороби є поява гострого болю в нижній частині спини, який може супроводжуватися цілою низкою неврологічних порушень. Формуванню грижі також можуть сприяти надмірні навантаження на хребетний стовп. Найчастіше недуга вражає дискові елементи, які розташовані між двома останніми поперековими хребцями.

 

Зміст:

  1. Грижа поперекового відділу: причини розвитку патології
  2. Ознаки розвитку грижі поперекового відділу
  3. Діагностика захворювання: чому важлива консультація фахівця
  4. Як фізичні вправи можуть допомогти в лікуванні грижі поперекового відділу
  5. Основні принципи реабілітації
  6. Комплекс вправ для позбавлення від болю за наявності грижі поперекового відділу
  7. Профілактика грижі
  8. Висновки

Хребетний стовп людини розрахований на навантаження, він підтримує і стабілізує тіло в стоячому положенні, забезпечуючи свободу рухів. Під час підняття важких предметів, у разі незручного положення тіла, сильних навантажень хребет приймає на себе основне зусилля. Найсильніший знос припадає на зону попереку. Коли в організмі людини починаються вікові зміни, тканини змінюють свою структуру і не можуть виконувати функцію амортизації. Внаслідок патології тканини можуть деформуватися, почати кришитися, що порушує функції хребетного стовпа і може порушити роботу всього організму загалом.    

Найчастіше ця патологія розвивається у людей зрілого віку, переважно у чоловіків, внаслідок підняття важких предметів протягом життя. Клінічна картина захворювання може бути різною: від повної відсутності симптоматики до виражених ознак і гострого болю.

Грижа поперекового відділу: причини розвитку патології

Грижа поперекового відділу формується у людей віком 30-50 років. У рідкісних випадках ця патологія може виникати у підлітків і дітей. У дитячому віці хвороба проявляється внаслідок травм, неправильного розподілу навантаження на спину. Основними причинами виникнення грижі є запущені форми остеохондрозу і травми хребетного стовпа. Грижа поперекового відділу формується внаслідок дегенеративно-дистрофічних змін у тканинах міжхребцевих дисків на тлі остеохондрозу. Розвитку патології сприяють різні чинники, включаючи:

  • інтенсивні фізичні навантаження;
  • тривале перебування в одній позі (офісна робота);
  • підняття важких предметів;
  • малорухливий спосіб життя;
  • різкі рухи;
  • зайва вага;
  • сколіоз і порушення постави;
  • аномальний розвиток хребетного стовпа;
  • травми хребта;
  • неправильне харчування, яке призводить до порушення будови кісткової та хрящової тканини.

У разі травм хребта формування грижі спричиняється порушенням цілісності тканин міжхребцевих дисків. За наявності переломів або ударів можуть пошкодитися навколишні тканини, відбувається зміщення хребців, і можуть формуватися рубці та зрощення.

Діагностика захворювання: чому важлива консультація фахівця

Грижа поперекового відділу характеризується певним випинанням у зоні попереку. Дана патологія утворюється в кілька етапів: спочатку утворюється протрузія, коли фіброзне кільце стає менш пружним, воно може зміщуватися та деформуватися; далі відбувається часткове випадання ділянки диска, на цьому етапі починається руйнування тканин; наступним етапом є пролапс, коли ядро виходить із кільця диска та починає впливати на нервові закінчення; на останньому етапі відбувається процес секвестрації, за якого напіврідка субстанція проникає із ядра всередину хребта, що може супроводжуватися алергічною реакцією на ядро і може викликати алергію. Саме тому для постановки діагнозу та призначення правильного лікування необхідно вчасно звернутися за допомогою до фахівця, який виконає фізичний огляд пацієнта, пальпацію ділянки попереку та призначить додаткове обстеження у вигляді:

  • МРТ. Це один із найкращих методів дослідження грижі поперекового відділу. МРТ дає змогу візуалізувати стан кісткових структур, м’яких тканин, хребетних дисків, зв’язок і нервових корінців;
  • комп’ютерної томографії. Цей метод дослідження використовується в тому разі, коли пацієнт має протипоказання до МРТ. КТ дає змогу отримати тривимірне зображення хребетного стовпа;
  • рентгенографії. Щоб виключити інші патології хребта, лікар призначає проведення рентгена;
  • електроміографії. Цей метод використовується, щоб оцінити провідність нервових імпульсів і діагностики компресії нервових корінців, що буває дуже важливо в разі складних випадків перебігу хвороби або можливих неврологічних порушень. 

Консультація фахівця і низка необхідних досліджень допоможуть максимально точно встановити діагноз і призначити правильне лікування грижі поперекового відділу. За відсутності належного лікування у пацієнта можуть розвинутися негативні наслідки у вигляді радикулопатії, парезу, паралічу, синдрому кінського хвоста.

Як фізичні вправи можуть допомогти в лікуванні грижі поперекового відділу

Як фізичні вправи можуть допомогти в лікуванні грижі поперекового відділу

У разі розвитку грижі поперекового відділу фахівці призначають лікувальну фізкультуру, яка відіграє важливу роль у лікуванні цієї патології та сприяє якнайшвидшому одужанню. Правильно підібрані вправи сприяють:

  • поліпшенню кровообігу, зняттю набряків і попередженню застійних процесів;
  • зниженню тиску в ділянці випинання грижі та зменшенню больового синдрому в ділянці попереку і спини;
  • безпечному зміцненню м’язового корсета і хворої ділянки;
  • зняттю спазму;
  • відновленню гнучкості та рухливості хребетного стовпа;
  • швидкому поверненню пацієнта до звичного способу життя.

Лікувальна фізкультура призначається з урахуванням особливостей пацієнта, його віку, стану і фізичної активності. Лікувальна фізкультура спрямована на відновлення і реабілітацію пацієнта під контролем фахівця. Завдяки ЛФК сповільнюється дегенеративний-дистрофічний процес у хребетних дисках. Головне правило занять – суворо дотримуватися призначень фахівця, а також режиму відпочинку і сну.

Основні принципи реабілітації

Кожну вправу при міжхребцевій грижі необхідно робити плавно і без різких рухів. Комплекс лікувальної фізкультури починається з легкої розминки. Під час виконання вправ пацієнт повинен стежити за своїм самопочуттям, у разі виникнення болю варто зупинити тренування. На кожному занятті варто збільшувати кількість підходів, чергуючи вправи для підвищення тонусу м’язів і їхнього розслаблення. У домашніх умовах вправи для попереку слід виконувати щодня після пробудження або за кілька годин до сну. Перші заняття проводяться з фахівцем у спеціалізованому залі. Лікар навчить пацієнта правильно виконувати всі вправи і складе комплекс необхідних занять з урахуванням клінічної картини і локалізації патології.

Лікувальна фізкультура спрямована на зміцнення м’язів і відновлення організму загалом. Під час розробки комплексу вправ фахівець враховує характер перебігу хвороби та стан пацієнта, тому підбір занять здійснюється в індивідуальному порядку. Метою фізичних вправ є поліпшення гнучкості та рухливості, нормалізація тонусу та підвищення витривалості м’язів.

Комплекс вправ для позбавлення від болю за наявності грижі поперекового відділу

Комплекс вправ для позбавлення від болю за наявності грижі поперекового відділу

Фізичні вправи при грижі поперекового відділу допоможуть пацієнтові впоратися з болем, поліпшити кровообіг у цій зоні, зняти спазм і поліпшити загальний стан організму. Фахівці пропонують різні види вправ, найпопулярніші та найдієвіші описані в таблиці.

Популярні вправи Опис
Підйом крижа У положенні лежачи необхідно покласти руки вздовж тіла. Потрібно повільно і плавно піднімати корпус у зоні крижа, не відриваючи ноги і лопатки від підлоги. У найвищій точці потрібно затриматися на кілька секунд, поступово доходячи до 10 секунд. Потім варто повернутися в початкове положення. Починати вправу потрібно з п’яти підходів.
Підйом верхньої частини тулуба в положенні лежачи Пацієнт має лягти на спину і зігнути ноги в колінах. Вправа полягає в підйомі верхньої частини тіла на 30 градусів. У такому положенні потрібно затриматися на 5-10 секунд і повернутися в початкове положення. На початку занять потрібно зробити 7-10 підходів.
Підтягування коліна до тулуба в положенні лежачи У положенні лежачи на спині потрібно зігнути коліна, простягнути ліву руку до правого коліна, одночасно його натягуючи, притягуючи до себе на 10-15 секунд. Пацієнт має відчути легкий натяг у спині. Потрібно повторювати рухи з лівою і правою рукою.
Витягування рук і ніг, стоячи на четвереньках Пацієнт має встати на карачки й рівномірно розподілити вагу тіла на руки та ноги. Долоні мають щільно притискатися до підлоги. У такому положенні потрібно підняти витягнуту праву руку і ліву ногу, затримуючись у такому положенні на 3-5 секунд. Теж саме потрібно виконати з лівою рукою і правою ногою.
Витягування ніг і рук у положенні лежачи Лежачи на животі, потрібно витягнути руки перед собою, а ноги варто тримати разом. Одночасно варто відривати від підлоги праву руку і ліву ногу і навпаки, повертаючись у вихідне положення.
Витягування стоп у положенні лежачи Лежачи на спині, необхідно витягнути руки над головою, а ноги з’єднати разом. По черзі потрібно тягнути на себе праву і ліву стопи. Вправа робиться плавно.
Підйом корпусу в положенні лежачи на животі Лежачи на животі, потрібно притиснути руки до стегон, а ноги з’єднати разом. Необхідно плавно відірвати корпус від підлоги, а руки відвести назад, затримуючись у такому положенні на 5-7 секунд. Повторюють вправу 5-7 разів.
Розтягнення м’язів Для розтягування м’язів у положенні лежачи на спині по черзі потрібно підтягувати до себе ліве і праве коліно. Вправа виконується плавно.

Також фахівці можуть призначити низку вправ із йоги та пілатесу, які допомагають зміцнити м’язовий корсет і полегшити больовий синдром. ЛФК належить до консервативних методів лікування грижі поперекового відділу. Щоб заняття йшли на користь, необхідно їх виконувати правильно і плавно, уникаючи скручування тіла, бігу, стрибків, підняття важких предметів, швидкої ходьби.

Профілактика грижі

Грижа поперекового відділу в більшості випадків розвивається через неправильний розподіл навантажень на опорно-рухову систему. Щоб захистити свій організм від розвитку цієї патології, варто дотримуватися простих правил, які поліпшать результат занять і допоможуть у боротьбі з недугою. Фахівці рекомендують:

  • правильно харчуватися. Організм людини повинен отримувати необхідну кількість мінералів і вітамінів, які потрібні для суглобів і хребетного стовпа;
  • дотримуватися трудового режиму. Важливу роль у житті людини відіграє повноцінний сон і відпочинок. Багато професій можуть сприяти розвитку хвороби, однак, щоб цього не сталося, необхідно щогодини робити невеликі перерви на заняття гімнастикою;
  • контролювати свою вагу. Не можна допускати ожиріння, адже велика вага підвищує навантаження на опорно-руховий апарат;
  • займатися спортом для підтримки гарної фізичної форми;
  • часто гуляти на свіжому повітрі;
  • виконувати призначені фахівцем вправи для зміцнення м’язів спини;
  • не можна піднімати тяжкості.

Також пацієнту варто своєчасно проходити обстеження та консультуватися з лікарем, дотримуючись його рекомендацій, адже в разі невиконання цих правил хвороба може призвести до порушення іннервації органів малого таза, паралічу, викривлення хребта, зниження чутливості ніг, м’язової слабкості, постійного болю, імпотенції у чоловіків. 

Висновки

Більшість людей віком від 30 до 60 років страждає від грижі поперекового відділу хребта. Це випинання міжхребцевих дисків несе з собою біль, оніміння і важкість у спині. Пацієнти не можуть довго ходити, сидіти і стояти. Позбутися больових відчуттів і дискомфорту допоможе комплексна терапія на підставі лікувальної фізкультури. ЛФК допоможе зменшити біль і зняти запалення, відновити рухливість хребетного стовпа, зміцнити м’язовий корсет спини, поліпшити якість життя і працездатності пацієнта, а також провести профілактику рецидивів і можливих ускладнень.

Поділитися статтею: