Екзік
Грибок – признаки та симптоми. Що робити і куди звертатись при виявленні проблеми?
26.08.2024
Не так давно вчені з національного мікологічного довідкового центру Австралії (NMRC) заявили, що наступна пандемія може бути спричинена грибковими інфекціями. А декількома роками раніше Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала список із 19 найбільш небезпечних грибків. Інфікування деякими із них може призводити навіть до смерті. В той же час значна частина населення планети недооцінює всю серйозність грибкових захворювань. А грибки нігтів і шкіри, які є чи не найпоширенішими серед мікоінфекцій, узагалі вважають лише косметичною проблемою.
Зміст:
- Що таке грибок?
- Різновиди грибкових захворювань
- Причини мікозів: де можна заразитися, фактори ризику
- За якими симптомами можна розпізнати грибкове захворювання?
- Куди звертатися при підозрі на грибок?
- Як діагностують грибкову інфекцію?
- Чим небезпечний невилікуваний грибок шкіри та нігтів?
- Сучасні методи лікування мікозів
- Чи допомагають при мікозах народні методи?
- Як захиститися від інфікування грибками?
Що таке грибок?
Грибкові інфекції, мікози або грибки – це група інфекційних захворювань, збудником яких є особлива категорія організмів – патогенні гриби. Вони можуть інфікувати нігті, шкіру, волосся, слизові оболонки. Мають різний вигляд в залежності від виду збудника.
Один із найбільш поширених патогенних грибків – Malassezia furfur. Він уражає шкіру і може спричиняти себорейний дерматит та висівкоподібний лишай. Trichophyton rubrum – головна причина більшості випадків грибкової інфекції шкіри стоп і міжпальцевої ділянки. Дріжджоподібні гриби Candida spp. спричиняють мікоз шкіри та нігтів, волосяної частини голови, уражають слизові оболонки в ротовій порожнині та на статевих органах.
Небезпека грибків у тому, що вони можуть тривалий час жити й розмножуватися на різних поверхнях. Головне, щоб були відповідні умови – вологе й тепле середовище. І це сприяє масовому поширенню патогенів і легкості інфікування.
Різновиди грибкових захворювань
Розрізняють місцеві та системні мікози. Перші більш поширені, проте лікувати їх легше. До місцевих мікозів належать грибки шкіри та нігтів, а також слизових оболонок. Системні можуть поширюватися не лише на великих ділянках шкіри, а й уражати внутрішні органи, зокрема легені, головний мозок, очі. Такі захворювання зазвичай виникають у людей з ослабленим імунітетом і можуть призводити до летальних наслідків.
Загалом відомо понад 100 видів паразитуючих і патогенних мікрогрибів, що спричиняють різні інфекції у дорослих і дітей. Найбільш поширеними серед них є дерматомікози – грибкові інфекції, що вражають шкіру, нігті та волосся.
Найбільш поширені види грибків шкіри та нігтів:
Вид | Особливості |
Рубромікоз | Залежно від локалізації осередку може мати різні клінічні прояви, вражає гладку шкіру, нігті, волосяні фолікули. |
Мікоз стоп | Вражає шкіру ніг, а також ділянки між пальцями. |
Фавус | Грибкове захворювання, що може спричиняти облисіння. |
Оніхомікоз | Вражає нігті на руках і ногах. |
Кератомікози | Локалізуються на внутрішньому боці стегон, в пахових складках, під молочними залозами у жінок. |
Причини мікозів: де можна заразитися, фактори ризику
Інфікуватися грибком нігтів та/чи шкіри доволі легко. Всупереч популярному міфу, що грибкові захворювання – результат недостатньої гігієни, це не так. Насправді на 100% практично ніхто не застрахований від інфікування мікозом.
Зараження може відбуватися декількома шляхами:
- при безпосередньому контакті з носієм грибкової інфекції;
- через різні предмети (непродезінфіковані манікюрні інструменти, килимки у ванній, килимове покриття в готелях, губки тощо);
- через чуже взуття та одяг;
- під час відвідувань басейна, сауни, бані, спортзалу.
Є низка факторів, які сприяють легкому проникненню патогенного мікрогриба в організм людини, це:
- пошкодження цілісності шкіри;
- тріщини в міжпальцевих складках;
- підвищена пітливість чи, навпаки, надмірна сухість шкіри;
- порушення кровообігу в стопах, зумовлене судинними захворюваннями.
Фактором ризику є й незручне взуття, яке натирає мозолі або ж у якому ноги сильно пітніють. Коли в таке середовище потрапляють спори грибів, вони отримують ідеальні умови для розвитку й швидкого розмноження. Саме тому грибок на стопах і нігтьових пластинах ніг найбільш поширений.
У зоні ризику розвитку грибкової інфекції є й особи з деякими захворюваннями. Це зокрема цукровий діабет, ожиріння та інші ендокринні порушення, імунні патології, генодерматози, захворювання крові, варикозне розширення вен на ногах, патології стоп, як-от плосковальгусна деформація. Ризик появи мікозу підвищується при застосуванні (особливо впродовж тривалого часу) антибактеріальних та гормональних ліків.
Крім того, розрізняють і так звані професійні мікози – професії, які створюють певні ризики інфікування грибками. Це зокрема люди, чия робота пов’язана з безпосереднім контактом із тваринами, перукарі, кондитери, військові та представники професій, які постійно носять черевики чи інше грубе закрите взуття, спортсмени.
До речі, незважаючи на те, що грибки здебільшого мають «вузьку спеціалізацію» – вражають або нігті, або шкіру, бувають випадки, коли мікоз із нігтя поступово поширюється і по шкірі ніг. Саме тому все частіше в лікуванні мікозів застосовують препарати комплексної дії, такі як крем Екзік ТМ Vishpha. Цей засіб знищує грибки і на шкірі, і на нігтьових пластинах.
За якими симптомами можна розпізнати грибкове захворювання?
Мікоз, в залежності від локалізації та виду грибка-збудника, може мати різні прояви. Є серед них і деякі типові, за якими можна запідозрити грибкове ураження.
Мікози на шкірних покривах і слизових оболонках можуть проявлятися такими симптомами:
- лущення шкіри;
- свербіж;
- печіння;
- висипання;
- дрібні пухирці, які згодом тріскаються, і на їхньому місці з’являються лусочки;
- біль на ураженій ділянці слизової оболонки;
- випадання волосся виключно в ділянці ураження;
- постійно вологі ділянки на ураженій частині шкіри.
Запідозрити грибкову інфекцію нігтів можна за такими ознаками:
- ніготь змінює форму;
- пластина потовщується, з’являється піднігтьовий гіперкератоз;
- біль в ділянці нігтя;
- пожовтіння чи потемніння нігтьової пластини і втрата блиску;
- ламкість нігтів.
Крім того, грибок стоп часто супроводжується неприємним запахом.
При грибкових інфекціях, особливо на початковій стадії, симптоми можуть нагадувати алергічну чи контактну дерматологічну реакцію. В таких випадках деякі пацієнти хибно починають застосовувати гормональні чи протиалергічні препарати. Під їхньою дією симптоми стають менш вираженими, однак сама грибкова інфекція не зникає й продовжує розповсюджуватися по організму. Щоб уникнути цього, при найменших підозрах на грибок необхідно звернутися до фахівця, пройти обстеження й отримати рекомендації щодо лікування.
Куди звертатися при підозрі на грибок?
Діагностикою та лікуванням грибкових захворювань може займатися дерматолог, дерматовенеролог та міколог. Також може бути корисною і консультація подолога. І хоч основні завдання подології стосуються більше естетичної медицини, проте досвідчений подолог може дати цінні поради щодо правильного догляду й профілактики захворювань стоп і нігтів (зокрема й грибкових).
Найпростіший спосіб вибрати, до якого фахівця звернутися щодо діагностики та лікування грибкової інфекції – записати на консультацію до терапевта, який вже скерує на обстеження чи на прийом до вузькопрофільного спеціаліста.
Перед візитом до дерматолога чи міколога гігієнічні процедури в ділянці грибкового інфікування виконують без застосування косметики з антибактеріальними властивостями чи з вираженим запахом. Також перед обстеженням не слід користуватися лікувальними кремами чи мазями. При підозрі на оніхомікоз на нігтях не повинно бути лаку. Дотримання цих рекомендацій необхідне для адекватної оцінки стану тканин і встановлення точного діагнозу. Застосування лікувальних засобів напередодні обстеження може вплинути на інформативність результатів лабораторних аналізів.
Як діагностують грибкову інфекцію?
Перший етап діагностики – візуальний огляд уражених ділянок. Далі для підтвердження діагнозу та встановлення збудника інфекції застосовують лабораторні тести. Можливості сучасних лабораторій дозволяють досить швидко і точно визначати вид патогенних грибків. Це необхідно для підбору дієвого лікувального засобу.
Для діагностики грибкових інфекцій можуть застосовуватися такі методи:
- посів та фарбування (наприклад, проба йодом);
- гістопатологія (мікроскопічне вивчення ураженої тканини);
- серологічні тести;
- молекулярна діагностика.
Забір біоматеріалу для діагностики поверхневого грибка – процедура швидка і безболісна. Для цього беруть зішкріб шкіри, зразок нігтів і волосся, які далі вивчаються в умовах лабораторії. Крім того, під час прийому дерматолог може скористатися лампою Вуда. Інструмент підсвічує уражені ділянки тканини, які у випадку інфікування світяться певним кольором. До прикладу, ділянки, уражені грибком мікроспорум, у світлі лампи Вуда набувають смарагдово-зеленого відтінку.
Чим небезпечний невилікуваний грибок шкіри та нігтів?
Наслідки грибкових інфекцій шкіри та нігтів – це не лише непривабливі зовнішні прояви. Що далі прогресує захворювання, то сильніше деформуються нігті, на шкірі з’являється все більше уражених ділянок. Якщо на початковому етапі мікоз може бути ледь помітним на одній нігтьовій пластині, то з часом грибок поширюється й на інші, вражає не тільки стопи, а й руки. Крім того, інфекція може поширюватися з гладких ділянок шкіри на покриті волоссям. Тоді по мірі прогресування захворювання можлива втрата волосся на уражених ділянках.
Невилікувані грибкові інфекції підвищують ризик виникнення й інших дерматологічних проблем. Зокрема, на тлі мікозів можуть розвиватися псоріаз, екзема, атопічний чи себорейний дерматит, підошовні бородавки тощо. Крім того, як і більшість інших захворювань, грибкові інфекції значно важче й довше лікувати на задавнених стадіях.
Сучасні методи лікування мікозів
Спосіб лікування грибкової інфекції залежить від її локалізації та стадії. Задавнені грибки нігтів зазвичай лікують хірургічним методом – видаляючи уражені ділянки тканини. Для цього можуть застосовуватися методи класичної хірургії, а також інноваційні радіочастотні технології чи лазер.
Якщо клінічна картина не потребує кардинальних хірургічних методів, застосовують принципи консервативної терапії. При цьому пацієнтам здебільшого рекомендують комплексну схему лікування.
Найчастіше для лікування грибків нігтів та шкіри застосовують такі препарати:
- протигрибкові мазі та креми – наносять безпосередньо на уражені ділянки шкіри, застосовують курсом до повного зникнення симптомів;
- протигрибкові лаки – популярний засіб для лікування грибка нігтів;
- фунгіцидні розчини – для антисептичної обробки уражених ділянок шкіри та нігтів.
В асортименті фармацевтичної компанії Vishpha такі засоби представлені лінійкою Екзік. Активний компонент цих ліків – нафтифіну гідрохлорид. Це протигрибкова речовина широкого спектру дії. Завдяки цьому препарати лінійки є ефективними в лікування мікозів і шкіри, і нігтів, спричинених різними видами грибів. А оптимальне дозування дозволяє максимально скоротити термін терапії (залежно від локалізації та стадії – від 2-4 тижнів до 6 місяців).
В особливо складних випадках, крім засобів для місцевого нанесення, лікар може порекомендувати протигрибкові препарати системної дії. Щоправда, варто знати, що такі ліки зазвичай мають багато побічних ефектів, при тривалому застосуванні негативно впливають на печінку та нирки. Тому краще розпочинати лікування на ранній стадії із використанням кремів, мазей, розчинів для зовнішнього нанесення, у яких практично немає протипоказань і важких побічних ефектів.
Для усунення свербежу та набряку, які часто супроводжують грибкову інфекцію, можуть застосовуватися антигістамінні препарати. Якщо хвороба супроводжується порушенням кровообігу – засоби для покращення мікроциркуляції. А для зміцнення імунітету, щоб організм міг чинити опір грибковим інфекціям, – вітамінно-мінеральні комплекси, добавки з властивостями адаптогенів.
Чи допомагають при мікозах народні методи?
В інтернеті є чимало порад, як лікувати грибкові інфекції народними методами. Однак робити цього не слід. Для того щоб подолати мікоз, необхідно знищити його збудник – грибок. А ці організми доволі живучі. Впоратися з ними можуть лише спеціальні речовини з фунгіцидними (протигрибковими) властивостями.
Сучасні препарати, такі як лінійка Екзік, не лише ефективні, а й максимально безпечні для організму. З допомогою спеціальних ліків позбутися інфекції можна впродовж кількох тижнів. Тоді як народні методи у кращому випадку маскують симптоми, в гіршому – можуть ще й нашкодити. В результаті рано чи пізно людина все одно звертається до професійних фармакологічних засобів, і доводиться лікувати вже задавнений мікоз.
Як захиститися від інфікування грибками?
Головна рекомендація для профілактики грибкової інфекції – дотримання правил особистої гігієни:
- ретельно просушувати взуття і обробляти спеціальними протигрибковими спреями;
- носити зручне та якісне взуття, яке не спричиняє підвищену пітливість стоп;
- щодня міняти носки та колготки;
- не носити чуже взуття;
- до та після відвідування громадських місць (басейн, спортзал, сауна) застосовувати протигрибкові креми, спреї;
- користуватися індивідуальними чи стерильними інструментами для педикюру та манікюру.
Особам, які вже стикалися з грибковими інфекціями, рекомендується регулярно оглядати шкіру та нігті, щоб своєчасно виявити та зупинити рецидив.
Поділитися статтею: