Догляд за лежачими хворими, як уникнути інфекцій пролежнів
28.02.2025
Зіткнувшись із необхідністю проведення догляду за лежачим хворим, необхідно ретельно підготуватися, бо недотримання всіх правил та принципів догляду може призвести до появи таких неприємних проявів, як пролежні. Подібний патологічний процес не тільки приносить дискомфорт та болючі відчуття. Він значно впливає на загальний стан здоров’я хворої людини та може спровокувати появу небажаних ускладнень.
Зміст:
- Основна інформація про важливість догляду за лежачими хворими
- Опис етапів гігієнічних процедур та догляду за шкірою
- Щоденний догляд за лежачим хворим
- Тонкощі організації приміщення з лежачим пацієнтом
- Підготовка ліжка та особливості постільної білизни для лежачих хворих
- Що представляють собою пролежні і чим вони небезпечні
- Причини появи пролежнів та основні ознаки їхнього виникнення
- Препарат Йодадін у профілактиці та лікуванні пролежнів
- Профілактика пролежнів та інфекцій шкірних покривів
Пролежні є результатом кисневого голодування тканин тіла. Виникший некроз спершу формується у верхніх шарах шкіри, після чого може поширюватися вглиб м’яких тканин. Причин для цього багато, але усі вони можуть бути нівельовані своєчасним доглядом та правильно організованим місцем для перебування лежачого хворого.
Основна інформація про важливість догляду за лежачими хворими
Коли виникає необхідність здійснення догляду за людиною, яка прикута до ліжка, у перший момент можна недооцінити всю серйозність і складність цього процесу. Це трудомісткий догляд, який потребує як наявності значної фізичної сили, так і розуміння емоційного стану хворого. Часто догляд необхідний цілодобово. Всі подібні ситуації є індивідуальними, але кожна з них вимагає виконання певних зобов’язань, щоб забезпечити хворому максимальний рівень комфорту.
Правильно організувати виконання всіх завдань дозволить розуміння загального обсягу робіт. Знадобиться перш за все забезпечувати якісне виконання гігієнічних процедур, годування, прибирання, дотримання рекомендацій лікарів, проведення профілактики пролежнів. Також потрібна емоційна підтримка, щоденний догляд та правильно підібране ліжко. В результаті вдасться забезпечити належний догляд за лежачим хворим, створити оптимальні умови для його спокою та зберегти свій емоційний стан на необхідному рівні.
Опис етапів гігієнічних процедур та догляду за шкірою
Щодня лежачому хворому потрібно багато різного, але перш за все варто звернути увагу на гігієнічні процедури. До основних можна віднести такі:
- очищення шкірних покривів;
- чищення зубів;
- обробка нігтьової пластини;
- миття волосся та голови;
- застосування доглядових косметичних засобів.
На етапі підготовки до обмивання тіла лежачого хворого знадобиться подбати про наявність необхідних атрибутів та засобів. Проводячи очищення шкірних покривів, важливо звертати увагу на всі місця зіткнення шкіри – зони між пальцями на руках і ногах, згин колін і ліктів, складки під пахвами, в області статевих органів, під грудьми, за вушними раковинами та на шию. Для обробки використовуються спеціальні губки з оптимальним ступенем жорсткості, рукавички, засоби для душу чи мило, серветки та рушники різних видів (вологі, сухі). Доглядач повинен виконати кілька простих етапів, щоб забезпечити ефективне проведення гігієнічних процедур.
- На першому етапі проводиться змочування всіх поверхонь за допомогою вологого рушника. Розмір і склад рушника може бути різним, але важливо, щоб він вбирав необхідну кількість води та був приємним на дотик.
- На другому етапі вологу шкіру намилюють спеціальною губкою. Важливо, щоб обраний склад був гіпоалергенним та мав приємний аромат. Це дозволить мінімізувати ризик негативної реакції шкіри у вигляді висипу.
- Змивають засіб за допомогою вологого рушника. Занурювати його необхідно у спеціально підготовлений для цього таз із теплою водою.
- На четвертому етапі виконується видалення залишків вологи із поверхні шкіри. Для цього застосовується м’який сухий рушник з високими вбираючими властивостями.
- На місця згинів потрібно нанести присипку без тальку. Вона дозволить підсушити вологу шкіру. Сухі ділянки потрібно обов’язково зволожити.
Проводити гігієнічні процедури потрібно двічі на добу, як чистити зуби. Пацієнт не повинен відчувати дискомфорт у процесі їхнього виконання.
Щоденний догляд за лежачим хворим
У процесі нагляду за хворим, який не може самостійно вставати та переміщатися у просторі, необхідно виконувати низку щоденних процедур. Вони дозволять моніторити його стан та підтримувати оптимальний рівень комфорту. До них належать такі завдання:
- оцінювання стану шкірних покривів;
- вимірювання температури тіла;
- проведення масажу та різних рухів для імітації м’язової активності;
- кожні кілька годин зміна положення тіла хворого;
- перевірка вмісту підгузку та його своєчасна заміна;
- своєчасне надання їжі та рідини;
- виконування припису лікаря з наданням необхідних препаратів.
Також у деяких випадках може знадобитися проводити вимір АТ та інших важливих показників.
Тонкощі організації приміщення з лежачим пацієнтом
Комфорт лежачого хворого багато в чому залежить від приміщення, в якому він знаходиться. У першу чергу кімната повинна бути світлою та затишною. Варто стежити за якістю повітря в приміщенні та провітрювати кілька разів на день. Ліжко повинне стояти так, щоб опікун мав можливість підійти до хворого з будь-якого боку. При цьому поряд з ліжком варто розмістити тумбочку. На неї вдасться поставити як речі пацієнта, так і атрибути для виконання догляду. Також варто подбати про наявність зручних крісел або стільців, на яких сидітимуть доглядачі чи гості під час візиту.
Підготовка ліжка та особливості постільної білизни для лежачих хворих
До вибору ліжка для лежачого хворого варто підійти максимально відповідально. З цією метою випускаються спеціальні моделі з розширеним функціоналом. Вони допускають виконання таких функций:
- регулювання висоти спинки;
- верхні та нижні частини можуть рухатися;
- стійки допускають зміну положення;
- бічні стійки можуть зніматися.
Окремо потрібно подбати про вибір відповідного матраца. На сьогоднішній день вибір матраців широкий. Можна знайти спеціальний матрац, виготовлений з метою зниження ризику виникнення пролежнів. Його висота має бути оптимальною і для пацієнта, і для опікуна. У разі потреби можна використовувати кілька матраців, поклавши один зверху іншого. Так вдасться розмістити лежачого хворого на необхідній висоті і забезпечити комфорт для того, хто його доглядає.
Для догляду за лежачим хворим знадобиться якісна постільна білизна, виготовлена з натуральних матеріалів. Оптимальним рішенням буде набір з бавовни. Подібні вироби не ускладнюють циркуляцію повітря та дозволяють відводити вологу від тіла.
Що представляють собою пролежні і чим вони небезпечні
Під пролежнем розуміють локальне пошкодження шкірних покривів та глибших ділянок підшкірних тканин. Некроз поширюється дуже швидко та різко знижує комфорт лежачого хворого. Найбільш ймовірні місця виникнення подібного недугу – лікті, коліна, сідниці, п’яти, бедра, кісточки, потилиця, лопатки, вуха.
Основна небезпека, яку несуть пролежні, полягає не тільки в постійному болі, який відчуває людина. Ушкодження без відповідного лікування та догляду можуть торкатися і глибших ділянок тканин. Вони можуть переходити на м’язи та кістки. До них часто приєднується інфекція і результат може бути летальним через зараження крові.
Причини появи пролежнів та основні ознаки їхнього виникнення
Існує багато причин утворення пролежнів. Найчастіше цьому сприяє відсутність належного догляду. До основних причин їхнього виникнення можна віднести такі.
Причини появи пролежнів | Особливості впливу |
Надмірна компресія тканин | Здавлювання м’яких тканин найчастіше відбувається, якщо людина нерухомо лежить тривалий час. Відбувається це між кістками та поверхнею, на якій знаходиться хворий (ліжко, інвалідне крісло). Клітини відмирають внаслідок кисневого голодування та порушення обміну речовин у здавленій ділянці. |
Тертя шкірних покривів о поверхню | Основне навантаження при терті здійснюється на поверхню шкіри. Вона подразнюється, пересихає, і поступово утворюються локальні вогнища тканин, що відмирають. Також проблема може виникати, якщо на ліжку залишаються крихти після їжі. |
Постійне намокання шкіри | Постійна дія вологи розм’якшує поверхню шкіри. Сеча, рідини з ран та піт негативно впливають на тканини та провокують швидке погіршення ситуації. |
У зоні підвищеного ризику появи пролежнів перебувають лежачі хворі, які мають такі стани: повна нерухомість тіла або частковий параліч, цукровий діабет, склероз, анемія. Також до подібних недугів схильні ті, хто носить синтетичну білизну або спить на невідповідній постільній білизні. Провокує появу пролежнів висока вологість та спека. Окремої уваги вимагають пацієнти, яким встановлено сечовий катетер. Варто регулярно оглядати розташування катетера, бо у місцях надмірного тиску шкіра може не лише натиратися, а й покриватися ранами, які надалі можуть стати пролежнями.
Препарат Йодадін у лікуванні пролежнів
Застосування спеціалізованих препаратів, наприклад, мазі Йодадін, дозволяє ефективно усунути негативні прояви пролежнів. Препарат є унікальною сполукою активної діючої речовини у вигляді йоду і спеціально розробленого полімеру. Останній утримує у собі вільний йод, виконуючи роль депо. Коли мазь Йодадін наноситься на поверхню шкіри, йод поступово вивільняється та починає активну роботу.
Препарат починає взаємодію з патогенами протягом хвилини після нанесення на уражені тканини. Допускається застосування мазі на поверхні шкіри, а також слизових оболонках. Активна речовина діє руйнівно на:
- віруси;
- грамнегативні бактерії;
- грампозитивні бактерії;
- прості мікроорганізми;
- грибки та їхні спори.
Робити висновки відносно ефективності роботи мазі Йодадіна можна, оцінюючи інтенсивність її забарвлення. Склад поступово стає світлішим у міру вивільнення активного йоду, і речовина з коричневої перетворюється на прозору. Залишки мазі можна швидко та ефективно видалити чистою водою, бо вона ефективно розчиняється у воді. Резистентність до діючих речовин препарату не спостерігається навіть після тривалого застосування. Також відсутня вторинна резистентність.
Профілактика пролежнів та інфекцій шкірних покривів
Існує кілька важливих правил профілактики появи пролежнів у хворих, прикутих до ліжка. Насамперед важливо стежити за регулярним проведенням гігієнічних процедур. Також варто враховувати кілька основних чинників.
- Забезпечити зведення до мінімуму появи пролежнів дозволить регулярна зміна положення тіла пацієнта та своєчасне проведення масажів. Імітація активності м’язів дозволить покращити кровообіг у тканинах та зведе до мінімуму кисневе голодування. Велику користь приносять навіть прості фізичні вправи, які опікун допомагає виконувати хворому.
- Велику увагу варто приділяти тому, як застелене ліжко. Поверхня має бути ідеально рівною. Не варто використовувати важку ковдру, щоб вона не провокувала підвищене потовиділення. Оптимальним рішенням буде застосування спеціалізованого ліжка, постільної білизни з бавовни та матраца для лежачих хворих.
- Слід приділити увагу раціону та дотримуватись дієти, рекомендованої фахівцем.
- Варто ретельно стежити за станом шкірних покривів і своєчасно проводити не тільки очищувальні, а й процедури додаткового догляду. Шкіра лежачого хворого завжди має бути зволоженою. Якщо є мокнучі місця, рекомендується використовувати присипки без тальку. Важливим етапом догляду є застосування спеціалізованих засобів від пролежнів.
Огляд тіла хворого щодо виявлення хворобливих ділянок і перших ознак пролежнів виконується щодня. Не варто забувати про санітарну обробку приміщення та провітрювання.
Поділитися статтею: