fbpx

Екзік, Екзік

Зміна кольору та структури нігтя – чим небезпечний грибок нігтів та ефективний спосіб його лікування

19.06.2024

Зміна кольору та структури нігтя – чим небезпечний грибок нігтів та ефективний спосіб його лікування- Фото 1

Непрямим показником стану організму людини та її імунної систем є зовнішній вигляд нігтьової пластини. Здорові нігті завжди мають гладку поверхню, рожевий відтінок і глянцевий блиск. Якщо форма, колір та структура пластини змінилася, це свідчить про різні порушення в організмі, включно з гормональним, патологічним процесом або розвитком авітамінозу. Трапляються ситуації, коли форма нігтів і їхня товщина стає аномальною, змінюється відтінок, з’являються відшарування, у такому разі цей процес є результатом ураження пластини дерматофітами, які спричиняють мікоз або грибок.

Зміст:

 1. Причини появи грибка на нігтьовій пластині
 2. Види грибкової інфекції
 3. Стадії розвитку грибкової інфекції нігтів
 4. Симптоми грибка нігтьової пластини
 5. Діагностика грибка нігтів
 6. Методи лікування грибка нігтів
 7. Профілактика грибкової інфекції нігтів
 8. Що буде, якщо не лікувати грибок нігтів

 

Оніхомікоз є хронічним інфекційним захворюванням. Хвороба найчастіше вражає нігтьові пластини літніх осіб або людей зі слабкою імунною системою. Збудниками інфекції вважаються цвілеві гриби – дерматофіти, що мешкають на роговому шарі шкірних покривів, волоссі та нігтьових пластинах, вони живляться кератином. Також захворювання можуть спровокувати дріжджові та недерматофітні плісняві інфекції.

Грибкова інфекція найчастіше супроводжується утворенням смуг і плям білого, блідо-жовтого, жовто-коричневого, чорного кольору, які спостерігаються на поверхні та під кінчиком нігтьової пластини. Залежно від перебігу хвороби, нігті можуть потовщуватися, змінювати форму, структуру, деформуватися та вкриватися тріщинами і навіть відокремитися від ложа. Щоб зупинити інфекцію, необхідно звернутися за допомогою до дерматолога, який проведе огляд і призначить правильне лікування.

Причини появи грибка на нігтьовій пластині

Оніхомікоз може виникнути на нігтьовій пластині рук і ніг будь-якої людини різного віку. Інфекційне захворювання виникає внаслідок:

 • недотримання гігієни;
 • систематичного впливу вологи та хімічних речовин;
 • підвищеної пітливості;
 • носіння вузького, незручного взуття без вентильованих отворів у спекотну пору року;
 • травм нігтьової пластини;
 • хірургічного втручання;
 • контакту з переносниками хвороби;
 • грибкових інфекцій інших частин тіла;
 • ослаблення імунної системи;
 • відвідування громадських місць без взуття. Це може бути лазня, сауна, басейн;
 • спадкової схильності.

Також інфекція може бути спричинена різними захворюваннями, включно з цукровим діабетом, псоріазом, плоскостопістю, ендокринними та судинними патологіями, венозною недостатністю.

Види грибкової інфекції

Перебіг хвороби визначається, виходячи із загальної картини. Класифікують грибок за характером ураження нігтьової пластини та її зовнішнього вигляду. У таблиці представлені види грибкової інфекції та їхній опис.

Види грибка Опис проблеми
Латеральний оніхомікоз Інфекцію спричиняють дерматофіти. Це початкова стадія захворювання, що характеризується наявністю жовтих плям на нігтях, які можуть поширюватися по всій пластині. Якщо не застосовувати лікування, плями можуть змінити колір і структуру нігтя.
Поверхневий грибок Інфекція здатна вражати тільки поверхню нігтів. Симптомами є поява жовтуватих плям, які розшаровують пластину.
Проксимальний піднігтьовий оніхомікоз Найчастіше характеризується появою білих плям у центральній частині ложа і біля кутикули. Інфекція пов’язана з ослабленням імунітету.
Кандидозний грибок Кандидоз представляє собою дріжджову інфекцію, яка може спровокувати набряк, запальний процес і навіть відшарування нігтя.
Дистрофічний оніхомікоз Ця інфекція є патологією дистального або проксимального грибка. У результаті чого пластина сильно потовщується через великий вміст кератину.
Ендонікс-оніхомікоз Грибок розвивається всередині нігтя без ураження нігтьового ложа.
Пігментна грибкова інфекція Зустрічається рідко, але в разі зараження нігтьова пластина стає чорного або коричневого кольору.

У практиці більшість дерматологів стикалися з комбінованими інфекціями, коли до одного грибка приєднувався інший. У такому разі лікар уточнює всі деталі під час огляду і призначає комбіноване лікування.

Стадії розвитку грибкової інфекції нігтів

Грибкова інфекція здатна проникнути через край нігтьової пластини, латеральні складки або травмовані ділянки нігтя. Спочатку грибок закріплюється на поверхні пластини і поступово поширюється по всьому нігтю. Також оніхомікоз може проникати в м’які тканини, розташовані під нігтем через мікротріщини. Передусім від грибка страждають великі пальці ніг, на них можуть з’явитися плями, а сам ніготь може стати жовтим, коричневим і навіть темно-сірим. Краї пластини починають тріскатися і ламатися, що призводить до її розшарування і стоншення.

Коли грибок щільно закріплюється на нігті, починається процес деформації. Інфекція проникає вглиб пластини, поширюючись на тверду оболонку нігтя, а потім і на м’які тканини. У результаті на нігті утворюються повітряні порожнини, що ведуть до розшарування. Якщо нічого не зробити, то почне виникати біль і з’явиться неприємний запах. Наступним етапом розвитку інфекції є перехід на інші нігті та шкірні покриви. Тому, щоб запобігти захворюванню, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Симптоми грибка нігтьової пластини

Найчастіше грибок нігтів зустрічається на ногах, оскільки тісне взуття і пітливість стають ідеальними умовами для розвитку інфекції. Перші ознаки захворювання проявляються не відразу, тому людина не відчуває дискомфорту. Через це пацієнт звертається до фахівця, коли грибок переходить у хронічну стадію, яка характеризується:

 • розшаруванням нігтьової пластини;
 • зміною кольору нігтів;
 • наявністю неприємного запаху;
 • появою дискомфорту під час носіння взуття;
 • больовим синдромом в ділянці нігтьової фаланги;
 • зміною форми і структури нігтя;
 • відшаруванням пластини від ложа;
 • ламкістю нігтя;
 • потовщенням;
 • нерівністю, кришінням поверхні нігтьової пластини.

Також симптомами можуть бути набряк, запалення в ділянці зараження, біль, свербіж між пальців, потьмяніння нігтя, травми, що супроводжуються кровотечею.

Діагностика грибка нігтів

Перед відвідуванням фахівця не можна обробляти уражену нігтьову пластину будь-якими препаратами: не слід використовувати йод і зеленку, різні мазі та креми. Також не рекомендується відстригати нігті за кілька днів до прийому лікаря. Дерматолог проводить огляд, збирає анамнез, дані про захворювання, симптоми інфекції та призначає додаткові обстеження у вигляді:

 • дерматоскопії. Обладнання допоможе визначити уражені ділянки нігтя, дерматоскоп збільшує досліджувану ділянку в кілька разів, щоб фахівець зміг правильно виявити ступінь захворювання;
 • лабораторних досліджень зразків нігтьової пластини;
 • аналізів крові, для виявлення можливих ознак супутніх хвороб.

Завдяки правильній діагностиці лікар виключить дерматит, лишай, псоріаз, а також оніхолізис неінфекційного характеру. Також у багатьох клініках проводять дослідження біологічних зразків уражених тканин і використовують методику полімеризації ланцюгової реакції, яка допомагає виявити ДНК збудника.

Методи лікування грибка нігтів

Терапія інфекційного ураження нігтьової пластини вимагає тривалого і ретельного впливу. На основі зібраного анамнезу фахівець призначає лікування грибка у вигляді:

 • пероральних препаратів, які випускаються в таблетках, вони чинять на організм системну дію;
 • розм’якшувальних засобів;
 • протигрибкових кремів. Дерматологи рекомендують використовувати «Екзік Крем», який проникає глибоко в ніготь, здійснюючи протигрибкову, антибактеріальну та протизапальну дію;
 • гелів, лаків, спреїв, мазей від грибка. Також ефективні краплі «Екзік Розчин», які борються з основними збудниками інфекції, швидко всмоктуються й утворюють високу концентрацію препарату на ураженій ділянці;
 • лазерної терапії;
 • антигістамінних і десенсибілізувальних препаратів, здатних знімати набряклість, чутливість і біль.

Якщо після медикаментозного лікування немає результату, лікар може призначити хірургічне втручання шляхом видалення нігтьової пластини. Під час терапії слід дотримуватися правил гігієни, носити зручне вентильоване взуття, проводити дезінфекцію шкарпеток, капців та іншого взуття.

Профілактика грибкової інфекції нігтів

Організм людини не може сформувати імунітет проти грибкових інфекцій нігтьової пластини, тому після вдалої терапії необхідно дотримуватися низки рекомендацій.

Профілактика оніхомікозу
Дотримання правил особистої гігієни Не варто користуватися рушниками, одягом, манікюрним і педикюрним приладдям інших людей. Необхідно регулярно міняти шкарпетки, періодичність залежить від інтенсивності потовиділення.
Використання одноразового або змінного взуття Це стосується громадських місць: лазні, сауни, басейну, СПА-комплексів, спортзалів.
Носіння зручного взуття свого розміру Не можна носити вузьке, незручне і чуже взуття. Фахівці рекомендують обробляти внутрішню частину взуття спеціальними дезінфекційними засобами.
Дезінфекція манікюрних і педикюрних інструментів У жодному разі не варто використовувати чужі манікюрні набори. Інструменти мають проходити спеціальну дезінфекцію або чистку в ультразвуковій ванночці.
Відмова від нарощування нігтів гель-лаком У період лікування або після відновлення нігтьової пластини необхідно відмовитися від нарощування штучних нігтів.

Також варто регулярно проводити прибирання, стежити за вологістю в приміщенні, намагатися не допускати вогкості й тримати ноги в сухості. Виконання цих рекомендацій допоможе уникнути грибкових інфекцій нігтів.

Що буде, якщо не лікувати грибок нігтів

Ослаблена імунна система може стати причиною виникнення грибка нігтів, водночас підвищується ризик зараження й поширення інфекції на інші частини тіла, що в підсумку може призвести до неприємних наслідків і ускладнень у вигляді:

 • мікозу стоп;
 • незворотних пошкоджень і навіть втрати нігтьової пластини;
 • врослого нігтя;
 • запалення кісткової тканини;
 • інфекційного целюліту. Бактерії цієї інфекції можуть вражати різні частини тіла.

Найнебезпечнішим ускладненням грибка нігтів є сепсис, який може призвести до запальних процесів усього тіла, пошкодження м’яких тканин і навіть відмови внутрішніх органів. Тому важливо вчасно діагностувати та лікувати інфекцію, щоб грибок не зміг поширитися на інші частини тіла. Слід виконувати рекомендації лікаря і проводити профілактику оніхомікозу, дотримуючись простих правил. Грибкова інфекція вимагає тривалого лікування, тому необхідно проявити терпіння і суворо дотримуватися рекомендацій лікаря, щоб вилікувати нігтьову пластину й уникнути рецидивів.

Поділитися статтею: