fbpx

Гедерин мазь

Які мазі допомагають від застуди?

11.11.2024

Які мазі допомагають від застуди?- Фото 1

Застуда є найпоширенішим захворюванням у світі, яке проявляється запаленням носа та горла. Найчастіше інфекцією можна заразитися в період зміни погоди чи сезонного переходу. Причинами виникнення хвороби може бути понад 200 різних вірусів. Недуга швидко поширюється, тому при перших симптомах варто дотримуватись гігієнічних заходів і звернутися за допомогою до лікаря, який поставить правильний діагноз і призначить лікування.

Зміст:

  1. Причини простудних захворювань
  2. Стадії розвитку простудних захворювань
  3. Симптоми застуди
  4. Які можуть бути ускладнення після застуди
  5. Як проходить діагностика застуди
  6. Лікування застуди
  7. Які мазі призначають для лікування застуди
  8. Профілактика застуди

Застуда є вірусним захворюванням верхніх дихальних шляхів, що характеризується запаленням горла і слизової оболонки носа. Застудою називають не конкретну хворобу, а групу схожих симптомів, які можуть бути спричинені різними вірусами. Застуда не є серйозною недугою, проте, якщо не вживати заходів, вона може значно вплинути на якість життя, а також нести негативні ускладнення.

Збудниками простудних захворювань можуть бути різні віруси. У світі відомо понад 200 різновидів вірусів, до основних збудників відносять: риновіруси, коронавіруси, аденовіруси, віруси парагрипу, респіраторно-синцитіальний вірус. Кожен з наведених прикладів захворювань може викликати різні симптоми, але загальна клінічна картина хвороби залишається схожою.

Причини простудних захворювань

Віруси, потрапляючи на слизові оболонки горла та носа, починають активне розмноження. Найчастіше застуда проявляється після контакту хворої людини зі здоровою. Людина не завжди може убезпечити себе від цієї недуги, оскільки хвороба передається повітряно-краплинним шляхом і заразитися нею можна у громадському транспорті, на роботі, в магазині та інших місцях скупчення людей. Також людина може самоінфікуватися: якщо в організмі вже є інфекція, то при ослабленому імунітеті вона почне розвиватися і проявлятися у вигляді різних симптомів. Головною причиною активізації застуди є зниження активності імунної системи, яке може відбуватися внаслідок:

  • переохолодження організму;
  • фізичної чи розумової перевтоми;
  • хронічного стресу;
  • наявності хронічних захворювань;
  • неправильного харчування;
  • дефіциту вітамінів та мікроелементів;
  • зловживання лікарськими засобами;
  • малорухомого способу життя;
  • роботи у громадських місцях. У цьому випадку імунітет людини змушений щодня боротися з різноманітними вірусами, але рано чи пізно його ресурс починає вичерпуватися.

Фактором розвитку застуди є сухе та тепле повітря в приміщенні, в результаті якого слизова оболонка може пересихати, тому мікроорганізмам простіше зачепитися. Шкідливі звички та неправильне харчування також можуть стати причинами виникнення захворювання.

Стадії розвитку простудних захворювань

Потрапляючи в організм людини, вірус проходить кілька стадій, кожна з яких має характерні особливості та ознаки. Зазвичай захворювання розвивається поступово, виділяють 4 основні стадії:

  • інкубаційний період. Ця стадія триває до трьох днів. Протягом цього часу інфекція потрапляє до організму та активно починає розмножуватися. Людина не відчуває жодних ознак застуди, але може бути переносником хвороби;
  • початкова стадія. Через кілька днів у людини починає виявлятися перша симптоматика, це може бути незначне підвищення температури тіла, дискомфорт у горлі, втома;
  • стадія розпалу. Цей етап триває від 3 до 5 днів, саме на цій стадії симптоми досягають свого піку. Протягом цього терміну у пацієнта спостерігається нежить, кашель, біль у горлі, загальне нездужання;
  • стадія одужання. Протягом 5-7 днів симптоматика починає зменшуватися, загальне самопочуття покращується, але кашель ще може спостерігатися протягом кількох тижнів.

Повне одужання людини зазвичай настає через 7-14 днів після появи перших ознак застуди.

Симптоми застуди

Симптоматика захворювання безпосередньо залежить від типу вірусу, що спричинив хворобу, а також стану імунітету людини. Існує ряд загальних проявів інфекції, які характерні для більшості простудних захворювань:

  • нежить. Перші виділення з носа мають рідку прозору консистенцію, але з часом вони можуть стати густішими та змінити колір;
  • хворобливі відчуття у горлі. Біль може мати різний характер: від легкого дискомфорту до сильного болю під час ковтання;
  • сухий, дратівливий і навіть лаючий кашель;
  • часті чхання, що є типовою симптоматикою, що проявляється на початкових стадіях різних простудних захворювань;
  • закладеність носа;
  • головний біль;
  • підвищення температури;
  • втома та слабкість;
  • втрата апетиту;
  • дратівливість;
  • збільшення лімфатичних вузлів.

Симптоми застуди

Симптоматика може відрізнятися у пацієнтів, вона залежить від типу вірусу та віку пацієнта. Також слід враховувати індивідуальні особливості перебігу хвороби. У дітей застуда може протікати у більш тяжкій формі, що часто призводить до різних ускладнень, тому батьки повинні стежити за станом юного пацієнта, не займатися самолікуванням і вчасно звертатися за кваліфікованою допомогою до лікаря.

Які можуть бути ускладнення після застуди

Будь-які застудні захворювання, якщо їх не лікувати, можуть спричинити низку негативних наслідків. Найчастіше до вірусів може приєднатися бактеріальна інфекція. Також вірусні захворювання можуть вражати внутрішні органи, а лікувати таку хворобу набагато складніше та довше. Серед найчастіших ускладнень застуди можна назвати:

  • вірусну або бактеріальну пневмонію. Це запалення легень, яке розвивається у людей із слабким імунітетом;
  • бронхіт. Супроводжується тривалим кашлем з можливим утрудненням дихання;
  • гайморит, синусит. Ці захворювання є запаленням придаткових пазух носа, що супроводжуються хворобливими відчуттями в області обличчя та густими виділеннями з носа;
  • отит. Хвороба характеризується запаленням середнього вуха. Симптомами є біль у вусі, а також погіршення слуху;
  • інфекційні захворювання серця;
  • дегенеративні зміни хрящових тканин;
  • тонзиліт. Захворювання включає запалення мигдаликів, яке може супроводжуватися сильним болем у горлі та підвищенням температури тіла.

Щоб не отримати таких ускладнень, необхідно вчасно звернутися за допомогою до фахівця, який встановить діагноз і призначить комплексну терапію.

Як проходить діагностика застуди

Будь-яка застуда вимагає якісного лікування, але перш ніж призначити терапію, лікар має провести діагностику. Цей процес включає кілька етапів, описаних у таблиці.

Етапи діагностування
Збір анамнезу Фахівець в першу чергу проводить консультацію, запитуючи пацієнта про його жалоби, прояви хвороби, їхню тривалість та інтенсивність. Також лікар з’ясовує, чи був контакт із зараженими людьми.
Фізичний огляд Після збору інформації фахівець приступає до фізичного огляду. Лікар прослуховує легені, оглядає лімфатичні вузли, горло, вуха, ніс, і все фіксує в карту пацієнта.
Вимірювання температури тіла Цей етап є дуже важливим, оскільки температура, що перевищує 38 градусів, є показником грипу або інших інфекцій.
Призначення аналізів крові Після всіх маніпуляцій фахівець призначає загальний аналіз крові, що дозволяє встановити наявність бактеріальної чи вірусної інфекції. Також лікар може доповнити аналіз ПЛР-тестом, щоб визначити тип вірусної інфекції.

В якості додаткових обстежень може призначатися рентген легенів, якщо є підозра на бронхіт або пневмонію, та мазок з горла для підтвердження стрептококової інфекції.

Лікування застуди

Терапія застуди повинна проводитись після правильного встановлення діагнозу. Фахівець докладно вивчить симптоматику та дані аналізів, після чого призначить комплексне лікування, яке міститиме різні препарати.

Препарати проти застуди Опис
Протизапальні засоби Ці препарати допоможуть знизити температуру тіла, зняти біль та ломоту в тілі, а також зменшити головний біль.
Жарознижувальні препарати Дані засоби ефективні за високої температури.
Протинабрякові спреї Препарати допоможуть знизити закладеність, зволожити слизову оболонку носа, полегшити дихання та зняти набряк.
Антигістамінні засоби До цієї групи належать таблетки, які допомагають покращити стан слизової оболонки носа, що зменшить набряк та знизить часте чхання.
Препарати від кашлю При сухому кашлі призначаються засоби, що пригнічують кашльовий рефлекс. При вологому кашлі лікар виписує відхаркуючі препарати, які розріджують слиз.

Лікування застуди

Також для зняття болю в горлі застосовуються спеціалізовані спреї та розчини. Пацієнту призначається рясне питво, щоб запобігти зневодненню організму, відпочинок для відновлення, достатній сон, який допоможе покращити роботу імунної системи.

Які мазі призначають для лікування застуди

При лікуванні простудних захворювань ефективними засобами вважаються різні мазі, що мають різноманітні корисні властивості. Найчастіше фахівці призначають:

  • зігріваючі мазі. Ця група препаратів містить натуральні екстракти рослин, що стимулюють кровообіг та сприяють розігріву тканин. Призначають зігріваючі мазі при м’язових болях. Засоби мають антимікробну дію, що дуже важливо при перших ознаках появи хвороби;
  • мазі з ментолом та евкаліптом. Ці компоненти мають охолоджуючий ефект, який допомагає знизити запальний процес і полегшити дихання при закладеності носа. Мазі ефективно знімають головний біль, покращуючи самопочуття пацієнта;
  • мазі на основі прополісу. Речовина має протизапальну та антисептичну дію, ефективно бореться з вірусами та різними бактеріями.

Ще одним ефективним засобом у боротьбі з вірусами є мазь Гедерин, яка створена на основі комбінації рослинних компонентів, олій ментолу, евкаліпту, камфори, муската. Призначають засіб для комплексної терапії простудних інфекцій, що супроводжуються закладеністю носа, ринітом, кашлем, головним болем. Комплексне застосування цієї мазі може значно полегшити симптоми застуди та прискорити процес одужання.

Профілактика застуди

Щоб застерегти себе від різних вірусних інфекцій, необхідно дотримуватись низки рекомендацій, які допоможуть зміцнити імунітет і знизити ризик зараження. До цих заходів відносять:

  • часте миття рук з милом;
  • постійні фізичні навантаження, спорт;
  • відмова від шкідливих звичок;
  • збалансоване харчування, додавання до раціону фруктів, овочів, зелені;
  • повноцінний сон;
  • проходження вакцинації;
  • регулярне провітрювання приміщення;
  • зведення до мінімуму відвідування громадських місць з великим скупченням людей у період підвищеної захворюваності.

У разі появи перших симптомів застуди чи ускладнень необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою до фахівців. Лікар проведе повне обстеження та призначить комплексне лікування з огляду на індивідуальні особливості пацієнта.

Поділитися статтею: