Екзік, Екзік
Чому варто починати лікувати грибок нігтів узимку
10.12.2024
Грибок нігтів є інфекційним захворюванням, яке називається оніхомікозом. Інфекцію викликають різні гриби, які впроваджуються в структуру нігтьової пластини. Найпоширенішими збудниками вважаються дерматофіти, але також це можуть бути цвілеві гриби і дріжджі різних видів. Хвороба найчастіше розвивається на нігтях ніг, але може вражати й руки. Оніхомікоз може передаватися під час безпосереднього контакту з інфікованою людиною або твариною. Найчастіше ця недуга спостерігається у дорослих і літніх людей з ослабленою імунною системою.
Зміст:
- Причини виникнення оніхомікозу
- Які бувають види грибка нігтів
- Форми розвитку грибка нігтів
- Симптоми грибка нігтів
- Як проводиться діагностика оніхомікозу
- Лікування грибка нігтів
- Екзик розчин – найкраще рішення в боротьбі з грибком нігтів
- Профілактика оніхомікозу
- Чому краще лікувати грибок нігтів у холодну пору року
Грибок нігтів не є небезпечним захворюванням для життя людини, проте він здатний навантажити імунітет, що призводить до вразливості організму до інших захворювань. За відсутності правильного лікування інфекція може спровокувати появу різних ускладнень, тому до лікування грибка нігтів необхідно поставитися з усією відповідальністю. Передача захворювання здійснюється в місцях громадського користування, це може бути лазня, сауна, басейн, спортзал, тому важливо дотримуватися правил особистої гігієни, носити вільне взуття, користуватися спеціалізованими засобами за наявності перших симптомів хвороби. Терапія інфекції може включати призначення топічних препаратів і системних антимікотиків. Процес одужання займає тривалий період часу, тому для повного одужання від інфекції доведеться набратися терпіння.
Причини виникнення оніхомікозу
Головною причиною розвитку грибкових інфекцій, що вражають нігтьову пластину, є тепле і вологе середовище. Ризик зараження підвищується в тих місцях, де не дотримуються санітарно-епідеміологічних вимог. Заразитися інфекцією можна через предмети загального користування в громадських місцях. Грибок – це природний мешканець шкірних покривів і слизових оболонок, імунна система людини стикається з ними постійно, але коли імунітет слабкий, з’являються чинники, що активізують грибкову інвазію. Грибкова інфекція може розвинутися внаслідок:
- перенесення важких захворювань;
- порушення кровообігу в разі носіння вузького взуття;
- постійного перебування в теплому вологому середовищі;
- порушення гормонального фону;
- травм нігтьової пластини;
- тромбозу вен;
- системних захворювань судин;
- прийому антибактеріальних засобів;
- стресів;
- недостатньої гігієни.
До грибкових інфекцій особливо схильні люди, які страждають на ВІЛ-інфекцію, цукровий діабет, псоріаз. Також велика ймовірність розвитку грибка нігтів значно вища у пацієнтів, які страждають на грибкові захворювання шкіри.
Які бувають види грибка нігтів
Оніхомікоз фахівці відносять до поверхневого типу мікозів, які представляють собою грибкову інвазію, що вражає шкіру і слизові оболонки. Якщо імунітет людини сильно ослаблений, можуть розвинутися глибокі мікози, що вражають внутрішні органи. У медицині існує кілька різновидів грибка нігтів. Умовно їх можна розділити на три категорії, які описано в таблиці.
Види грибка нігтів | Особливості |
Нормотрофічний оніхомікоз | Цей вид інфекції характеризується несильним ураженням нігтьової пластини. У цьому разі спостерігається свербіж навколо нігтя, зміна його кольору, наявність плям і смуг. Терапія такої інфекції полягає в застосуванні місцевих і медикаментозних препаратів. |
Гіпертрофічний оніхомікоз | У цьому разі нігтьова пластина починає жовтіти, потовщуватися і деформуватися, ніготь втрачає свій природний блиск і руйнується по краях. |
Оніхолітичний (атрофічний) оніхомікоз | Це найскладніша стадія розвитку грибка, на якій нігтьова пластина може частково або повністю атрофуватися. Уражений ніготь стає тонким, ламким і поступово починає відшаровуватися від ложа. Після втрати нігтя процес реабілітації триває дуже довго і приносить пацієнтові біль і дискомфорт. |
Щоб встановити тип перебігу інфекції та призначити правильне лікування, необхідно за появи перших симптомів звернутися до фахівця.
Форми розвитку грибка нігтів
Грибок нігтів класифікують за локацією та місцем його розташування. Інфекція може мати кілька форм:
- дистальну. Характерна для початкової стадії перебігу хвороби. Вогнище з’являється на вільному краї нігтя. У цьому разі нігтьова пластина починає потовщуватися, змінює колір нігтя на жовтуватий, може початися відшарування;
- латеральну, коли уражається бічна частина пластини, що може призвести до врослого нігтя;
- проксимальну. Це досить рідкісна форма перебігу хвороби, за якої вражається нігтьова зона росту. На цій стадії можуть проявлятися симптоми дистальної та латеральної стадій. Симптоматикою є нерівномірне потовщення нігтя, розщеплення або розпад пластини. Проблема цієї форми полягає в тому, що інфекція вражає зону росту, а новий ніготь погано відростає, що створює певні труднощі під час лікування грибка;
- тотальну. У цьому випадку інфекція вражає весь нігтик із прилеглими тканинами кутикули. У результаті відбувається повне відшарування пластини, з’являється свербіж, біль, запальний процес у ділянці кутикули.
Форму і стадію перебігу може визначити лікар. Завдяки правильній діагностиці фахівець призначить комплексне лікування із застосуванням спеціалізованих препаратів, кремів і розчинів.
Симптоми грибка нігтів
Оніхомікоз – це інфекційне ураження нігтьової пластини, яке легко розпізнати за першими симптомами прояву захворювання, оскільки не помітити ці ознаки неможливо. На перших стадіях перебігу інфекції нігтьова пластина стає тьмяною і шорсткою, вона втрачає свій природний блиск. Через деякий час ніготь набуває брудно-жовтого, іноді сіруватого відтінку, і після цього починають проявлятися:
- потовщення нігтьової пластини;
- на поверхні нігтя утворюються плями, смуги, нерівності, хвилі;
- розшаровування і кришення нігтя;
- неприємний запах;
- больові відчуття, які посилюються під час носіння взуття;
- деформація нігтьової пластини, аж до розтріскування і відшаровування.
Якщо не боротися із симптоматикою, нігтьова пластина може повністю зруйнуватися, оголивши нігтьове ложе. Шкіра навколо нігтя починає червоніти, з’являється печіння, біль, а також свербіж, що посилюється. Запущена стадія захворювання може викликати алергічні реакції, створивши сприятливу атмосферу для розвитку інших хвороб.
Як проводиться діагностика оніхомікозу
У разі появи симптомів грибкової інфекції варто негайно звернутися до лікаря. Оскільки сама собою хвороба не минеться, вона потребує комплексного лікування. У жодному разі не слід займатися самолікуванням, використовувати народні засоби, оскільки вони можуть тільки нашкодити нігтям, спричинивши ускладнення. Щоб поставити правильний діагноз, необхідно записатися на консультацію до фахівця для діагностики захворювання. Діагностика проходить у кілька етапів:
- на першому етапі лікар проведе огляд, опитає пацієнта про тривалість і симптоматику хвороби. Після цього фахівець призначає зішкріб нігтьової пластини, він потрібен для виявлення наявності патогенних грибів;
- другим етапом є культуральне дослідження взятих біологічних зразків уражених тканин. Щоб визначити тип грибка, зразок поміщають у штучне живильне середовище, де починається процес вирощування збудника з метою визначення його типу;
- на третьому етапі використовується метод полімеризації ДНК збудника.
На підставі зібраної інформації та результатів досліджень лікар зможе підібрати курс лікування у вигляді місцевого та системного застосування протигрибкових засобів.
Лікування грибка нігтів
Після діагностики та виявлення потенційного збудника грибкової інфекції нігтів фахівець призначає лікування з урахуванням стадії, локалізації, форми та особливостей організму пацієнта. Фахівці розрізняють три основні методи терапії оніхомікозу, які детально описані в таблиці.
Види лікування | Особливості терапії грибка нігтів |
Місцеве | Місцева терапія передбачає призначення препаратів зовнішньої дії. Виробники розробляють мазі, креми, лаки, пластирі, розчини, які застосовуються на початковій стадії розвитку грибка. Засоби не потрапляють у кров, не мають побічних ефектів, тому вважаються повністю безпечними для організму пацієнта. Термін лікування цими препаратами становить у середньому до трьох місяців. |
Системне | Системні методи лікування застосовуються в тому разі, коли інфекція сильно поширилася по нігтьовій пластині. До цих засобів належать ліки, що застосовуються всередину. Ці препарати можуть мати різні протипоказання, тому засоби і дозування призначає виключно фахівець. |
Комбіноване | Це комплекс, що включає препарати місцевого і системного лікування. |
Важливо пам’ятати, що терапія грибкових інфекцій нігтів має бути системною. Лікування може зайняти тривалий період часу, тому не можна припиняти терапію самостійно. Якщо після тривалого лікування немає позитивної динаміки, нігтьова пластина повністю уражена, починає тріскатися і відшаровуватися, лікар може призначити хірургічне втручання, аж до видалення нігтя.
Екзік розчин – найкраще рішення в боротьбі з грибком нігтів
Екзік розчин – це засіб, розроблений для лікування оніхомікозу. Унікальна формула препарату поєднує в собі активні компоненти, які мають антимікотичну дію, що робить розчин ефективним проти різних видів грибкових збудників. Розчин здатний утворити високі протигрибкові концентрації в зоні нанесення, він ефективно бореться зі збудниками інфекції, швидко поглинається і має зручну форму для точкового нанесення засобів на уражену ділянку нігтя.
Екзік розчин також вирізняється зручністю застосування: його можна наносити безпосередньо на уражені ділянки, попередньо підготувавши шкіру і ніготь, що знижує ризик побічних ефектів і робить лікування ефективнішим.
Крім того, Екзік розчин швидко поглинається і не залишає жирних слідів, що робить його використання більш комфортним у повсякденному житті. Рекомендується застосовувати препарат 2 рази на добу в разі лікування грибкової інфекції нігтів або 1 раз на добу, якщо грибок вражає шкіру навколо нігтьової пластини.
Чому краще лікувати грибок нігтів у холодну пору року
На думку багатьох фахівців, лікування грибка нігтів краще проводити в холодну пору року, оскільки знижені температури довкілля сприяють пригніченню активності грибкових збудників, що робить терапію більш ефективною і результативною. Грибкові інфекції, які розмножуються в теплих і вологих умовах, отримують менше сприятливого середовища для росту в холодну погоду. Не варто забувати, що грибок нігтів – це інфекційне захворювання, яке може передатися оточуючим, а в холодну пору року людина носить закрите взуття, що знижує ризик негативного впливу на інших людей. Також це створює певний бар’єр, який зможе захистити нігтьову пластину від повторного зараження.
Потрібно зазначити, що лікувальні креми, розчини і лаки набагато краще утримуються на поверхні нігтя, збільшуючи ефективність препаратів.
В умовах лікування в зимову пору року можна контролювати гігієну і мінімізувати контакт з потенційними джерелами інфекцій. Таким чином, холодна пора року стає оптимальним періодом для боротьби з грибковою інфекцією нігтів, що сприяє досягненню ефективного результату і швидкого одужання.
Поділитися статтею: