fbpx

Меновазан ПРО

Дія мелоксикаму при запаленнях, переваги застосування трансдермальних пластирів

26.08.2024

Дія мелоксикаму при запаленнях, переваги застосування трансдермальних пластирів- Фото 1

Біль – один із захисних механізмів у людському організмі. Симптом вказує на наявність проблем у певній ділянці тіла. Якщо вчасно зреагувати, встановити його причину та розпочати лікування, вдасться уникнути більш серйозних проблем зі здоров’ям.

Серед пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою зі скаргами на больові відчуття, чи не найбільше тих, у кого неприємний симптом виникає в ділянці спини, у м’язах чи суглобах. Що є причиною такого болю, як його лікувати і чи допомагають у цьому знеболювальні аптечні пластирі? Про все це дізнаєтеся зі статті.

 

Зміст:

  • Чому можуть боліти спина, м’язи та суглоби
  • Причини запальних процесів у м’язах і суглобах
  • Як лікують біль, зумовлений запаленням?
  • Що таке трансдермальний пластир?
  • Різновиди транстермальних терапевтичних систем
  • У чому переваги та недоліки трансдермальних пластирів?
  • Чи ефективні пластирі при болю й запаленні?
  • Як працюють знеболювальні та протизапальні пластирі?
  • Що таке мелоксикам і чим корисний в лікуванні запалення?
  • В яких пластирах є мелоксикам?

 

Чому можуть боліти спина, м’язи та суглоби

Біль у суглобах чи м’яких тканинах буває різних видів. За тривалістю може бути транзиторним (відчувається впродовж короткого терміну), гострим (до усунення причини) чи хронічним (коли повторюється чи постійно відчувається довше 3 місяців). Окрім того, больові відчуття можуть бути місцевими (болить безпосередньо в ураженій ділянці) чи іррадіюючими (біль віддає в інший орган чи іншу частину тіла).

переваги застосування трансдермальних пластирів

Розрізняють біль і за походженням (причиною). Може бути:

  • ноцицептивний, тобто зумовлений травмою, запаленням, пошкодженням тканини;
  • нейропатичний, зумовлений травмуванням нерва;
  • психогенний, виникає на тлі сильного стресу чи психічного розладу.

Щодо болю в спині, суглобах чи м’язах, то найчастіше це ноцицептивний, спричинений механічною травмою чи/та запальним процесом.

Причини запальних процесів у м’язах і суглобах

Скелетно-м’язовий біль, спричинений запальним процесом, може виникати як при різних травмах (коли стається забій тканини чи її пошкодження), так і при певних захворюваннях і станах. Найбільш поширені причини такого болю:

  • надмірні фізичні навантаження без належного відпочинку та періоду відновлення м’язів, зв’язок, суглобів;
  • низька рухова активність, у результаті якої опорно-руховий апарат повільно атрофується і робиться більш схильним до травм, захворювань суглобів;
  • запальні захворювання, такі як артрит, міозит, радикуліт та інші;
  • защемлення нерва;
  • міалгія, що супроводжується спазмами і судомами тощо.

Бувають й інші причини болю, спричиненого запальним процесом.

Як лікують біль, зумовлений запаленням?

В залежності від причини болю та загального стану пацієнта можуть застосовуватися різні програми лікування, зазвичай комплексні. Проте в будь-якому клінічному випадку найперше завдання терапії – усунути біль і полегшити стан хворого. Це можна робити різними методами – медикаментозними та немедикаментозними (фізіотерапія, мануальні процедури).

Якщо біль гострий і сильний, то без знеболювальних препаратів не обійтися. Вони можуть бути у формі таблеток, капсул, розчинів для ін’єкцій і крапельниць, мазей, кремів, розчинів для натирання чи знеболювальних пластирів, як от Меновазан ПРО від Vishpha. До речі, сучасні знеболювальні пластирі значно відрізняються від тих, які застосовували ще декілька років тому. Сучасні засоби доволі ефективні й мають багато переваг.

Що таке трансдермальний пластир?

Трансдермальний пластир чи трансдермальна терапевтична система – це різновид лікувальних пластирів, що застосовуються в неврології, ревматології, травматології. Ліки у такій формі випуску стають дедалі популярнішими, оскільки мають вагомі переваги.

Особливість трансдермальних терапевтичних систем полягає у тому, що діюча речовина лікарського засобу проникає в організм методом дифузії крізь шкіру (трансдермально). Один із найвідоміших засобів такого типу – нікотинові пластирі. За аналогічним принципом працюють і знеболювальні трансдермальні пластирі, що застосовуються при м’язово-скелетних запаленнях.

Різновиди транстермальних терапевтичних систем

За формою і механізмом дії трансдермальні пластирі бувають 2 видів.

Різновид Як виглядають Особливості
Мембранні Зазвичай із полімерної плівки, на якій фіксується резервуар із діючою речовиною в рідкому чи гелеподібному стані. Активний компонент ліків поступово вивільняється крізь пористий мембранний матеріал і проникає в шкіру. У наш час така конструкція вважається дещо застарілою. Недоліки системи: відносно великий об’єм, є ризик пошкодити відсік із діючою речовиною, в деяких ситуаціях можуть бути незручними у використанні.
Матричні Складаються із 2 шарів: зовнішнього захисного і полімерного (матриці), на якому рівномірно розподілена лікарська речовина. Непомітні під одягом, зручні для користування. Більшість сучасних трансдермальних терапевтичних систем – матричного типу. До цієї категорії належить і більшість знеболювальних пластирів, що застосовуються для лікування болю та запалення.

У чому переваги та недоліки трансдермальних пластирів?

Трансдермальні пластирі як одна з форм випуску медикаментів отримали популярність завдяки низці унікальних особливостей. Завдяки специфічній конструкції засоби такого типу відрізняються декількома перевагами:

  • застосовувати їх зручно й безболісно;
  • ліки у формі пластирів коштують недорого;
  • лікувальні пластирі продаються без рецепта;
  • хороша альтернатива болючим ін’єкціям, а також лікам у пероральній формі, коли їхнє застосування неможливе чи небажане, у зв’язку з негативним впливом на ШКТ;
  • оскільки діюча речовина проникає в організм крізь шкіру, немає негативного впливу на травну систему чи нирки, як це відбувається при застосуванні ліків у пероральній формі випуску;
  • доки застосовується пластир, у крові підтримується рівномірна концентрація діючої речовини;
  • при застосуванні відсутні пікові концентрації діючої речовини в крові, як це буває при вживанні пероральних форм, а це практично виключає ризик небажаних реакцій на лікування;
  • мінімальна терапевтично ефективна доза активної речовини проникає в кровоток швидше, ніж при застосуванні пероральних форм;
  • відсутній ризик забути своєчасно застосувати чергову дозу лікарського засобу й тим самим зменшити ефективність терапії;
  • можна практично миттєво відмінити лікування – достатньо видалити пластир з тіла;
  • матричні варіанти непомітні під вбранням, не псують зовнішній вигляд людини;
  • не впливають на мобільність, не обмежують рухливість;
  • засоби у формі пластирів не вступають у фармакологічну взаємодію з іншими медикаментами, тож ризик побічних ефектів мінімальний;
  • пластирі займають небагато місця в аптечці чи сумці, їх зручно зберігати й брати з собою.

Недоліків у трансдермальних лікувальних пластирів (чи швидше специфічних особливостей) небагато, проте знати про них необхідно:

  • асортимент лікарських засобів у формі пластирів обмежений, це зумовлено тим, що не всі діючі речовини в терапевтично ефективному дозуванні здатні проникати крізь шкіру;
  • в осіб з дуже чутливою шкірою можливі місцеві реакції у вигляді подразнення чи алергії;
  • протипоказані до застосування при деяких дерматологічних захворюваннях;
  • у випадку інтенсивного потіння чи тертя в ділянці фіксації пластир може відклеюватися;
  • при застосуванні на ділянці шкіри з волосяним покривом процес зняття пластиру може супроводжуватися дискомфортом;
  • більш повільна терапевтична дія у порівнянні з ін’єкціями та інфузіями.

Хоч пластирі вважаються однією з найбільш безпечних лікарських форм, однак перед застосуванням будь-якого препарату, зокрема й трансдермальної терапевтичної системи, вкрай важливо порадитися з лікарем.

Чи ефективні пластирі при болю й запаленні?

Всі, хто стикається із болем у м’язах, суглобах, шиї чи спині, шукають препарат, який би допоміг швидко, ефективно й з мінімальними побічними ефектами позбутися неприємного симптому. Зазвичай для такої мети застосовують ліки із фармакологічної групи нестероїдних протизапальних засобів. Вони усувають не тільки біль, а й запалення, яке часто є його причиною.

Чи ефективні пластирі при болю й запаленні?

Хоч нестероїдні протизапальні препарати є ефективними й усувають біль різної етіології, однак зловживати ними не слід, адже у них є побічні ефекти. Деяким особам такі ліки взагалі протипоказані. Щоправда, це стосується в основному пероральних форм (таблетки, капсули, порошки, розчини), оскільки вони негативно впливають на стан шлунково-кишкового тракту.

З огляду на це, більш безпечним варіантом знеболювальних і протизапальних ліків є НПЗП у формі для зовнішнього застосування, зокрема у варіанті трансдермальних пластирів. І хоч раніше до ліків у формі пластирів ставилися не надто серйозно, проте сучасні препарати характеризуються високою ефективністю. Однак відповідь на запитання «Чи ефективні пластирі при болю та запаленні?» залежить від того, яка діюча речовина і в якому дозуванні використана в основі препарату.

Як працюють знеболювальні та протизапальні пластирі?

Знеболювальні пластирі нового покоління працюють за тим же принципом, що й інші трансдермальні терапевтичні системи: діюча речовина вивільняється з основи і проникає крізь шкіру в тканини, забезпечуючи необхідний терапевтичний ефект.

У порівнянні з іншими знеболювальними препарати у формі пластиру впливають безпосередньо на осередок болю та запалення. Завдяки цьому полегшення стану відбувається доволі швидко. Використання пластиру дозволяє обійтися меншою терапевтичною дозою лікарського засобу (завдяки відсутності впливу ферментів травної системи). На відміну від засобів у формі розчинів для втирання, мазей і кремів при застосуванні пластиру не брудняться руки та одяг, а також немає різкого запаху, що часто є у медикаментів для місцевого нанесення.

Принцип дії знеболювальних пластирів найчастіше базується на комплексному впливі: усувають запалення та полегшують біль. Для цього в складі діючого комплексу можуть міститися рослинні екстракти із зігріваючим, охолоджуючим чи місцевоподразнювальним ефектом, речовини-анестетики, нестероїдні протизапальні компоненти. Одним із таких є мелоксикам. До речі, препарати на основі цієї речовини є одними із найбільш популярних.

Що таке мелоксикам і чим корисний в лікуванні запалення?

Мелоксикам – це нестероїдний протизапальний засіб із групи оксикамів. Речовина була розроблена та запатентована наприкінці 1970 років німецькою фармацевтичною компанією Boehringer Ingelheim.

Мелоксикам – речовина зі знеболювальними, протизапальними та жарознижувальними властивостями. Ця особливість робить сполуку ефективною для полегшення симптомів артриту, остеоартрозу, анкілозуючого спондиліту. Мелоксикам здатний полегшувати біль, зокрема й спричинений запальними процесами. Терапевтичний ефект препарату досягається завдяки пригніченню синтезу простагландинів.

Простагландини – це група активних речовин, які формуються в організмі з деяких жирних кислот у результаті ферментативних процесів. У людському організмі вони виконують різні функції, зокрема відповідають за больові відчуття. І мелоксикам, впливаючи на кількість простагландинів, полегшує біль, у тому числі спричинений запаленням.

Препарати із мелоксикамом бувають у різних лікарських формах. Однак коли потрібен дієвий засіб із мінімумом побічних ефектів, тоді найкращий вибір – трансдермальний пластир.

В яких пластирах є мелоксикам?

Хорошим прикладом лікувального пластиру на основі мелоксикаму є Меновазан ПРО. Одна з переваг цього засобу – комбінований склад. Крім мелоксикаму, в ньому містяться й інші компоненти зі знеболювальними та протизапальними властивостями.

Щоб зрозуміти переваги такого препарату для лікування болю та запалення, варто знати про терапевтичні властивості його складників:

Компонент Вплив на організм
Мелоксикам Проникає в підшкірні тканини, де чинить протизапальну, болезаспокійливу дію, зменшує набряк.
Прокаїну гідрохлорид Анестезуюча речовина, чинить місцеву знеболювальну дію, не впливаючи на тонус судин.
Бензокаїн Має місцеву поверхневу анестезуючу дію методом блокування передачі нервового імпульсу.
Ментол Впливає на рецептори шкіри, що відповідають за відчуття холоду, й тим самим чинить відволікаючу дію, сприяє легкому знеболенню.

У засобі з таким складом компоненти демонструють синергетичний ефект, тобто посилюють терапевтичні властивості один одного. Завдяки цьому лікувальна дія настає швидше, є більш інтенсивною і триває довше, ніж зазвичай.

Трансдермальні пластирі на основі мелоксикаму можуть стати вдалим вибором, коли необхідно усунути больові відчуття, спричинені різними факторами, зокрема такими, як:

  • ревматизм суглобів і м’яких тканин;
  • розтягнення сухожиль чи зв’язок;
  • вивих;
  • запальні процеси різної етіології в суглобах, зв’язках, сухожиллях, м’язах.

Трансдермальні пластирі зі знеболювальною та протизапальною дією, як от Меновазан ПРО – це і перша допомога, коли необхідно швидко полегшити біль, і доповнення до комплексного лікування хронічних запальних процесів у м’язах та суглобах. І хоч медикаменти у формі трансдермальних терапевтичних систем є максимально безпечними, проте перед їхнім застосуванням слід порадитися з лікарем і встановити причину болю. Не забувайте, що самолікування може бути небезпечним.

Поділитися статтею: