Екзік
Як розпізнати інфекції нігтів та чим лікувати?
26.08.2024
Що таке захворювання нігтів, знає майже кожен десятий дорослий мешканець планети і зокрема кожна друга людина у віці старше 70 років. У більшості випадків це – захворювання спричинене чи ускладнене грибковою інфекцією.
Зміст:
- Як має виглядати здоровий ніготь?
- Хвороби нігтів: які бувають?
- Що таке грибок нігтів?
- Причини грибкової інфекції нігтів
- Види грибкових інфекцій нігтів
- Симптоми, що можуть вказувати на інфекцію нігтів
- Інфекції нігтів у дітей?
- Як лікують грибкові інфекції нігтів?
Як має виглядати здоровий ніготь?
Точно встановити різновид і стадію захворювання нігтів може тільки лікар на основі лабораторних аналізів. Проте є низка візуальних симптомів, за якими кожен може зрозуміти, що з його нігтями щось не так. Але для початку необхідно знати, як повинні виглядати здорові нігтьові пластини. Тим паче, що в інтернеті нині є чимало суперечливої інформації щодо того, що є нормою для нігтів, а що – ні.
Здорові нігтьові пластини – тілесного чи злегка рожевого кольору. Причому колір повинен бути рівним по всій площині нігтя. Здорові пластини мають бути рівними, без ямок чи борозенок, гладкими та достатньо твердими. Світла лунка – округла й добре проглядається. По всій довжині пластина повинна щільно прилягати до м’яких тканин.
Натомість крихкість, гематоми під пластинами, болючість, зміна кольору та фактури, поява борозенок, цяток, потовщення чи стоншення нігтів – все це може бути наслідком певної інфекції нігтів. І у випадку найменшої підозри на захворювання слід негайно розпочинати лікування, щоб у результаті ускладнення не втратити пластину.
Хвороби нігтів: які бувають?
Інфекційні захворювання нігтів бувають первинні та вторинні. У першому випадку захворювання виникає в результаті безпосереднього інфікування тканини. В другому інфекція може розвиватися як ускладнення на тлі іншої проблеми, наприклад, після травмування чи вростання нігтя.
Розглянемо найбільш часті хвороби нігтів:
- Пошкодження нігтьової матриці.
Зазвичай виникає в результаті травми. Такий стан може супроводжуватися болем, деформацією нігтів, зупинкою їхнього росту. Коли в м’які тканини проникає інфекція, можуть з’являтися гнійні виділення. Якщо травма серйозна, то нігтьова пластина може відпасти. В деяких випадках, особливо коли інфекція значно поширилася, може знадобитися хірургічне втручання.
- Дріжджова інфекція.
Цю хворобу ще називають кандидоз нігтів, оскільки збудником інфекції є Candida. Інфекція супроводжується набряком, болем, почервонінням і відділенням нігтьового валика. Уражена дріжджами пластина стає тьмяною, шорсткою, з поперечними бороздами.
- Оніхолізис.
Це стан, при якому нігтьова пластина відшаровується від нігтьового ложа. Його причиною можуть бути травма, індивідуальна реакція на косметичні засоби, зміни гормонального фону, псоріаз, а також інфекції – найчастіше грибкові.
Що таке грибок нігтів?
Грибкове ураження може з’являтися як на руках, так і на ногах. У більшості випадків майже неможливо встановити точний час і джерело інфікування, оскільки перші візуальні симптоми інфекції з’являються через тривалий період після контакту зі збудником. Ще одна складність хвороби – тривале і важке лікування, особливо, якщо захворювання задавнене.
Грибок нігтів, або оніхомікоз – це дерматологічне захворювання, при якому в тканині нігтя розвивається грибкова інфекція. Спричиняти хворобу можуть різні види грибів, та найчастіше причиною є дерматофіти роду Trichophyton rubrum. Рідше – Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Trichophyton interdigitale, Tricholosporum violaceum.
Заразитися грибком може практично будь-хто і в будь-якому місці. Та в зоні найбільшого ризику – особи з ослабленим імунітетом. І всупереч поширеному міфу грибкова інфекція вражає не тільки людей, які недостатньо дбають про власну гігієну.
Причини грибкової інфекції нігтів
Практично в 70% випадків причиною грибкової інфекції нігтів є Trichophyton rubrum. Причому цей дерматофіт може вражати не тільки нігтьові пластини, а й шкіру.
Механізм інфікування передбачає безпосередній контакт тканини із патогенним грибом. А сприяти цьому може декілька факторів. Оскільки найбільш сприятливі для грибків умови – це вологе тепле середовище, то найлегше підчепити інфекцію в басейні, сауні, в спортзалі. Джерелом інфекції може стати чуже взуття або власне, якщо за ним неправильно доглядати (не просушувати після намокання, не обробляти дезінфікуючими засобами).
Як і будь-які інфекції, грибки легше проникають в організм люди з ослабленим імунітетом і хронічними захворюваннями. Саме тому факторами, що підвищують ризик інфікування, є:
- цукровий діабет;
- стани, спричинені порушеннями роботи імунної системи (наприклад, ВІЛ);
- гормональні порушення;
- дефіцит певних вітамінів і мінералів;
- вагітність;
- порушення кровообігу в пальцях.
У групі підвищеного ризику інфікування грибковими інфекціями люди з надто інтенсивним потовиділенням, чия робота вимагає тривалого носіння гумового чи іншого взуття, в якому немає належної циркуляції повітря. Високий ризик заразитися грибком виникає при пошкодженні епідермісу навколо нігтя.
У силу різних причин з віком збільшується ризик появи грибка нігтів. Причому, за статистикою, літні чоловіки частіше, ніж жінки страждають від грибкової інфекції.
Що стосується таких косметичних процедур, як нарощування нігтів чи застосування гель-манікюру, то вони самі по собі не можуть спричинити грибок. Проте варто розуміти, що з часом після таких маніпуляцій нігтьова пластина може стоншуватися й, відповідно, підвищується ризик травмувати ніготь і пошкодити його цілісність. А це, у свою чергу, підвищує ризики інфікування грибком, дріжджами чи бактеріями.
Види грибкових інфекцій нігтів
В залежності від локалізації та зовнішніх проявів розрізняються декілька видів оніхомікозу.
Вид оніхомікозу | Особливості |
Дистальний, латеральний піднігтьовий | Один із найбільш поширених. На початковій стадії майже непомітний. Спершу утворюються на краях нігтьової пластини жовті плями, які поступово поширюються до центру пластини. З прогресуванням інфекції плями можуть змінювати колір на коричневий чи білий. |
Поверхневий | Трапляється рідше, ніж дистальний. Вражає переважно нігті на ногах. Грибок уражає лише поверхню нігтя. На початковій стадії на пластинах з’являються білі плями. Поступово розвивається розшарування нігтів. |
Проксимальний | На початковій стадії в центрі нігтьового ложа біля кутикули з’являються білі плями. По мірі росту нігтьової пластини плями переміщуються до краю нігтя. Зазвичай інфекція виникає на тлі захворювань імунної системи. |
Кандидозний | Дріжджова інфекція спершу провокує набряк і запалення тканин довкола нігтя, які згодом можуть спричинити відшарування пластини. Найчастіше виникає після травми, на тлі супутніх інфекційних захворювань чи імунологічних порушень. |
Дистрофічний | Найчастіше виникає як ускладнення проксимального чи дистального. З прогресуванням інфекції кількість кератину в ураженій тканині збільшується, і ніготь стає надмірно товстим. |
Пігментний | Один із найменш поширених нігтьових грибків. При інфікуванні нігтьова пластина набуває чорного чи коричневого кольору. |
Ендонікс | Особливість інфекції в тому, що вона вражає лише внутрішню частину нігтьової пластини. При цьому нігтьове ложе зберігається не ураженим інфекцією. |
Доволі поширеними є комбіновані оніхомікози. При таких ураженнях в тканинах нігтьової пластини розвивається одразу декілька різновидів грибів. Це ускладнює протікання та лікування інфекції.
Симптоми, що можуть вказувати на інфекцію нігтів
На ранніх стадіях інфекція нігтів може не супроводжуватися тривожними симптомами. Тому дерматологи рекомендують взяти за звичку регулярно уважно оглядати нігті та пальці на руках і ногах, щоб своєчасно зауважити перші зміни й швидко розпочати лікування.
У більшості випадків грибкова інфекція найперше проявляється на великому пальці ноги. Першими візуальними симптомами найчастіше є зміна (іноді ледь помітна) кольору нігтьової пластини. Перші зміни з’являються на краях пластини й поступово розповсюджуються по поверхні у напрямку до центру нігтя. Колір плями може відрізнятися в залежності від збудника інфекції. Найчастіше з’являється жовта, біла чи коричнево-зеленувата пігментація.
У процесі прогресування інфекції з’являються й інші видимі симптоми, які можуть вказувати на наявність грибка нігтів:
- змінюється текстура пластини;
- на нігтях з’являються нерівності, «зморшки»;
- пластина стає тонкою і ламкою чи, навпаки, надто потовщується;
- у деяких місцях помітне відшарування пластини від нігтьового ложа.
Однак тут слід мати на увазі, що зміна кольору нігтьової пластини може виникати не тільки при грибковій інфекції. Схожий симптом буває наслідком деяких аутоімунних захворювань, дефіциту вітамінів та мінералів, а також псоріазу та лишаю.
З іншого боку грибкова інфекція може проявлятися не лише на нігтьових пластинах. Часто дерматофіти вражають і шкіру. В таких випадках зазвичай виникає свербіж, лущення шкіри, з’являється неприємний запах.
Правильно діагностувати вид інфекції, що уразила нігті, на підставі одного лише візуального огляду неможливо. Тому при підозрі на грибок чи інші інфекційні захворювання лікар може порадити пацієнту пройти мікологічний тест та деякі інші лабораторні аналізи. Правильно встановлена причина патологічного стану нігтів – запорука ефективного лікування.
Інфекції нігтів у дітей?
Грибкові інфекції нігтів у дітей – рідкісне явище. Основна причина в тому, що у дітей кровопостачання нігтьової ділянки доволі інтенсивне, а це зменшує ризик інфекції. Крім того, регенерація нігтьових пластин у юному віці відбувається швидше, ніж у дорослих, що теж підвищує стійкість до грибків та інших інфекцій, що можуть уражати нігті. Проте якщо так трапляється, що у дитини з’являється оніхомікоз чи інше інфекційне захворювання нігтів, то симптоми хвороби традиційно такі ж як у дорослих.
Як лікують грибкові інфекції нігтів?
Лікування інфекцій нігтів зазвичай важке і тривале. Причиною цього є особлива структура тканини нігтів і їхній повільний ріст. Патогенні мікроорганізми переважно глибоко проникають у структуру нігтя, а його товщина та шар кератину ускладнюють проникнення лікарських засобів на достатню глибину, де зосереджується інфекція. Саме тому лікування грибкової інфекції із застосуванням терапевтичних методів не може дати миттєвого результату. Щоб отримати бажаний ефект, важливо впродовж тривалого часу систематично застосовувати призначені лікарем препарати.
Терапевтичне лікування оніхомікозу може відбуватися із застосуванням рецептурних і безпрецептурних медикаментів. Вони можуть бути системної дії для внутрішнього застосування (таблетки, капсули) та препарати для зовнішнього нанесення (мазі, лаки, розчини, креми).
Останні більш популярні, оскільки мають менше побічних ефектів та не спричиняють додаткового навантаження на печінку та нирки. Тим паче, що сучасні протигрибкові препарати для місцевого застосування доволі ефективні. Найкращим прикладом цього є серія засобів Екзік від фармацевтичної фабрики Vishpa. Активним компонентом засобів є нафтифіну гідрохлорид – речовина з підтвердженою фунгіцидною дією та впливом на різні види патогенних грибків. А мінімум побічних ефектів дозволяє застосовувати ці медикаменти для домашнього лікування грибкової інфекції нігтів.
Крім медикаментів із фунгіцидною дією, для лікування нігтьових інфекцій можуть застосовуватися препарати з протизапальними та антибактеріальними властивостями. А якщо нігтьова пластина дуже товста і тверда, то також може бути рекомендований засіб для її пом’якшення.
Коли засоби для зовнішнього застосування не дають бажаного результату, або ж інфекція вразила велику частину нігтьової пластини чи декілька нігтів, програму терапії можуть доповнити ліки для перорального застосування з системною дією. В особливо тяжких клінічних випадках для лікування уражених нігтів можуть застосовуватися методи лазерної терапії.
Інфекція нігтів – проблема, яку легше попередити, ніж лікувати. Найкраща профілактика грибкових захворювань – дотримуватися правил особистої гігієни, не взувати чуже взуття, не носити взуття, в якому сильно потіють ноги, а після басейну чи спортзалу ретельно обробляти ноги та руки дезінфікуючими засобами. Людям, які свого часу вже лікували грибкові інфекції, рекомендується для профілактики періодично застосовувати протигрибкові засоби для зовнішнього нанесення. Наприклад, це може бути крем чи розчин із лінійки Екзік.
Поділитися статтею: