fbpx

Фітосвічки ректальні при геморої

Геморой: прості вправи для полегшення болю та запобігання загостренням

14.04.2025

Геморой: прості вправи для полегшення болю та запобігання загостренням- Фото 1

Геморой – це поширене захворювання, що характеризується патологічним розширенням і запаленням гемороїдальних вен, розташованих всередині прямої кишки й в анальному каналі. Хвороба суттєво впливає на якість життя пацієнтів, недуга спричиняє фізичні та психологічні проблеми. Головним механізмом розвитку геморою вважається порушення співвідношення між припливом крові до венозних сплетінь прямої кишки та відтоком від них. Якщо приплив у нормі, а відтік утруднений, то в такому разі виникає застій крові у венозних сплетіннях, що може призвести до кровотечі або тромбозу.

 

Зміст:

  1. Що таке геморой: причини виникнення хвороби
  2. Стадії та симптоми геморою
  3. Як проводиться діагностика геморою: чому важливо звернутися за допомогою до фахівця
  4. Роль фізичних вправ під час лікування геморою
  5. Види фізичних вправ для лікування геморою
  6. Профілактика геморою
  7. Висновки

 

Геморой є захворюванням, яке характеризується варикозним розширенням вен і появою венозних вузлів у нижній частині прямої кишки. Стан пацієнта супроводжується дискомфортом, важкістю, печінням у ділянці заднього проходу, кров’янистими виділеннями наприкінці дефекації. За відсутності належного лікування вузли починають збільшуватися в розмірах, вони можуть випадати із заднього проходу, защемлятися і навіть некротизуватися. Терапія хвороби може проводитися як консервативним, так і хірургічним шляхом.

За локалізацією геморой буває внутрішнім, зовнішнім і комбінованим. Внутрішній перебіг хвороби розташовується вище зубчастої лінії в анальному каналі. Такий тип недуги не спричиняє дискомфорту, проте може кровоточити. Зовнішній геморой розташовується нижче зубчастої лінії, він покритий анодермою. Це більш болючий тип хвороби через велику кількість нервових закінчень. Комбінований тип поєднує в собі ознаки внутрішнього і зовнішнього геморою. За перебігом хвороба буває гострою та хронічною. Гостра форма характеризується раптовою симптоматикою і може бути пов’язана з тромбозом гемороїдальних вузлів. Хронічна форма розвивається повільно, вона має тривалий перебіг із періодами загострення та ремісії.

Що таке геморой: причини виникнення хвороби

Геморой розвивається внаслідок різних чинників. В основі хвороби лежить патологічне розширення венозних вузлів. Причинами застою можуть бути як зовнішні, так і внутрішні чинники, включаючи:

  • генетичну схильність, адже в цьому разі в пацієнта може спостерігатися слабкість стінок судин, що робить їх схильними до розширення та запалення;
  • малорухливий спосіб життя. Сидяча робота, тривале стояння створюють додатковий тиск на вени, що може спричинити їхнє розширення;
  • неправильне харчування. Дефіцит клітковини може призвести до закрепів, що збільшує тиск на вени;
  • великі фізичні навантаження. Підняття важких предметів, множинні спортивні тренування можуть сприяти загостренню захворювання;
  • запальні хвороби малого таза. Гінекологічні та урологічні патології сприяють проникненню інфекції в зону прямої кишки;
  • вагітність і пологи. Під час виношування дитини збільшується навантаження на венозні судини малого таза, що може сприяти розвитку хвороби.

Також причинами розвитку хвороби можуть бути спадковість, дисфункція кишківника, зловживання алкоголем, тривале приймання гормональних препаратів, що знижують тонус вен. До групи ризику входять пацієнти, які вживають велику кількість гострої та пряної їжі. 

Стадії та симптоми геморою

Геморой буває різних видів і типів. Фахівці виділяють чотири стадії розвитку захворювання, кожна з яких характеризується певною симптоматикою та особливостями перебігу недуги. Симптоми детально описані в таблиці.

Стадії перебігу геморою Симптоматика
Перша стадія На першій стадії гемороїдальні вузли починають збільшуватися, але не випадають із прямої кишки. У пацієнтів спостерігається незначна кровотеча і відчуття дискомфорту в ділянці ануса. На цій стадії фахівці призначають консервативне лікування.
Друга стадія Друга стадія характеризується випаданням гемороїдальних вузлів під час напруження, однак після припинення напруження вони самостійно стають на місце. Кровотечі стають частішими, а пацієнти мають відчуття неповного випорожнення кишківника.
Третя стадія На третій стадії вузли випадають навіть за мінімального напруження і потребують ручного вправлення. Пацієнти спостерігають часті та інтенсивні кровотечі, відчувають біль і дискомфорт.
Четверта стадія Це найважча форма перебігу хвороби. Вузли постійно перебувають зовні анального отвору і не піддаються вправленню. Пацієнти відчувають постійний біль, що знижує якість життя. У цьому разі з’являється ризик розвитку ускладнень у вигляді тромбозу, запалення і некрозу тканин. На цій стадії фахівці застосовують хірургічне втручання.

Без правильного лікування геморой починає прогресувати, переходячи з однієї стадії в іншу. При ранніх формах можливий зворотний розвиток при правильній терапії та дотриманні профілактичних заходів. Щоб вчасно діагностувати хворобу і почати лікування, варто звернутися за допомогою до фахівця, який поставить діагноз і призначить терапію.

Як проводиться діагностика геморою: чому важливо звернутися за допомогою до фахівця

Як проводиться діагностика геморою: чому важливо звернутися за допомогою до фахівця

Діагностика геморою – це важливий процес, який спрямований на точне визначення наявності хвороби, її стадії та можливих ускладнень. Насамперед лікар збирає анамнез, цікавиться скаргами та симптоматикою, проводить візуальний огляд періанальної ділянки. Фахівець оцінює стан шкіри навколо ануса, наявність гемороїдальних вузлів, їхній розмір і колір, наявність можливих тріщин або інших патологій. Після цього лікар проводить пальцеве дослідження прямої кишки, що дає змогу оцінити тонус анального сфінктера, визначити наявність внутрішніх вузлів, виключити інші патології. Як додаткові дослідження проктолог може призначити:

  • аноскопію. За допомогою спеціального інструменту аноскопа лікар проводить огляд прямої кишки, що дає змогу оцінити стан внутрішніх вузлів, їхнє розташування та розмір;
  • ректороманоскопію. Це дослідження дає змогу виключити інші, схожі з гемороєм хвороби;
  • колоноскопію. Процедуру призначають пацієнтам старше 45 років за наявності симптоматики, нетипової для геморою.

Також фахівець призначає лабораторні дослідження у вигляді загального аналізу крові та коагулограми. Ще одним методом дослідження є УЗД із застосуванням ректального датчика. Після встановлення діагнозу лікар призначає консервативні або хірургічні методи лікування. Крім досліджень і лабораторних аналізів, фахівець призначає фізичну активність і низку особливих вправ, які ефективно справляються з лікуванням і профілактикою хвороби.

Роль фізичних вправ під час лікування геморою

Запалення гемороїдальних вузлів є неприємним і болісним процесом. У нормальному стані стінки судин підтримуються сполучною тканиною, а за наявності патологічних процесів стінки судин послаблюються, збільшується приплив крові, а відтік венозної крові погіршується. Пацієнти спостерігають біль, печіння, набряклість у задньому проході, кровотечі та можливе утворення тромбів. Щоб поліпшити стан пацієнта, фахівці призначають, крім консервативного лікування, низку фізичних вправ, які допомагають підтримувати тіло в тонусі, покращують настрій і позитивно впливають на якість життя.

Фізичні вправи спрямовані на зміцнення і розвиток мускулатури, що сприяє впевненості в собі, поліпшенню кровообігу, нормалізації роботи серцево-судинної системи, а також поліпшенню роботи шлунково-кишкового тракту. Регулярні тренування при геморої знижують імовірність загострення недуги. Правильно підібрані вправи знижують внутрішньочеревний тиск, що вплине на регулярне випорожнення кишківника. Фізкультуру призначає фахівець, заняття виключають силові вправи, елементи важкої атлетики, присідань, випадів. Перевагу віддають прогулянкам швидким кроком, йозі, розтяжці, плаванню, танцям. Фізичні вправи відіграють важливу роль у профілактиці та терапії захворювання. Вони покращують кровообіг, зміцнюють м’язи таза, знижують тиск на вени прямої кишки.

Види фізичних вправ для лікування геморою

Види фізичних вправ для лікування геморою

Фізичну активність у разі геморою варто починати лише після консультації з фахівцем. Заняття можуть бути корисними для полегшення симптоматики хвороби та зміцнення м’язів ділянки таза і прямої кишки. Лікар підбирає найефективніші вправи, зважаючи на поточний стан пацієнта, його вік, стадію розвитку недуги та рівень фізичної активності. Найпопулярнішими вправами для поліпшення стану пацієнта за геморою є:

  • вправи Кегеля. Заняття спрямовані на зміцнення м’язів тазового дна. Для виконання вправ необхідно стискати і розслабляти м’язи тазового дна протягом декількох секунд. Повторюють цю послідовність 10-15 разів. Вправи Кегеля покращують кровообіг, полегшуючи симптоми геморою;
  • розтягнення стегон. Ця вправа допомагає зняти напругу в ділянці прямої кишки. Щоб зробити розтяжку, необхідно лягти на спину, зігнути ноги в колінах і розмістити ступні на підлозі. Коліна потрібно повільно опускати в сторони, поки вони не торкнуться підлоги, повертаючись у вихідне положення. Повторюють послідовність 10-15 разів. Розтяжка розслабляє м’язи, покращуючи кровообіг у зоні таза;
  • розтягнення спини. Вправа сприяє розслабленню м’язів спини, зменшенню тиску в ділянці таза і прямої кишки. Для виконання вправи потрібно сісти на підлогу з прямою спиною, повільно нахиляючись уперед, намагатися торкнутися підлоги кінчиками пальців. У такому положенні потрібно перебувати 15-30 секунд, потім повернутися у вихідне положення. Розтяжка спини полегшує симптоми геморою.

Також чудовим рішенням під час лікування недуги є прогулянки на свіжому повітрі, помірні кардіовправи, йога, пілатес. Такі заняття знижують ризик виникнення утруднення кровообігу, що допоможе зменшити симптоматику захворювання. Усі вправи мають виконуватися з обережністю та без зайвого напруження.

Профілактика геморою

Геморой є проктологічним захворюванням, ознакою якого є варикозне розширення вен прямої кишки. За відсутності належного лікування у пацієнта можуть спостерігатися численні ускладнення, біль і навіть некроз гемороїдальних вузлів. Саме тому важливо отримати консультацію фахівця і лікування. Не варто забувати, що в терапії недуги важливу роль відіграє профілактика геморою. Для профілактики фахівці рекомендують:

  • підтримувати нормальну вагу, уникаючи ожиріння;
  • вести активний спосіб життя, займатися спортом і фізичною активністю. Необхідно додати у свій графік плавання, йогу, пілатес, прогулянкову ходьбу, танці;
  • дотримуватися правильного режиму харчування, доповнити раціон клітковиною, овочами, фруктами, виключити алкоголь, гостру їжу, продукти, що спричиняють закрепи та газоутворення;
  • уникати тривалого сидіння;
  • проходити регулярні огляди у фахівця;
  • своєчасно лікувати закрепи та діарею.

У разі невиконання цих простих правил у пацієнта можуть виникнути ускладнення у вигляді кровотечі з гемороїдальних вузлів, сильного болю, печіння, гострого парапроктиту, який може розвинутися на тлі тромбозу і запалення прилеглих тканин. Профілактика геморою допоможе зміцнити судини, поліпшити кровообіг, зняти біль, поліпшити загальний стан організму.

Висновки

Геморой – це одна з найпоширеніших хвороб, що характеризується варикозним розширенням вен прямої кишки, внаслідок чого з’являються зовнішні або внутрішні гемороїдальні вузли, які запалюються, кровоточать і випадають із заднього проходу. У проктології це захворювання є досить поширеним, воно вражає як чоловіків, так і жінок. Причин розвитку хвороби дуже багато, тому в групі ризику може бути кожен, а особливо люди із сидячою роботою, а також ті, чия діяльність пов’язана з підйомом важких предметів.

За відсутності правильного лікування у пацієнта можуть розвинутися різні негативні наслідки та ускладнення. Не варто займатися самолікуванням, адже це може бути небезпечно для життя. При появі перших симптомів геморою варто негайно звернутися до лікаря.

Поділитися статтею: