Гедерин мазь
Ефективність мазі при лікуванні гострих респіраторних захворювань для дітей та дорослих
04.10.2024
Терапія гострих респіраторних захворювань передбачає застосування різноманітних препаратів, що відрізняються за складом і формою випуску. Популярними є і засоби для зовнішнього нанесення, такі як Гедерин мазь від фармацевтичної фабрики Vishpha. В чому особливість мазей при ГРЗ, як ними правильно користуватися для отримання терапевтичного ефекту та які переваги мають ліки в такій формі випуску?
Зміст:
-
Що слід знати про ГРЗ перед тим, як обирати лікування?
-
Основні принципи лікування ГРЗ
-
Ефективна боротьба з ГРЗ засобами для зовнішнього нанесення
-
Що таке мазі від ГРЗ?
-
Різновиди мазей для лікування ГРЗ
-
Що може бути в складі мазі для лікування ГРЗ?
-
Принцип дії
-
Переваги лікування ГРЗ із застосуванням мазей
-
Особливості застосування
Що слід знати про ГРЗ перед тим, як обирати лікування?
Для того, щоб правильно вибрати препарат для лікування будь-якого захворювання, необхідно розуміти специфіку хвороби. Гострими респіраторними називають захворювання, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Тобто зараження інфекцією може відбутися під час розмови, кашлю, чхання. Саме цю групу хвороб в народі зазвичай називають застудою.
Збудником ГРЗ найчастіше є віруси. Відомо більше 200 різновидів вірусів, що можуть призводити до респіраторних захворювань. Іноді хвороба може бути спричинена чи ускладнена бактеріальною інфекцією.
Симптоми гострої респіраторної інфекції у дорослих і дітей зазвичай проявляються на 2-4 добу після проникнення збудника в людський організм. ГРЗ можна розпізнати за такими ознаками:
-
дискомфорт у носі, що супроводжується нежитем, чханням, закладеністю носа;
-
першіння та біль у горлі;
-
загальна слабкість;
-
головний біль;
-
підвищена температура тіла.
Ще один типовий симптом більшості гострих респіраторних захворювань – кашель. Цей симптом може проявлятися по-різному. На початковому етапі хвороби кашель зазвичай сухий. Згодом з’являється мокрота – слиз, який виділяється бронхами і відхаркується під час кашлю.
Іноді мокрота буває надто в’язкою, тож її виведення ускладняється, що своєю чергою негативно впливає на процес одужання та покращення самопочуття. Мокротиння, що застоюється в бронхах під час ГРЗ, створює сприятливі умови для розмноження вірусів і бактерій. А це може призводити до ускладнень. Саме тому один із ключових етапів терапії ГРЗ – застосування препаратів для лікування кашлю.
Основні принципи лікування ГРЗ
У більшості випадків лікування гострих респіраторних захворювань у дорослих і дітей відбувається амбулаторно, в домашніх умовах. В основі терапії застосовують комплексний підхід, який передбачає такі складові:
-
немедикаментозні методи;
-
медикаменти системної дії;
-
фізпроцедури;
-
засоби для місцевого застосування.
Суть немедикаментозного лікування полягає в ізоляції хворого – задля запобігання поширенню інфекції. Приміщення, в якому пацієнт проводить більшість часу, необхідно регулярно провітрювати (кожні 3-4 години), а також щоденно проводити в ньому вологе прибирання. Також при ГРЗ рекомендується ліжковий режим, вживати багато рідини та їжу, що легко засвоюється.
Програма медикаментозної терапії підбирається, з огляду на перебіг захворювання. При важкому перебігу хвороби та при ГРЗ середнього ступеню важкості можуть застосовуватися противірусні препарати, антибіотики (при лабораторному підтвердженні бактеріального інфікування). Для симптоматичного лікування зазвичай застосовують жарознижувальні препарати, ліки проти набряку в дихальних шляхах. Для зміцнення опірності організму та пришвидшення відновлення сил часто застосовують вітамінні добавки та імуномодулятори. Іноді для лікування середньоважких і важких ГРЗ лікар може порекомендувати фізпроцедури у вигляді електрофорезу, магнітотерапії, УВЧ.
Крім препаратів для перорального та ін’єкційного застосування, для лікування ГРЗ у дорослих і дітей доволі часто застосовують засоби для зовнішнього нанесення, такі як мазі та бальзами для розтирання, зігріваючі пластирі, розчини для промивання горла, краплі та спреї для носа. Зазвичай такі медикаменти використовують як доповнення до основної програми лікування. Проте в деяких клінічних випадках можуть застосовуватися і як самостійний засіб.
Ефективна боротьба з ГРЗ засобами для зовнішнього нанесення
Засоби для зовнішнього нанесення – популярні ліки, які здавна застосовуються в традиційній та народній медицині для лікування гострих респіраторних захворювань. Препарати цієї групи в залежності від типу та складу можуть чинити різні впливи на організм. При ГРЗ найчастіше застосовують медикаменти для зовнішнього нанесення із такими властивостями:
-
зігріваючі – для розширення судин і покращення кровообігу в місці нанесення, можуть застосовуватися при закладеності носа, для полегшення дихання, лікування головного болю та кашлю;
-
антисептичні – містять у своєму складі речовини з протимікробною дією, їхнє застосування допомагає запобігти розвитку ускладнень, зменшує ризик розповсюдження респіраторної інфекції;
-
відволікаючі – на основі активних речовин, які подразнюють нервові закінчення на шкірі, й тим самим відволікають хворого від дискомфортних симптомів, наприклад, у носоглотці.
Спосіб застосування таких препаратів визначається формою випуску та складом діючих речовин. Найпопулярнішими ліками для зовнішнього застосування при ГРЗ є мазі та бальзами.
Що таке мазі від ГРЗ?
Мазь для лікування ГРЗ – це препарат з густою однорідною консистенцією для нанесення на шкіру. Медикаменти в цій формі випуску можуть застосовуватися як безпосередньо для симптоматичного лікування хвороби, так і для її профілактики. Зазвичай такі мазі є багатокомпонентними й містять речовини з комплексним впливом на організм. До речі, власне до таких і належить Гедерин. Препарат містить біологічно активні речовини, які допомагають боротися одразу з декількома типовими симптомами ГРЗ, такими як кашель, нежить, закладеність носа, головний біль, ломота у м’язах і суглобах.
Різновиди мазей для лікування ГРЗ
Для лікування гострих респіраторних захворювань у дорослих і дітей можуть застосовувати різні види мазей, що розрізняються за специфікою впливу на організм. Найбільш популярні такі види:
-
зігріваючі – покращують кровообіг і полегшують біль. Можуть містити ефірні олії та рослинні екстракти. Такі препарати зазвичай наносять на грудну клітку, спину, ніс;
-
мазі-бальзами – зазвичай збагачені екстрактами лікарських рослин, продуктами бджільництва, комплексом ефірних олій. Залежно від складу можуть чинити зігріваючу, протизапальну та відхаркуючу дію. Більшість таких засобів призначені для нанесення на ділянку грудей та спину, біля носових пазух;
-
мазі з ментолом – завдяки специфічним ефірним речовинами, отриманим із ментолу, полегшують дихання, мають легкий охолоджувальний і відволікаючий ефект. Чимало популярних назальних мазей, рекомендованих до застосування при ГРЗ, мають в основі ментоловий екстракт;
-
комбіновані мазі – особливістю таких препаратів є багатокомпонентний склад із речовин з різними фармакологічними властивостями. Такі мазі чинять комбінований вплив на організм хворого застудою. Вдалим прикладом такої мазі є Гедерин. Завдяки комбінованому складу препарат має відволікаючі, місцевоподразнювальні, знеболювальні, протизапальні, спазмолітичні та антисептичні властивості. Мазі такого типу ефективні для комплексного лікування застуди.
Терапевтичні властивості та специфіка застосування мазей від ГРЗ залежить від їхнього складу.
Що може бути в складі мазі для лікування ГРЗ?
В основі мазей для лікування та профілактики гострих респіраторних захворювань застосовуються здебільшого натуральні речовини. Найбільш популярними, оскільки підтвердили свою ефективність, є засоби, що містять такі компоненти:
-
ментол – забезпечує легкий знеболювальний, відволікаючий ефект, сприяє полегшенню носового дихання (діє за принципом судинозвужувальних ліків від закладеності носа);
-
камфора – речовина з протизапальними, зігріваючими властивостями, корисна в ролі м’якого відхаркувального засобу;
-
тимол – це фенольна сполука, яку отримують з чебрецю та деяких інших рослин, має протимікробні властивості, запобігає розповсюдженню інфекції, ефективний натуральний антисептик;
-
ялицева олія – мазі, що містять цей компонент, допомагають лікувати кашель, сприяють зменшенню запалення слизових оболонок дихальних шляхів, мають відхаркувальний, протизапальний і антисептичний ефект;
-
евкаліптова олія – популярна натуральна речовина, що знімає спазм бронхів і полегшує дихання, має протизапальні, антисептичні та відхаркувальні властивості;
-
мускатна олія – зазвичай використовується у мазях з протизапальною та зігріваючою дією, полегшує біль, зокрема м’язовий, що виникає на тлі ГРЗ.
Крім того, у складі деяких зігріваючих мазей, призначених для лікування ГРЗ, можуть міститися борсуковий жир, екстракт червоного перцю, гірчиця та деякі інші компоненти.
Звертати увагу на склад препаратів цієї групи важливо не лише для того, щоб розуміти, який вплив чинить засіб на організм. Деякі компоненти, що входять до таких мазей, можуть бути протипоказані для людей з алергією. Алергічний напад тільки посилить симптоми ГРЗ.
Принцип дії
Терапевтичний ефект при застосуванні мазей для лікування гострих респіраторних захворювань базується на кількох принципах.
При зовнішньому нанесенні частина біологічно активних компонентів, що містяться у препараті, проникають у тканини, активуючи різні процеси:
-
розширення судин – це призводить до посилення кровотоку в ділянці нанесення мазі, що своєю чергою сприяє швидшому виведенню продуктів розпаду із запалених тканин, в результаті запальний процес послаблюється. Посилений кровообіг сприяє зменшенню набряку в запалених тканинах, що у свою чергу призводить до полегшення болю;
-
вплив на нервові закінчення – біологічно активні речовини, проникаючи у тканини, тимчасово блокують передачу сигналів між нейронами, що призводить до полегшення болю;
-
контрастні відчуття на шкірі – мазі на основі ментолу та інших речовин з аналогічною дією, спочатку охолоджують оброблену ділянку, а потім зігрівають її, такі перепади відчуттів створюють відволікаючий ефект, полегшують дискомфорт і біль;
-
зігріваючий ефект – деякі речовини, як наприклад камфора, проникаючи в шкіру створює відчуття тепла, воно сприяє розслабленню м’язів і усуненню спазмів дихальних шляхів, а це полегшує дихання, сприяє відхаркуванню мокроти. Крім того, зігріваючий ефект сприяє кращому проникненню в шкіру інших діючих речовин і посиленню терапевтичного ефекту.
Ще один механізм лікувальної дії мазей від ГРЗ полягає в наявності в складі засобу ефірних олій. При нанесення на шкіру, ці речовини нагріваються і посилюється їхнє випаровування. В результаті компоненти потрапляють у дихальні шляхи, де чинять противірусну, антибактеріальну, протизапальну, протинабрякову дію, сприяють відхаркуванню, знімають спазм гладких м’язів бронхів, тим самим полегшуючи дихання.
Переваги лікування ГРЗ із застосуванням мазей
Свою популярність мазі для лікування гострих респіраторних захворювань отримали завдяки низці переваг. Будучи препаратами для місцевого зовнішнього застосування, вони максимально безпечні, при цьому ефективні та зручні у використанні. На відміну від засобів у формі таблеток чи капсул, мазі не впливають на травну систему, що корисно в лікуванні осіб з проблемами в роботі ШКТ, а також в терапії дітей, які зазвичай відмовляються вживати пероральні ліки.
Мазь має густу консистенцію, що запобігає розтікання речовини по шкірі, як це буває при використанні місцевих засобів у формі рідини. В той же час під дією тепла складові мазі тануть і легко та рівномірно розподіляються по тілу.
Засоби у формі мазі мають мінімум протипоказань і побічних ефектів, що робить їх безпечними для застосування в лікуванні респіраторних захворювань у дітей. Ризик передозування мазей від ГРЗ практично виключений. Крім того, препарати для місцевого зовнішнього нанесення зручно поєднувати з ліками для перорального застосування, підсилюючи ефективність терапії.
Особливості застосування
Мазі від ГРЗ належать до безпечних препаратів, які в аптеках продаються без рецепта. Проте щоб мінімізувати ризик неправильного застосування і спричинених цих небажаних побічних ефектів, перед початком терапії слід уважно прочитати інструкцію до препарату й за необхідності додатково проконсультуватися з лікарем.
Гострі респіраторні захворювання – хвороби доволі поширені серед дорослих і дітей. Проте якщо лікування розпочати на ранній стадії із застосуванням ефективних препаратів, позбутися неприємних симптомів можна за декілька днів. І засоби в формі мазі можуть стати вдалим вибором для терапії ГРЗ в осіб різного віку.
Поділитися статтею: