fbpx

Меновазан Флекспрей

Забої, вивихи та розтягнення – швидке знеболення при спортивних травмах, болях в м’язах та суглобах

19.06.2024

Забої, вивихи та розтягнення – швидке знеболення при спортивних травмах, болях в м’язах та суглобах- Фото 1

Від таких травм як вивихи, забої, розтягнення не застрахований ніхто. Травмувати суглоби або м’які тканини можна під час занять спортом. Забої та розтягнення – постійні супутники більшості рухливих дітей. Такі ж травми легко отримати й у різних побутових ситуаціях. Такі пошкодження зазвичай супроводжуються болем різної інтенсивності. Розуміючи природу травми, вдасться підібрати найкращі методи лікування та препарати для полегшення стану дорослого чи дитини.

Зміст:

 1. Види травм
 2. Як лікувати забої, вивихи та розтягнення?
 3. Види препаратів для лікування болю в м’язах і суглобах
 4. Активні речовини у засобах для полегшення болю

 

Види травм

Забої, вивихи та розтягнення – швидке знеболення

Травми суглобів і м’яких тканин, спричинені підвищеною активністю, спортивними тренуваннями чи необережністю в побуті, бувають різних видів. Найбільш поширені ушкодження:

 • зв’язок гомілковостопного, колінного або кульшового суглобів;
 • обертальної манжети плечового суглоба;
 • задньої групи м’язів;
 • зв’язок та м’язів поперекового відділу хребта;
 • міжхребцевих дисків.

Загалом спортивні та побутові травми ділять на такі групи:

 • тупі травми;
 • гострі розтягнення м’яких тканин;
 • травматичне перенапруження;
 • вивихи та переломи.

Розуміння специфіки різних видів травм дозволяє швидко підібрати способи першої допомоги та лікування для полегшення болю. Тому розглянемо особливості різних типів ушкоджень.

Тупі травми

Забої м’яких тканин, струс мозку, перелом кісток – все це може стати наслідком тупої травми. Суть ушкодження в тому, що тканини тіла опиняються під сильним ударом. Таке часто трапляється під час зіткнень спортсменів на тренуванні, з дітьми під час рухливих ігор. Отримати тупу травму можна й під час падіння або внаслідок прямого удару. В місці ушкодження зазвичай утворюється гематома.

Гостре розтягнення м’яких тканин

Розтягнення зв’язок і м’яких тканин – це травма, при якій виникає незначний надрив сполучних волокон чи інших м’яких тканин. Супроводжується сильним гострим болем та обмеженням амплітуди рухів.

Пошкодження такого типу є наслідком різких, нефізіологічних рухів. Найчастіше таке трапляється під час виконання спортивних вправ, при невдалому падінні, у деяких побутових ситуаціях. Розтягнення зв’язок і м’яких тканин можна отримати під час стрибків, підняття важких предметів, падіння вперед на витягнуті руки, різкого гальмування та зміни напрямку бігу, стрибків у воду без дотримання техніки. Також розтягнення може з’явитися в результаті спотикання, попадання ноги в поглиблення, скручування в неприродному положенні, прямого удару в ділянку суглоба.

Розтягнення – часта проблема дорослих і дітей, які займаються футболом, баскетболом, важкою чи легкою атлетикою, гірськолижним спортом. Поза спортом до таких травм найбільш схильні люди з надмірною масою тіла, деякими ортопедичними патологіями (сколіоз, плоскостопість, кульгавість). У зоні ризику також особи зі зниженою фізичною активністю, похилого віку, з деякими захворюваннями периферичної нервової системи або запаленнями суглобів. Ризик отримати розтягнення підвищується у жінок, які носять незручне взуття, у тому числі з високими підборами.

Травматичне перенапруження

знеболення при спортивних травмах, болях в м’язах та суглобах

Це одна з найчастіших причин спортивних та побутових травм. Причиною такого пошкодження є кумулятивний (накопичуваний, постійно зростаючий) вплив на певну зону тіла. Це може призвести до пошкодження м’яза, хряща, сухожилля, суглобової сумки, фасції чи кістки. Іноді травма має комбінований характер.

Ослаблені м’язи, відсутність гнучкості, зміщення кістки, асиметрія кінцівок, тяжкі травми у минулому – все це є факторами, що підвищують ризик травматичного перенапруження.

Травми такого типу можуть виникати під час неправильного виконання вправ на тренуваннях, у результаті дуже довгого бігу, особливо по доріжці з ухилом чи по нерівній місцевості, або ж під час виконання незвичних рухів під час спортивних занять чи в побуті. Травматичне перенапруження – часта проблема людей, що займаються бігом чи плаванням.

Вивих, перелом

Вивихом називається порушення анатомічно правильного положення суглоба. При такій травмі суглобові кінці зміщуються. При переломі відбувається ушкодження цілісності кістки. Вивихи та переломи супроводжуються сильним гострим болем, а в місці травми утворюється набряк, почервоніння.

Вивих може статися з будь-яким суглобом верхніх чи нижніх кінцівок, а також щелепи. Травми такого виду легко отримати під час спортивних тренувань, у бійці чи з необережності під час ігор. Але також є ряд захворювань, при яких пошкодження суглобів та кісток трапляється частіше. Це туберкульоз, артроз, остеомієліт, артрит та деякі інші, що вражають кісткову тканину.

Як лікувати забої, вивихи та розтягнення?

Кожна з цих травм супроводжується болем та набряклістю тканин. Перша допомога зводиться до того, щоб полегшити стан травмованої людини. Маніпуляції передбачають певний алгоритм дій, але є свої особливості залежно від типу ушкодження.

Забої. Це, мабуть, найменш тяжкі серед перерахованих ушкоджень. При такій травмі цілісність м’яких тканин та шкірного покриву не порушується. Але змінюється мікроциркуляція крові у місці механічного впливу. В результаті порушується проникність стінок судин, і певна кількість крові проникає в навколишню тканину. Так утворюється гематома (синяк).

Травма не потребує серйозного лікування. Суть першої допомоги зводиться до того, щоб знеболити, усунути набряк і зупинити запальний процес. Для цього відразу після травми до болючого місця слід прикласти щось холодне, а потім обробити препаратом місцевої дії із протизапальними та знеболювальними властивостями. Приміром, це може бути спрей Меновазан Флекспрей на основі анестезину, новокаїну та ментолу.

Вивих. Пошкодження суглоба нерідко супроводжується крововиливом у суглобову сумку, що тільки посилює больові відчуття та сприяє утворенню гематоми, набряку. Суть лікування при вивихах у тому, щоб відновити вихідну структуру суглоба. Для цього лікар робить вправлення суглоба. Часто процедура здійснюється під наркозом. Далі вправлений суглоб фіксують за допомогою спеціальної пов’язки або шини. До і після цієї маніпуляції травмовану ділянку обробляють засобами зі знеболюючими та протизапальними властивостями.

Розтягнення. Цей різновид травми вимагає найбільш тривалого лікування. У пошкодженій ділянці ще довго може відчуватися біль. Тому різні знеболювальні мазі та спреї – препарати, без яких не обійтися у період відновлення.

При легкому пошкодженні (незначний надрив тканини) відновлення може зайняти від одного до кількох днів. У такому разі суть лікування – полегшити біль, усунути набряк і крововилив. Натомість на відновлення після сильного розтягування може піти і до трьох тижнів.

Відразу після отримання травми важливо туго (але не надто сильно, щоб не порушити кровообіг) забинтувати пошкоджену ділянку, попередньо обробивши її знеболюючим засобом. Для посилення ефекту одночасно з місцевим анальгетиком можна використовувати пероральну або ін’єкційну форму.

Види препаратів для лікування болю в м’язах і суглобах

лікування болю в м'язах і суглобах

Незалежно від того, що спричинило біль у м’яких тканинах або суглобах – травма чи захворювання (артрит, артроз, невралгія, міалгія, артралгія) – для полегшення стану можуть використовуватися місцеві препарати таких груп:

 • знеболювальні – ефективні при розтягуваннях, мікророзривах зв’язок, оскільки ці ушкодження супроводжуються сильним болем. У складі засобів також можуть бути компоненти з протинабряковою чи спазмолітичною дією;
 • охолоджувальні – популярні при розтягненні м’язів та забоях. Часто мають у своєму складі камфору, екстракт ментолу та деякі інші натуральні компоненти, що притупляють біль. Можуть використовуватися відразу після травмування;
 • зігріваючі – універсальні препарати, які можна використовувати при розтягненнях, забоях, міалгіях, невралгіях. Завдяки зігріваючому ефекту покращують кровообіг, знімають набряк і зменшують біль. Такі препарати зазвичай використовують як «другу лінію» лікування. На свіжу травму їх не наносять.
Активні речовини у засобах для полегшення болю

При забоях, розтягненнях, вивихах та інших станах, що супроводжуються болем у суглобах і м’яких тканинах, можна використовувати знеболювальні засоби з різними механізмами дії. Залежно від активної речовини це можуть бути нестероїдні протизапальні, місцеві анестетики, спазмолітики. Перші два типи найбільш поширені в лікуванні болю суглобів і м’язів.

НПЗЗ усувають біль, знімають набряки, ознаки запалення. В основі таких препаратів можуть міститися деклофенак, ібупрофен, індометацин. Але варто врахувати, що медикаменти цієї групи мають протипоказання та повинні застосовуватись за призначенням лікаря.

Місцеві анестетики ефективні, коли необхідно швидко усунути біль на певній ділянці тіла. Ця особливість робить їх популярними в лікуванні різних травм і захворювань, що супроводжуються болем у м’язах чи суглобах. В основі таких препаратів можуть використовуватися новокаїн, бензокаїн (анестезин) та деякі інші компоненти, що блокують болючі імпульси в місці нанесення.

Препарати місцевого застосування з охолоджуючим ефектом зазвичай мають у складі натуральні компоненти, такі як ментол, гвоздичне чи евкаліптове масло, камфору. Принцип дії таких засобів полягає у відволікаючих властивостях: ефірні олії створюють на поверхні шкіри охолоджуючий ефект, тим самим відволікаючи увагу від больових відчуттів. Ліки такого типу дієві при не надто вираженому болю.

Зігріваючі засоби від болю можна розпізнати за наявності у їхньому складі зміїної та бджолиної отрути, гірчиці, перцю. Активізуючи кровообіг, такі препарати підвищують температуру тканин у місці нанесення, і таким чином створюється зігріваючий ефект. В результаті м’язи та зв’язки розслабляються, що веде до зменшення болю. Також посилена циркуляція крові сприяє тому, що у пошкоджені ділянки більш інтенсивно поставляються кисень і поживні речовини, а токсини виводяться. Це прискорює процес відновлення.

Але все ж таки найбільш ефективними для швидкого знеболювання при спортивних травмах, болях у м’язах та суглобах на сьогодні є препарати з комбінованим складом. Вдалим прикладом може бути Меновазан Флекспрей. У його складі є ментол з охолоджуючим ефектом та комбінація двох потужних анестетиків – анестезину та новокаїну.

Незалежно від того, що спричинило біль у суглобах чи м’язах, важливо не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу. А полегшити стан до візиту в клініку допоможуть препарати з анестезуючими властивостями.

Поділитися статтею: