fbpx

Люгс

Тонзиліт: причини та лікування

20.01.2025

Тонзиліт: причини та лікування- Фото 1

Тонзиліт – інфекційне захворювання, що вражає піднебінні мигдалики. У народі цю недугу називають ангіною. Хвороба передається від хворого пацієнта під час тісного контакту, а також повітряно-крапельним шляхом. Патогенна мікрофлора також може потрапити на мигдалики з пазух носа. Правильно діагностувати захворювання може тільки лікар, попередньо провівши опитування та виконавши огляд пацієнта. Лікування тонзиліту проводять тільки під наглядом фахівця, терапію розробляють на основі анамнезу та отриманих результатів аналізів.

Зміст:

  1. Причини виникнення тонзиліту
  2. Симптоматика тонзиліту
  3. Види ангіни
  4. Чим відрізняються гострий і хронічний тонзиліт
  5. Діагностика ангіни
  6. Методи лікування тонзиліту
  7. Сучасний препарат Люгс – ідеальне рішення в боротьбі з ангіною
  8. Профілактика тонзиліту 

Тонзиліт – це найпоширеніше захворювання верхніх дихальних шляхів. Недуга часто спричиняє дискомфорт і болісні симптоми, які впливають на загальний стан здоров’я і якість життя пацієнта. Ангіна діагностується в будь-якому віці, проте найчастіше вона вражає дітей.

Ангіна є небезпечним захворюванням, оскільки за відсутності належного лікування вона може спричинити низку негативних наслідків і призвести до ускладнень у вигляді синуситу, гострого ларингіту, сепсису, гострої ревматичної лихоманки, менінгіту, набряку гортані, артриту, абсцесу глотки, клубочкового нефриту та інших неприємних недугів.

Причини виникнення тонзиліту

Найчастішою причиною ураження мигдаликів вважається бета-гемолітичний стрептокок групи А. Здебільшого саме цей мікроорганізм призводить до виникнення тонзиліту. До решти причин виникнення хвороби відносять такі збудники:

  • стафілококи;
  • аденовіруси, респіраторно синцитіальний вірус, вірус грипу;
  • гриби підвиду Candida;
  • вірус Коксакі групи А;
  • вірус герпесу, Епштейна-Барра, цитомегаловіруси;
  • абіофільні бактерії.

В організм людини збудники проникають повітряно-крапельним шляхом, проте заразитися інфекцією можна під час контакту з інфікованою людиною, а також з її особистими речами. Потрапляючи на мигдалики, мікроби починають активно розмножуватися під впливом провокуючих чинників у вигляді переохолодження організму, різких перепадів температури навколишнього середовища, зниження імунітету. Також стимулювати розвиток недуги можуть різні подразники – пил, пилок, дим, шерсть тварин. Важливо розуміти, що тонзиліт може бути викликаний різними збудниками, і точно визначити тип інфекції може тільки фахівець. Важливо вчасно звернутися за допомогою до лікаря, щоб підібрати правильну терапію й уникнути можливих ускладнень.

Детальніше про препарат

Симптоматика тонзиліту

Коли збудник ангіни потрапляє на мигдалики, починає розвиватися запальний процес у ділянці задньої стінки горла. Мигдалики починають набрякати, червоніти й опухати, на їхній поверхні утворюється біло-жовтий наліт. Симптомом тонзиліту є яскраво виражений біль у горлі, який може мати пульсуючий, пекучий, ріжучий характер. Під час вживання кислої, гострої їжі біль починає посилюватися. До інших симптомів ангіни можна віднести:

  • дискомфорт під час ковтання;
  • появу виразок і пухирів на мигдаликах і в горлі;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • скутість і біль у шиї;
  • хриплість голосу;
  • неприємний запах із рота;
  • швидка стомлюваність;
  • відсутність апетиту;
  • висока температура й озноб;
  • зниження продуктивності.

Симптоматика тонзиліту

Також до симптоматики відносять головний біль, який виникає внаслідок розширення кровоносних судин і підвищення тиску на тлі лихоманки. Через загальну іннервацію пацієнт може спостерігати больові відчуття у вухах. Висока температура є реакцією на інфекцію. Ще однією ознакою вважається біль у черевній порожнині, нудота, блювота. За появи перших ознак хвороби варто негайно звернутися до лікаря. 

Види ангіни

Причиною виникнення ангіни найчастіше є стрептокок бета-гемолітичного типу, на частку якого припадає до 80% випадків хвороби, друге місце посідає стафілокок, що провокує 10% випадків інфекції. Ці мікроорганізми здатні викликати кілька видів тонзиліту.

Види ангіни Особливості
Катаральний тонзиліт Це найпоширеніший вид хвороби, що проявляється підвищенням температури тіла до 38 градусів. На тлі розвитку захворювання з’являється біль у горлі, набряк і почервоніння мигдаликів, кашель. За відсутності належного лікування недуга може спричинити серйозні ускладнення.
Лакунарний тонзиліт Ця форма хвороби протікає важче, температура може підніматися до 40 градусів, виникають сильні болі в горлі, з’являється інтоксикація з блювотою, слабкістю і головним болем. Поверхня мигдаликів покривається нальотом білого кольору.
Фолікулярний тонзиліт Ця форма схожа на лакунарну ангіну, але відмінності полягають у тому, що хвороба вражає фолікулярний апарат мигдаликів, що призводить до збільшення фолікул і скупчення гнійних виразок.
Фіброзний тонзиліт Це ускладнена форма лакунарної та фолікулярної ангіни, що призводить до утворення гнійно-некротичного нальоту на слизовій оболонці глотки та ротової порожнини. У цьому разі з’являється сильна інтоксикація. У разі неправильного лікування може знадобитися хірургічне втручання.

Крім основних видів тонзиліту зустрічаються також рідкісні форми цієї недуги. Деякі види мікробів і вірусів можуть викликати ангінозну клініку, до таких форм належать дифтерійний, скарлатинозний, черевнотифозний, вірусний, герпетичний тонзиліт.

Чим відрізняються гострий і хронічний тонзиліт

Тонзиліт – це інфекційна хвороба, яка характеризується запаленням мигдаликів, що розташовуються в задній частині глотки. Захворювання може бути спричинене вірусами або бактеріями. Поділяють ангіну на два типи:

  • гостра форма. Симптоми хвороби починають проявлятися протягом кількох днів і можуть тривати до 2 тижнів. До симптоматики гострої форми хвороби належать біль у горлі, підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів, неприємний запах із рота, утруднення під час ковтання, хропіння, апное, загальна втома, нездужання, почервоніння мигдаликів, наявність нальоту або гнійних виразок. Така симптоматика може продовжуватися кілька днів, але в деяких випадках ознаки можуть триматись до 14 днів;
  • хронічна форма. Симптоматика хронічного перебігу хвороби включає хронічний біль у горлі, неприємний запах із рота, корки в мигдаликах, постійно болючі лімфовузли в ділянці шиї.

Ще однією формою перебігу хвороби вважається паратонзилярний абсцес, який представляє собою важкий перебіг недуги, що характеризується появою в ділянці мигдаликів кишені з гноєм. Така форма найчастіше зустрічається в дорослих і підлітків.

Діагностика ангіни

Правильна і своєчасна діагностика тонзиліту вважається початком ефективної терапії хвороби і запобігання можливих ускладнень. Щоб визначити тип і збудника недуги, фахівці можуть використовувати різні методи. Насамперед фахівець проводить збір анамнезу, в якому зазначає всі симптоми і скарги пацієнта, після чого лікар приступає до зовнішнього огляду.

Методи діагностики ангіни Опис
Зовнішній огляд Спеціаліст оглядає мигдалики, їхній колір, розмір, наявність виразок, оцінює стан підщелепних, підмандибулярних лімфовузлів.
Аналіз мокротиння Лікар бере мазок з поверхні мигдаликів, який допоможе визначити тип збудника, він може мати бактеріальну, вірусну або грибкову природу.
Аналіз крові Для виявлення збільшення кількості лейкоцитів і зміни їхньої формули фахівець призначає загальний аналіз крові. Якщо хвороба спричинена бактеріями, то аналіз покаже підвищення рівня С-реактивного білка.
Бактеріологічне дослідження Спеціаліст бере мазок з мигдаликів, який поміщається в спеціальне середовище для точного визначення збудника хвороби та його чутливості до антибіотиків.
Інструментальні методики У рідкісних випадках лікар може призначити УЗД органів шиї та ендоскопічний огляд глотки.
Діагностика ангіни

Причини виникнення тонзиліту

Ще одним методом діагностики хвороби вважається проведення серологічних тестів, які виявляють антитіла до певних бактерій і вірусів, що особливо важливо в разі підозри на мононуклеоз.

Методи лікування тонзиліту

Після виявлення типу ангіни і точного встановлення діагнозу фахівець призначає медикаментозне або немедикаментозне лікування. До медикаментозної терапії відносять призначення:

  • антибіотиків. Якщо захворювання викликане бактеріями у вигляді стрептококів, то антибіотики є основним методом лікування. Найчастіше лікарі призначають препарати пеніцилінової групи, а також макроліди, у разі наявності алергічної реакції на першу групу – пеніциліни;
  • антисептиків. Це засоби для місцевої терапії ангіни, вони бувають у вигляді спреїв, пастилок, розчинів для зрошення горла. Ці препарати здатні знищити мікроорганізми на поверхні мигдаликів, а також зменшити дискомфорт під час ковтання;
  • знеболювальних засобів. Препарати на основі ібупрофену, парацетамолу або ацетилсаліцилової кислоти допоможуть знизити високу температуру тіла та зменшити больові відчуття в горлі;
  • антигістамінних засобів. Ці препарати допомагають зменшити набряк мигдаликів, а також прибрати алергічні реакції в разі їхнього виникнення.

До немедикаментозного лікування можна віднести призначення фізіотерапевтичних процедур у вигляді фонофорезу, світлолікування та електротерапії. Самолікування тонзиліту може призвести до несподіваних наслідків і небезпечних ускладнень, тому в разі виникнення перших симптомів хвороби необхідно терміново звернутися по кваліфіковану допомогу.

Сучасний препарат Люгс – ідеальне рішення в боротьбі з ангіною

Щоб швидко позбутися ознак ангіни, фахівці рекомендують використовувати сучасний спрей Люгс, розроблений для комплексної терапії цього захворювання. В основу засобу входить йод, який має протимікробний ефект щодо грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів. Препарат створений для лікування запальних захворювань глотки і гортані. Допоміжними компонентами виступають калію йодид, настоянка евкаліпта, гліцерин і вода.

Завдяки своєму складу та активним речовинам препарат чинить антимікробну дію. Розчин швидко проникає до збудників інфекції, даючи змогу позбутися болю в горлі, першіння і дискомфорту під час ковтання. Спрей Люгс – це сучасний препарат із безпечним складом, який допоможе поліпшити самопочуття пацієнта і забезпечити швидке одужання.

Профілактика тонзиліту

Ангіна є гострою інфекційною хворобою, що вражає піднебінні мигдалики. Тонзиліт розвивається в процесі зниження імунітету. За хронічної форми в людини починає підвищуватися температура, з’являється біль у горлі, м’язах, суглобах.

Підвищення температури вважається реакцією імунітету на гостру інфекцію, яку необхідно усунути. Особливо важко захворювання протікає у пацієнтів з імунодефіцитними станами. Щоб убезпечити свій організм від ангіни, фахівці рекомендують:

  • проводити своєчасну санацію можливих вогнищ інфекції;
  • уникати чинників, що призводять до зниження імунітету, включно з перегріванням і переохолодженням організму, вживанням холодних харчових продуктів, пересушеним повітрям у кімнатах, стресами;
  • проводити вологе прибирання приміщення із застосуванням дезінфекційних засобів;
  • регулярно провітрювати житлові та робочі приміщення;
  • забезпечити організму здорове повноцінне харчування.

Також для профілактики ангіни рекомендується зміцнити імунну систему за допомогою вітамінів та імуномодуляторів, регулярно відвідувати стоматолога і робити зарядку.

Вас також може зацікавити

Поділитися статтею: