fbpx

Ділатіл супозиторії

Незручні проблеми, про які не говорять – як виявити симптоми геморою на ранній стадії?

26.08.2024

Незручні проблеми, про які не говорять – як виявити симптоми геморою на ранній стадії?- Фото 1

Симптоми геморою на початковій стадії не визивають значного дискомфорту, тож пацієнти відтягують візит до лікаря до періоду, коли ознаки хвороби стають більш серйозними. Складність діагностування захворювання на ранній стадії полягає і в тому, що чимало осіб просто не знають, якими симптомами воно проявляється на початковому етапі. Тож в цій статті розповідаємо, за якими ознаками можна самостійно розпізнати геморой і що робити в такому випадку.

 

Зміст:

  1. Що таке геморой?
  2. Чому виникає геморой?
  3. Види геморою
  4. Стадії геморою
  5. Як розпізнати геморой на початковій стадії?
  6. Як лікувати геморой першої стадії?
  7. Особливості геморою другої стадії
  8. Геморой 3 та 4 стадії: симптоми та лікування
  9. Геморой при вагітності – як розпізнати та що робити?
  10. Діагностика геморою

 

Що таке геморой?

Багато людей недооцінюють це захворювання, оскільки не розуміють його природу й не знають, до яких наслідків воно може призвести.

Геморой – це гіперпластична зміна тканини прямої кишки, зумовлена варикозним розширенням судин у цій ділянці. Щоб зрозуміти причину цієї хвороби, необхідно знати, що пряму кишку покриває особлива кавернозна тканина із судинами, заповненими кров’ю. В нормі під слизовою оболонкою прямої кишки є гемороїдальні судинні сплетіння, так звані клубочки судин, які по структурі нагадують губку.

При нормальному розвитку на стінках заднього проходу є 3 такі скупчення судин. В нормі, коли до цих судин прибуває кров, вони розширюються, а з відтоком – зменшуються. При геморої процес притоку та відтоку крові порушується, в результаті чого відбувається лише постійне незворотне розширення цих клубочків.

По мірі прогресування хвороби гемороїдальні судинні сплетіння збільшуються, розтягуючи слизову оболонку прямої кишки. В результаті на її стінках формуються вузлики. З часом слизова оболонка може не витримувати напруження. Тоді тканина надривається, а місце травми починає кровоточити.

Якщо своєчасно не розпочати лікування такого стану, то в подальшому наслідки можуть бути доволі тяжкими. Випадання вузлів, защемлення, тромбоз, некроз тканин, анемія, парапроктит, свищі прямої кишки, закрепи чи, навпаки, нетримання калу – все це може виникати в результаті нелікованого геморою.

Хоч геморой – одне із тих захворювань, про які не прийнято говорити, проте воно доволі поширене. З цією хворобою стикається практично кожний сьомий чоловік і кожна п’ята жінка. А з віком (після 45 років) ризик захворювання збільшується в декілька разів.

 

Чому виникає геморой?

Знаючи механізм розвитку геморою, стає зрозумілим, що головною причиною захворювання є підвищення венозного тиску або застій крові у венах прямої кишки. А ось факторів, які можуть призводити до цього, досить багато. Це, зокрема, можуть бути:

  • хронічні запори;
  • надмірне тужіння під час спорожнення кишечника;
  • дієта з низьким вмістом клітковини;
  • хронічна діарея;
  • сидячий чи малорухливий спосіб життя;
  • робота, що вимагає тривалий час залишатися стоячи;
  • зайва вага;
  • вагітність і пологи природним шляхом;
  • неправильна гігієна анальної ділянки;
  • деякі види спорту;
  • тяжка фізична робота;
  • хірургічні операції в ділянці заднього проходу та промежини.

Крім того, є певні захворювання, такі, як і генетична складова, які також підвищують ризик виникнення геморою.

Чому виникає геморой?

Види геморою

В залежності від того, які гемороїдальні вузли розширилися, розрізняють 3 види геморою:

  • зовнішній;
  • внутрішній;
  • змішаний.

Про зовнішній геморой говорять у тих випадках, коли розширилися вузли, що розташовані під шкірою ближче до анального отвору. Такі вузли зазвичай мають компактну форму, повністю покриті шкірою, можуть бути від бордового до темно-синього кольору.

Внутрішній геморой спричиняють вузли, що розташовані всередині прямої кишки, під слизовою оболонкою. Спершу вони непомітні та невідчутні, проте з часом можуть випадати із заднього проходу під час дефекації чи фізичних навантажень.

При змішаній формі хвороби вузли формуються як в зовнішній ділянці, так і всередині прямої кишки.

Стадії геморою

Геморой – захворювання, симптоми якого міняються відповідно до стадії прогресування. Якщо на початкових етапах вени заднього проходу не надто сильно збільшені та злегка запалені, то в подальшому вузли збільшуються і тверднуть.

Стадія геморою Особливості
Перша Гемороїдальні вузли зовні ще непомітні, але вже збільшені, тож подеколи спричиняють дискомфорт. В рідкісних випадках можливі незначні кровотечі та біль.
Друга Гемороїдальні вузли збільшені, при напруженні можуть випадати, але при розслабленні повертаються на місце самостійно. На цій стадії хворий може відчувати біль чи більш виражений дискомфорт.
Третя Збільшені вузли випадають навіть при найменших напруженнях, наприклад, під час кашлю чи чхання. Їх ще можна вправити вручну. На цій стадії біль виникає частіше, має більш інтенсивний характер. Все частіше трапляються кровотечі.
Четверта Гемороїдальні вузли випадають із прямої кишки й не піддаються ручному вправленню. Хвороба на цій стадії супроводжується доволі сильним болем і кровотечею.

Як розпізнати геморой на початковій стадії?

На ранній стадії гемороїдальні вузли ще не дуже збільшені й швидше нагадують незначні випуклості на стінках прямої кишки. Залежно від розміру і локалізації цих випуклостей відчуття можуть бути різними.

На початковій стадії розвитку внутрішнього геморою у хворих виникають відчуття, схожі на позиви до дефекації або такі, що нагадують неповне випорожнення. Можливі незначні больові відчуття під час тривалого сидіння, ходьби чи дефекації.

Типовими симптомами зовнішнього геморою початкової стадії є свербіж і печіння в ділянці анального отвору. Зовнішні гемороїдальні вузли на цій стадії рідко кровоточать, оскільки під час дефекації вони не пошкоджуються. Якщо вузли травмуються або тканини на них запалюються, з’являється гіперемія, почервоніння, сліди крові.

Діагностувати внутрішній геморой початкової стадії можливо лише під час проктологічного огляду методом ректоманоскопії. Зовнішній розпізнати легше – формуються невеликі синюшні вузлики.

 

Як лікувати геморой першої стадії?

Позбутися захворювання на початковій стадії доволі просто. Головне – своєчасно розпочати правильну терапію та внести певні зміни в повсякденне життя.

Традиційно на початковій стадії захворювання пацієнтам призначають протизапальні препарати, засоби з місцевою знеболювальною та протисвербіжною дією. Найчастіше це медикаменти у формі ректальних супозиторіїв чи мазей із комплексним впливом. До прикладу, досить популярними є засоби лінійки Ділатіл, які випускає фармацевтична фабрика Vishpha. Засоби серії містять комплекс активних компонентів, які одночасно усувають біль і запалення, нормалізують кровообіг у ділянці вузлів, прискорюють регенерацію пошкоджених тканин, знімають свербіж та печіння.

Паралельно з медикаментозним лікуванням геморою першої стадії рекомендується дотримуватися спеціальної протизапорної дієти, щоб уникнути надмірного напруження в ділянці гемороїдальних вузлів. Для цього корисно споживати багаті клітковиною овочі та фрукти, крупи, морепродукти, нежирне м’ясо, не надто жирні м’ясні та овочеві бульйони. Натомість молоко та молочну продукцію, а також солодощі, гостру та смажену їжу краще виключити з раціону. Також рекомендується відмовитися від вживання алкоголю.

Ще одна важлива умова лікування геморою на початковій стадії – пити достатню кількість води.

Як лікувати геморой першої стадії?

Особливості геморою другої стадії

На цьому етапі захворювання проявляється схожими симптомами, що й на першому етапі, проте вони мають більш виражений характер. Можуть з’являтися виділення з анального отвору з домішками слизу. Частішають кровотечі. Свербіж і дискомфорт в задньому проході сильнішають. З прогресуванням захворювання під впливом фізичних навантажень може відбуватися випадання вузлів.

На другій стадії геморою застосовують аналогічне медикаментозне лікування, що й при найперших проявах хвороби – свічки та мазі з протизапальною, знеболювальною, протисвербіжною та регенераційною дією. Проте в деяких випадках терапевтичного лікування застосовують і малоінвазивні методи видалення вузлів. Найчастіше це лазерні маніпуляції, які проводять під місцевою анестезією. Такі процедури тривають близько 10-20 хвилин. Ризик ускладнень у вигляді кровотечі чи інфікування мінімальний. Процес відновлення триває декілька днів.

Геморой 3 та 4 стадії: симптоми та лікування

Лікарі рекомендують не допускати прогресування геморою до цих стадій, оскільки ризик ускладнень суттєво підвищується, а лікування складне.

Основний симптом геморою 3 стадії – сильний біль в анальній ділянці та часті й інтенсивні кровотечі. При цьому кров яскраво-червоного кольору. Внутрішні гемороїдальні вузли настільки збільшуються, що постійно зберігається відчуття стороннього тіла в прямій кишці чи неповного випорожнення після дефекації.

Для четвертої стадії хвороби характерні аналогічні симптоми, тільки до них додаються спричинені таким станом ускладнення. На тлі частих кровотеч може розвинутися анемія. Її тяжкість залежить від інтенсивності крововтрати. Також підвищується ризик тромбозу, некрозу тканин.

Геморой третьої стадії в залежності від симптомів хвороби лікують або консервативними методами із застосуванням протигеморойних медикаментів (переважно у вагітних), або із застосуванням малоінвазивних операцій з видалення вузлів. Також хворим рекомендують дотримуватися дієти, що мінімізує ризик закрепів.

Єдиний ефективний метод лікування геморою четвертої стадії – хірургічне втручання. Причому в основному застосовують не малоінвазивні процедури, а повноцінні хірургічні операції. Це зумовлено тим, що вузли на четвертому етапі великі, а основна симптоматика зазвичай супроводжується венозним тромбозом, проктитом, періанальним абсцесом.

Після хірургічного втручання період відновлення може зайняти до 2 тижнів. У більшості випадків реабілітація проходить безпроблемно, проте іноді можливі ускладнення, які впливають на подальшу якість життя. Саме тому не варто ризикувати, а краще своєчасно, на ранній стадії розпочати медикаментозне лікування, яке можна виконувати самостійно вдома без особливого дискомфорту.

Геморой при вагітності – як розпізнати та що робити?

Є декілька факторів, які призводять до розвитку геморою у вагітних. Перш за все це гормональні зміни. На тлі підвищеної концентрації прогестерону венозні судини розтягуються сильніше, ніж зазвичай. Крім того, збільшена матка чинить тиск на вени в черевній порожнині. Ще одна часта проблема, з якою стикаються вагітні – запори, які, у свою чергу, підвищують ризик розвитку геморою.

У вагітних жінок геморой проявляється симптоматикою, типовою для стадій розвитку хвороби. Якщо до вагітності симптомів захворювання не було, то великий шанс, що після пологів, коли відновиться звична циркуляція крові та зникнуть фактори ризику, ознаки хвороби пройдуть самостійно або після курсу медикаментозної терапії з використанням мазей та/чи свічок.

Гірше, якщо геморой уже був до вагітності й за період виношування дитини прогресував. Оскільки під час вагітності радикальними методами захворювання не лікують, малоінвазивні чи хірургічні процедури традиційно проводять уже після народження дитини.

Діагностика геморою

Хоч типові симптоми геморою легко розпізнати самостійно, проте для підтвердження діагнозу та визначення стадії прогресування захворювання слід звернутися до лікаря. Діагностика тяжкості стану виконується із застосування комплексного методу. В більшості клінік пацієнту з підозрою на геморой запропонують здати на аналіз кров та сечу, пройти коагулограму, гістологічне обстеження вузла та цитологічне дослідження біоматеріалу з поверхні гемороїдального утворення. Для оцінки стадії патологічного процесу можуть застосовуватися такі методи діагностики, як аноскопія, колоноскопія, ректороманоскопія, іригоскопія.

На основі отриманих результатів лікар призначає схему лікування – терапевтичну із застосування протигеморойних свічок чи мазей або ж рекомендує видалити вузли малоінвазивним чи хірургічним методом.

Сподіваємося, ви отримали відповіді на всі запитання про геморой і зможете розпізнати перші симптоми хвороби, щоб своєчасно розпочати лікування.

Поділитися статтею: