Меновазан, Меновазан ПРО
Продуло спину або шию, що робити?
27.01.2025
Дуже часто біль і дискомфорт у спині або шиї застають людину зненацька. Він може виникнути раптово, після прогулянки в холодну погоду або тривалого перебування на протязі. Медична практика не має діагнозу «продуло спину», проте існує безліч варіантів виникнення болю в спині, попереку, шиї після переохолодження. Розігріті м’язи після тренування або перебування в теплому приміщенні починають остигати під впливом холодного повітря. Організм відповідає на це переохолодження різким запаленням, скороченням волокон і болем.
Зміст:
- Чому болить шия і поперек, чому виникає скутість рухів після переохолодження: пояснення фізіології
- Продуло спину: які симптоми
- Види болю в ділянці спини
- Як проводиться діагностика, якщо продуло спину
- Як правильно вибрати ліки для лікування болю після того, як продуло шию або спину
- Відмінності форм випуску і випадків застосування: Меновазан Мазь, Меновазан ПРО
- Профілактика болю в спині
- Можливі ускладнення після того, як продуло спину
Продути спину в зоні лопаток, попереку, шиї може після впливу потоку холодного повітря. Найчастіше це відбувається на вулиці через пронизливий холодний вітер або протяг, який може поширюватися в приміщенні внаслідок роботи кондиціонера або вентилятора. Якщо продуло спину внаслідок цих чинників, то зазвичай біль у спині з’являється наступного дня і має гострий характер.
В основі дискомфорту лежить рефлекторна реакція тканин на вплив холодного потоку повітря. Внаслідок цього відбувається спазм судин і м’язів спини, який провокує біль і дискомфорт. Якщо людина застудила спину, то м’язи можуть запалитися, що викликає міозит. Це захворювання може призвести до пошкодження нервових стовбурів і виникнення невралгії, що може супроводжуватися посиленням больових відчуттів.
Чому болить шия та поперек, чому виникає скутість рухів після переохолодження: пояснення фізіології
До основних провокуючих факторів, якщо продуло спину і виник біль, відносять кілька ознак. Головними причинами дискомфорту є:
- перебування на протязі внаслідок роботи кондиціонера або поїздки в машині з відкритими вікнами;
- прогулянки у вітряну погоду;
- різкі перепади температури з високої на низьку і навпаки;
- неправильно підібраний одяг, коли на сонці людині стає спекотно і вона пітніє, потім дме холодний вітер, внаслідок чого відбувається переохолодження, що призводить до запалення м’язів.
У разі переохолодження найчастіше може розвинутися міозит, це захворювання є запаленням скелетної мускулатури. Холодне повітря викликає спазм і напруження, що може призвести до погіршення кровообігу в м’язах, саме тому людина відчуває біль під час руху. Щоб запобігти переохолодженню, слід дбайливо ставитися до свого здоров’я, особливо тим, хто має хронічні захворювання хребта.
Продуло спину: які симптоми
Якщо продуло спину, поперек або шию, наступного дня людина починає відчувати різкий і сильний біль, який посилюється під час кожного руху. Якщо застуджена верхня частина хребта, то дискомфорт може виникнути в ділянці шиї та лопаток, якщо продуло поперек, то біль може бути локалізовано не тільки в нижньому відділі хребта, а й віддавати в бік або ногу. Больові відчуття можуть мати різний характер, зазвичай це тягнучий, ниючий або різкий біль, який гостро відчувається, якщо переходити зі стану спокою до рухів. Також до симптоматики можна віднести:
- загальну слабкість організму, особливо в ураженій ділянці хребта;
- ранкову скутість рухів;
- появу хворобливих вогнищ у м’язах шиї, спини та попереку;
- можливу набряклість і почервоніння в зоні локалізації болю;
- підвищення температури тіла.
Якщо дивитися на розгорнуту картину захворювання, у людини погіршується загальний стан, з’являється слабкість, погіршується якість життя. Різкі рухи спричиняють прострілювальний і різкий біль, тому пацієнти змушені обмежити будь-які пересування для полегшення свого стану.
Види болю в ділянці спини
Якщо продуло спину, больові відчуття можуть виникати не тільки через міозит. Якщо біль присутній у ділянці попереку, це може свідчити про ознаки:
- вертеброгенної люмбалгії або простими словами попереково-крижового радикуліту. У цьому разі біль виникає внаслідок остеохондрозу хребта, а також вторинного запального процесу в ділянці спинномозкових корінців;
- запалення сечовивідних шляхів і нирок. У разі пієлонефриту пацієнт відчуває біль, у нього підвищується температура і з’являються труднощі із сечовипусканням;
- ГРВІ. У рідкісних випадках біль у спині може бути ознакою вірусної інфекції, за якої м’язи починає ламати і тягнути, що пояснюється інтоксикацією під час проникнення вірусу в організм людини.
Найчастіше внаслідок впливу переохолодження у пацієнта розвивається міозит, який може бути шийним, поперековим, а також охоплювати ноги і руки. Шийний міозит є найчастішою локалізацією хвороби. Недуга характеризується запаленням м’язів шиї, міжлопаткової зони та надпліч. Характерною ознакою хвороби є біль в ураженій ділянці, неможливість повернути голову або підняти плече. Поперековий міозит виникає з болем у зоні попереку, який посилюється під час нахилів і поворотів тулуба. Міозит рук і ніг починає розвиватися в тому разі, коли запалюються відповідні групи м’язів і обмежують рухи.
Як проводиться діагностика, якщо продуло спину
За появи перших симптомів запального процесу в ділянці спини, шиї або попереку варто звернутися за допомогою до фахівця, щоб він поставив правильний діагноз, виключив наявність інших захворювань і призначив правильне лікування. Насамперед лікар збере анамнез, вивчить докладні скарги та симптоматику, проведе огляд і пальпацію пошкодженої зони, також обов’язковою умовою діагностики є перевірка можливого обсягу рухів у хребті. Для уточнення діагнозу фахівець може призначити:
- загальний аналіз крові, оскільки саме за рівнем лейкоцитів і ШОЕ визначається активність запалення;
- УЗД м’язів запаленої ділянки спини, шиї або попереку, щоб оцінити стан м’яких тканин і виключити можливі пухлини й абсцеси;
- ревматологічні дослідження крові. До ревмапроб відносять АСЛ-О, антитіла до RNP та інші аналізи. Ці дослідження необхідні для виключення рідкісної патології у вигляді аутоімунної хвороби – ідіопатичної запальної міопатії.
У рідкісних випадках для виключення грижі та люмбалгії лікар може провести диференціальну діагностику у вигляді МРТ. Причин появи болю в спині багато, тому, щоб підібрати комплексне лікування і виключити низку негативних захворювань, варто не займатися самолікуванням, а звернутися за допомогою до кваліфікованих спеціалістів для грамотної діагностики та постановки діагнозу.
Як правильно вибрати ліки для лікування болю після того, як продуло шию або спину
Після проведення діагностичних заходів і встановлення діагнозу лікар призначає лікування. Насамперед пацієнту необхідний спокій. У разі гострого міозиту фахівець може призначити:
- дотримання постільного режиму протягом декількох днів залежно від вогнища запального процесу і його типу;
- застосування ортопедичних аксесуарів для захисту запаленої ділянки від різких рухів, це може бути корсет, пояс або комір;
- використання місцевої терапії у вигляді знеболювальних мазей, гелів, пластирів, найчастіше це препарати комплексної дії, до складу яких входять нестероїдні протизапальні компоненти або місцевоподразнювальні інгредієнти;
- фізіотерапію у вигляді лазерної терапії, застосування інфрачервоного тепла. Завдяки цим процедурам можна досягти знеболювального та протизапального ефекту.
У разі різкого і сильного болю фахівець може призначити нестероїдні протизапальні препарати у вигляді таблеток або ін’єкцій. У рідкісних випадках можуть призначатися новокаїнові блокади.
Відмінності форм випуску і випадків застосування: Меновазан Мазь, Меновазан ПРО
У лікуванні болю в спині добре зарекомендував себе сучасний препарат Меновазан, який випускається в різних формах. Засіб зручно наноситься на пошкоджену ділянку і швидко допомагає відновити функції організму. У таблиці описано всі препарати цієї серії.
Форма препарату | Особливості |
Мазь Меновазан | Засіб заснований на трьох активних компонентах. Ментол охолоджує уражену ділянку, відволікаючи пацієнта від болю, знімає свербіж і набряк. Новокаїн і анестезин забезпечують подвійний знеболювальний ефект. Випускається мазь у тубі, її зручно наносити в будь-якому місці та використовувати протягом усього терміну терапії. |
Знеболювальний пластир Меновазан ПРО | Пластир має безпечний склад на основі мелоксикаму, ментолу, бензокаїну і прокаїну гідрохлориду. Ці речовини забезпечують протизапальну і болезаспокійливу дію, пластир знімає біль і набряклість. |
Препарат Меновазан є комбінованим засобом для зовнішнього використання, який забезпечує виражену анестезувальну та охолоджувальну дію на ушкодженій ділянці спини, шиї або попереку. Засоби використовують у разі різних патологій. Препарат випускається у вигляді мазі, гелю, спрею і пластиру.
Профілактика болю в спині
Щоб знизити ризик переохолодження і розвитку запального процесу в м’язах, фахівці рекомендують дотримуватися низки правил. До основних рекомендацій можна віднести:
- захист тіла від холоду і сильного вітру;
- використання зручної анатомічної подушки під час сну;
- уникнення тривалого перебування на холоді та протягах, різких перепадів температури, купання в холодних водоймах, перенапруження м’язів;
- за можливості можна пройти курс масажу спини та шийно-комірцевої зони;
- зміцнення м’язів за допомогою тренувань, спортивних активностей, загартовування;
- ведення здорового способу життя.
Якщо продуло спину і з’явився біль, краще звернутися за допомогою до лікаря, дотримуватися постільного режиму і не переносити хворобу на ногах, адже це може призвести до розвитку ускладнень.
Можливі ускладнення після того, як продуло спину
Переохолодження попереку, шиї або спини загалом не становить великої небезпеки для хребта, однак воно може призвести до активації хронічного запалення. Міозит є неприємним станом, який значно обмежує фізичну активність, знижуючи якість життя пацієнта.
Найчастіше, якщо продуло спину, правильне лікування і спокій призводять до повного одужання. У рідкісних випадках захворювання може призвести до ускладнень у вигляді хронічного запалення м’язів, атрофії, приєднання бактеріальної інфекції, що веде до гнійного міозиту. Щоб запобігти небезпечним наслідкам, варто звернутися за допомогою до лікаря, який проведе діагностику, поставить діагноз і призначить комплексну терапію.
Поділитися статтею: